موافقت صالحی برای مذاکره با آمریکا

۱۶ام بهمن ،

ممتازنیوز:  وزیر خارجه ایران با اعلام این‌که مذاکره بین ایران و آمریکا منطقه ممنوعه نیست، به طور مشروط از پیشنهاد معاون رییس‌جمهور آمریکا برای مذاکره مستقیم با ایران استقبال کرد.

علی‌اکبر صالحی روز یک‌شنبه دربارهٔ پیشنهاد معاون رییس‌جمهور آمریکا برای مذاکره مستقیم با ایران تاکید کرد: “نگاه ما به این پیشنهاد مثبت بود. به نظر من این یک پیش درآمد خوب است، اما ما باید اندکی بیش‌تر صبر کنیم تا ببینیم که آیا ژست و حرکت آن‌ها این بار واقعی است یا نه تا ما نیز بتوانیم در این‌باره تصمیم‌گیری کنیم.”

جو بایدن، معاون رییس‌جمهور آمریکا روز شنبه هفته جاری در سخنانی در چهل و نهمین کنفرانس امنیتی سالانه مونیخ در آلمان گفت که “واشنگتن آماده است تا دربارهٔ برنامه انرژی هسته‌یی ایران با جمهوری اسلامی به طور مستقیم مذاکره کند.”

صالحی افزود: “مایلم بگویم که این‌ها نشانه‌های خوبی است. ما یک دولت منطقی هستیم و از طریق مذاکره، حل‌ و فصل تمامی مسایل حل نشده بین‌المللی را بررسی می‌کنیم.”

وزیر خارجه ایران با اشاره به گفت‌وگوهای ایران و آمریکا دربارهٔ عراق و افغانستان تصریح کرد که تهران به “مذاکرات دوجانبه” با آمریکا به عنوان یک منطقه ممنوعه نمی‌نگرد.

صالحی تاکید کرد: “این یک منطقه ممنوعه نیست و وقتی موضوع برگزاری مذاکرات دوجانبه دربارهٔ مسائل ویژه مطرح باشد یک خط قرمز به شمار نمی‌رود. در این‌جا منظورم مساله هسته‌یی است. این یک خط قرمز نیست.”

وزیر خارجه ایران که با شبکه خبری پرس تی وی گفت‌وگو می‌کرد، تاکید کردکه آمریکا باید ارسال “سیگنال‌های متناقض” نظیر لفاظی‌های پیاپی دربارهٔ این‌که همه گزینه‌ها روی میز است را به جمهوری اسلامی متوقف کند.

صالحی افزود: “اختلافات باید از طریق مذاکره حل‌ و فصل شود. تعامل راه‌حل است نه درگیری.”

ایران همواره تاکید کرده است که به عنوان یکی از امضاکنندگان پیمان منع گسترش سلاح‌های اتمی (ان‌. پی‌. تی) و یکی از اعضای آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به این پیمان متعهد است در عین حال که حق استفاده از فن‌آوری هسته‌یی برای مقاصد صلح‌آمیز را برای خود قایل است.


..
باز بازنشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ