نرخ رسمی تورم شهریور ماه؛ ۲۴ درصد

اداره آمار بانک ‌مرکزی نرخ تورم در شهریورماه را معادل ۲۴ درصد اعلام کرد. این در حالی است که با توجه به افزایش قیمت ارز، این نرخ با مشاهدات و نیز تغییرات قیمت های کالاهای وارداتی همخوانی ندارد. باید منتظر ماند و دید که جزئیات این نرخ چه زمانی منتشر می شود تا مشخص شود چه کالاهایی در سبد اندازه گیری تورم وجود داشته اند.

به گزارش اقتصاد آنلاین از سایت بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، خلاصه نتایج به دست‌آمده از شاخص بهای کالاها و خدمات مصرفی در مناطق شهری ایران بر‌اساس سال پایه ۱۰۰=۱۳۸۳ در شهریورماه به شرح زیر است:

 شاخص بهای کالاها و خدمات مصرفی در مناطق شهری ایران در شهریورماه به عدد ۳۴۸٫۸ رسیده است.

با این حساب، نرخ تورم در دوازده ماه منتهی به شهریورماه نسبت به دوازده ماه منتهی به شهریورماه ۱۳۹۰ معادل ۲۴ درصد است.

این درحالی است که پیشتر، از سوی بانک مرکزی نرخ تورم در مرداد ماه ۲۳٫۵ درصد اعلام شده بود.

این در حالی است که مشاهدات میدانی اقتصاد آنلاین و تماسهای مکرر مردمی با سایت اقتصاد آنلاین، نشان از این دارد که بسیاری از کالاهای اساسی و مورد استفاده در سبد خانوارها در طی این مدت افزایشی بیش از این مقدار را تجربه کرده اند. حال باید منتظر ماند تا جزئیات افزایش قیمت های گروه های مختلف کالایی هم منتشر شود تا مشخص شود که این نرخ بر اساس چه مقدار افزایش در چه گزوه های کالایی و چه مقدار عدم تغییر یا کاهش در چه گروه های کالایی دیگری به دست آمده است.

این در حالی است که مثلا جزئیات تغییرات قیمت خوراکی ها که پیشتر بصورت هفتگی توسط بانک مرکزی اعلام می شد، از تیرماه سال جاری متوقف شده و آماری در این خصوص در دسترس نیست.


پایگاه خبری تحلیلی اقتصاد آنلاین

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ