مشاور اوباما: افزایش ‘کشورهای درمانده’ بزرگترین تهدید برای امنیت ملی امریکاست

یک مشاور دولت امریکا می گوید واشینگتن افزایش تعداد کشورهای درمانده در منطقه خاورمیانه را یکی از بزرگترین تهدیدها علیه خود می داند.

به گزارش گروه وبگردی ممتازنیوز، یک مشاور دولت امریکا می گوید واشینگتن افزایش تعداد کشورهای درمانده در منطقه خاورمیانه را یکی از بزرگترین تهدیدها علیه خود می داند.

دیوید تفوری که در رقابتهای انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۰۸ مشاور اوباما در حوزه سیاست خارجی بوده، روز  ۱۱ بهمن به سی ان ان گفته است از دید امریکا تعداد این کشورها در حال افزایش است.

تفوری مفهوم کشورهای درمانده را تعریف نکرده ولی می توان حدس زد اشاره وی به کشورهایی است که از حداقل مقدار ممکن سیطره بر قلمرو خود بهره مند نیستند.

این مشاور دولتی امریکا می گوید: «بزرگترین تهدید برای سیاست خارجی اوباما این است که شمار کشورهای درمانده افزایش یابد. حکومتهای درمانده بزرگترین خطر برای آمریکا هستند زیرا به مکانی برای رشد تروریستها تبدیل می شوند. اعضای القاعده و گروههای وابسته به آن به چنین کشورهایی می روند و دراین کشورها ، رشد و نمود می کنند. اگر افغانستان، عراق و لیبی به کشورهای درمانده تبدیل شوند، مشکلی جدی برای آمریکا پیش خواهد آمد و مشکلی جدی برای سیاست خارجی اوباما خواهد بود. سوریه در مسیر تبدیل شدن به کشوری درمانده قرار دارد و به همین علت، اقدام اوباما درباره سوریه گام مهم بعدی در اقدامات اوست».

تفوری همچنین سیاست خارجی فعلی اوباما را سیاست خارجی «پهپاد و دیپلماسی» خوانده و می گوید دولت امریکا دریافته مردم امریکا دیگر از مداخله های نظامی در خارج از مرزهایشان حمایت نمی کنند.

وی در ادامه با پذیرش اینکه امریکا دیگر نمی تواند به کشوری حمله کند تاکید می کند با این حال «رییس جمهور امریکا باید همواره تهدید به حمله را به عنوان یک ابزار در دست خود نگه دارد».


باشگاه خبرنگاران
باز نشر: سایت خبری تحلیلی ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ