نگاهی به تازه‌ترین آمارهای ICT؛ اینترنت

۱۳خردادماه۹۲ به نقل از منبع ذکر شده، در پرتال خبری ممتاز نیوز منتشر گردیده است

براساس تخمین اتحادیه جهانی مخابرات تا پایان سال ۲۰۲۱، ۷،۲ میلیارد نفر از جمعیت جهان کاربر اینترنت خواهند بود. با این حال در کشورهای در حال توسعه، دسترسی به اینترنت، محدود باقی خواهد ماند و پیش‌بینی می‌شود که در مقایسه با رقم ۷۷ درصد کشورهای توسعه یافته، فقط ۳۱ درصد از جمعیت این کشورها، در پایان سال ۲۰۲۱ برخط باشند.
 
بر اساس اطلاعات اتحادیه جهانی مخابرات قاره اروپا با برخورداری از ۷۵ درصد ضریب نفوذ اینترنت، در مقایسه با ۳۲ درصد آسیا و اقیانوسیه و ۱۶ درصد آفریقا، بهره مندترین منطقه جهان از لحاظ برخورداری از ارتباط اینترنتی باقی خواهد ماند.
 
ضریب نفوذ اینترنت خانوار که اغلب به عنوان مهمترین معیار سنجش دسترسی به اینترنت محسوب می‌شود، به افزایش خود ادامه می دهد. اتحادیه جهانی مخابرات پیش‌بینی می‌کند که تا پایان سال ۲۰۲۱، ۴۱ درصد از خانوارهای جهان به اینترنت متصل خواهند شد.
 
در طول چهار سال قبل، نرخ رشد دسترسی خانوار به اینترنت در آفریقا با نرخ سالانه ۲۷ درصد از همه سریع‌تر بوده است. اما علیرغم روند کلّی مثبت، هنوز ۹۰ درصد از ۱`۱ میلیارد خانوار سراسر جهان که از ارتباط اینترنتی محرومند، در کشورهای در حال توسعه ساکنند.
 
حمدون توره – دبیر کل این اتحادیه – در کنگره جهانی ارتباطات سیّار بارسلون اسپانیا، اینگونه اظهار کرده است: «ما فوق العاده‌ترین پیشرفت را در ۱۲ سال اول هزاره تازه داشته‌ایم و هنوز راه بسیاری در پیش داریم. دو سوم جمعیت جهان هنوز بر خط نیستند. این به معنای آن است که دو سوم مردم جهان هنوز از بزرگترین و ارزشمندترین کتابخانه جهان محرومند؛ دو سوم جمعیت جهان هنوز به بزرگترین بازار جهان دسترسی ندارند؛ و دو سوم مردم جهان هنوز از دسترسی به فرصت‌های فوق العاده‌ای که یک سوم دیگر، از آن بهره‌مند می باشند، بی بهره‌اند. روشن شده است که اینترنت بی‌سیم، بخشی مهم و حیاتی از راه حل آن است و ما باید به حرکتمان ادامه دهیم تا تضمین گردد که همه مردم جهان دسترسی آسان، ارزان و برابر به اینترنت داشته باشند.»
 
قیمت گذاری
 
بر این اساس هزینه خدمات اینترنت پر سرعت ثابت، در طول پنج سال قبل به شدّت کاهش یافته و اگر به عنوان بخشی از سرانه درآمد ناخالص ملّی سنجیده شود، تا ۸۲ درصد کاهش داشته است. امّا در کشورهای در حال توسعه، خدمات اینترنت پرسرعت ثابت مسکونی، گران باقی مانده است؛ با این توضیح که در این کشورها درست بیش از ۳۰ درصد متوسط سرانه درآمد ماهانه ناخالص ملّی خود را خرج این خدمات می‌کنند. در صورتی که در کشورهای ثروتمند، این هزینه، فقط ۷،۱ درصد متوسط درآمد ملّی شان را تشکیل می‌دهد.
 
اینترنت پر سرعت در اروپا از همه جا ارزان‌تر است زیرا هزینه اشتراک پایه آن به طور متوسط ، کمتر از دو درصد سرانه درآمد ناخالص ملّی آنان است. در بعضی از کشورهای در حال توسعه، تا حدّی این رقم از ۵۰ درصد هم می گذرد. تفاوت در میزان دسترسی به اینترنت پر سرعت باند پهن هنوز به قوه خود باقی­ست. کشورهایی که از این لحاظ در کنار بعضی کشورهای رتبه بالای اروپایی، مثل بلغارستان، ایسلند و پرتغال، از بالاترین سرعتهای دسترسی به اینترنت برخوردار بوده‌اند، عبارتند از جمهوری کره، هنگ کنگ (چین) و ژاپن.
 
بر اساس اطلاعات نشریه ارتباطات در آفریقا به کمتر از ۱۰ درصد مشترکان اینترنت باند پهن ثابت، پایین ترین سرعت، ۲ مگا بیت بر ثانیه، عرضه شده است. با این توضیح که این وضعیت در چندین کشور از آسیا و اقیانوسیه و کشورهای منطقه آمریکا و جهان عرب نیز اینگونه است.
 
جنسیت
 
اتحادیه جهانی مخابرات برای اولین بار، آمار جهانی درباره میزان برخورداری زنان و مردان از اینترنت را نیز اعلام کرده است. مقایسه این ارقام، یعنی دسترسی به اینترنت برای ۳،۱ میلیارد از زنان و ۵،۱ میلیارد از مردان، گویای نسبت ۳۷ درصد برای زنان و ۴۱ درصد برای مردان است. امّا نابرابری آنان، در جهان در حال توسعه نمایان‌تر است. زیرا در کشورهای در حال توسعه، ۱۶ درصد زنان کمتر از مردان از اینترنت برخوردارند. در صورتی که در کشورهای توسعه یافته، این اختلاف فقط ۲ درصد است.
 
با این‌ حال، علیرغم این نابرابری‌ها نابرابری جنسیتی در این حوزه، رو به پایان است زیرا آمار دسترسی زنان جهان به فناوری تلفن همراه، روز به روز بیشتر می‌شود.

ایستنا
باز نشر: پرتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ