مصرف بنزین در کشور افزایش یافت

مصرف بنزین در کشور افزایش یافت

مصرف بنزین در کشور افزایش یافت

ممتازنیوز: متوسط مصرف روزانه بنزین در شهریورماه سال جاری ۶۹ میلیون و ۱۰۰ هزار لیتر در روز بوده که نسبت به ماه قبل از آن رشدی ۷ درصدی داشته است.

مردم ایران در شهریور ماه حدود ۲۱۴۲ میلیون لیتر بنزین مصرف کردند که به طور متوسط روزانه ۶۹٫۱ میلیون لیتر بنزین خوراک خودروهای مردم ایران شده است.
این در حالی است که متوسط تولید بنزین کشور در این ماه حدود ۵۶ میلیون لیتر در روز بوده که با اختلاط حدود ۹ تا ۱۰ میلیون لیتر بنزین اکتان افزای تولیدی مجتمع های پتروشیمی و مقداری بنزین سوپر نیاز روزانه مصرف بنزین کشور تأمین شده است.
در اشل مصرف روزانه، حدود ۴ میلیون لیتر بنزین سوپر نیز برای اکتان افزایی به بنزین معمولی تولیدی پالایشگاهها افزوده می شود که به نظر می رسد بخشی از آن توسط پالایشگاههای خصوصی به کشور وارد می شود و از آنجا که فعالیت بخش خصوصی در این زمینه منفک از بخش دولتی است، این واردات حدود ۲ تا ۳ میلیون لیتری بنزین سوپر جزو آمار واردات بنزین کشور محسوب نشده و هم اکنون می توان گفت در مصرف روزانه بنزین کشور نیازی به واردات بنزین نداریم.
مصرف روزانه بنزین شهریور ماه در برنامه ریزی های میان مدت وزارت نفت تا سقف ۶۳ میلیون لیتر در روز قابل قبول عنوان شده بود که با ثابت ماندن این میزان مصرف تا پایان سال، در اواخر سال ۹۱ با تولید روزانه ۷۰ میلیون لیتر بنزین در پی بهره برداری از طرح های پالایشگاهی، ۶ تا ۷ میلیون لیتر تولید مازاد بر مصرف برای آغاز صادرات بنزین داشته باشیم.
در ماه گذشته از نگاه برنامه محور کارشناسان وزارت نفت بیش از ۲ میلیون لیتر مصرف بی رویه بنزین در کشور داشته ایم که باید چرایی آن مورد بررسی قرار گیرد و با فرهنگ سازی و برنامه مدون در مدیریت سوخت، افسار مصرف بنزین در کشور را مهار کنیم تا در پایان سال بنزینی برای صادرات باقی بماند.


پرشین خودرو | RSS

نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید. نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.