نابرابری «رابطه وام و قیمت مسکن»

گردآوری توسط گروه عمران ممتازنیوز

www.bananews.irتوقف مبلغ وام خرید مسکن در رقم ۲۰ میلیون تومان با وجود افزایش چشمگیر قیمت مسکن در کلانشهرهایی مانند تهران سبب سقوط آزاد قدرت خرید مردم شده و امروز با این رقم در مناطقی از تهران تنها می‌توان ۱ تا ۱۰ متر مسکن خریداری کرد!

به گزارش ممتاز : هرچند که در یکی دو سال اخیر مبلغ وام ۱۸ میلیون تومانی خرید مسکن به ۲۰ میلیون تومان افزایش یافته است؛ اما افزایش سرسام آور و تصاعدی قیمت مسکن در کشور و به ویژه در کلانشهرها سبب شده تا امروز دیگر مبالغ وام مسکن نه تنها ابدا قدرت خرید کامل یک واحد مسکونی کوچک در مناطق متوسط و پایین شهر را نداشته باشد، بلکه این توان خرید به زیر ۱۰ متر نیز افت کند.
با این حال بانک مرکزی و شورای پول و اعتبار در سال‌های اخیر با وجود افزایش چشمگیر قیمت مسکن و سقوط آزاد قدرت خرید وام، هیچ‌گونه برنامه تازهی را در این بخش ارائه نکرده‌اند. به عبارتی وام مسکن در مبلغ ۲۰ میلیون تومان باقی ماند؛ اما قیمت مسکن چند برابر افزایش یافت و عملا فاصله بسیار بسیاری بین مبلغ وام و مسکن افتاد.
چرا وام مسکن بسیار نمی‌شود؟
هرچند در قالب بسته سیاستی- نظارتی سال قبل قرار بود مبلغ وام خرید مسکن به ۲۵ میلیون تومان افزایش یابد؛ اما کارشناسان می‌گویند بانک مرکزی و شورای پول و اعتبار به سبب نگرانی از تحریک بازار مسکن به افزایش قیمت، از افزایش وام مسکن جلوگیری می‌کنند.
از سوی دیگر، افت بالای حداقل ۹۵ درصدی قدرت خرید وام مسکن در سال‌های اخیر سبب شده تا اقبال مردم به این وام نیز از روی ناچاری کاهش یابد و به این ترتیب، امروز بسیاری از متقاضیان وام خرید مسکن مبلغ ۲۰ میلیونی وام را نوعی شوخی بانک‌ها با مردم می‌دانند.

– ممتاز، خبرها صنعت ساختمان کشور، عمران – معماری – شهرسازی
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *