هشدار بغداد در مورد صادرات غیرقانونی نفت عراق

۲۹م دیماه ،

19-254.jpg

بغداد اخطار داد که اقدامات سختی را علیه منطقه کردستان و شرکتهای نفتی خارجی فعال در آن اتخاذ خواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، وزیر نفت عراق طی سخنانی که نشان دهنده تشدید بن بست بین دولت مرکزی و منطقه کردستان است گفت: بغداد قصد دارد برای متوقف کردن صادرات “غیرقانونی” نفت، اقدامات سختی را علیه منطقه کردستان و شرکت‌های نفتی خارجی فعال در آنجا انجام دهد.

صادرات نفت و قرار‌داد‌های نفتی، محور اصلی اختلافات گسترده‌تر بغداد و منطقه کردستان بر سر اراضی، میادین نفتی و خودمختاری سیاسی است.

عبدالکریم اللعیبی وزیر نفت عراق گفت: بغداد قصد دارد شرکت گنل انرژی ترکیه را که به عنوان اولین شرکت نفت را به ‌طور مستقیم از کردستان به ترکیه صادر کرده تحت پیگرد قرار دهد و احتمالا بودجه‌های تخصیص‌یافته به منطقه کردستان را کاهش خواهد داد مگر اینکه این منطقه آنچه را که وی قاچاق نفت نامید، متوقف کند.

وی افزود: اکنون زمان آن است که دولت منطقه کردستان این رفتار بسیار خطرناک را متوقف کند.

وزیر نفت عراق همچنین اعلام کرد که توافق اولیه‌ای با شرکت بریتیش پترولیوم برای احیای میدان نفتی عظیم اما پیر کرکوک حاصل شده است. این میدان جدا از اینکه در کانون اختلافات بین کردستان و دولت مرکزی قرار دارد، دچار کاهش تولید شده است.

دولت عراق تاکید دارد که تنها بغداد حق صادرات نفت و امضا قرار‌داد‌های نفتی را دارد، اما کردستان می‌گوید در قانون اساسی عراق حق انعقاد قرار‌داد‌های نفتی و صادرات مستقل نفت برای این منطقه قید شده است.

کردستان با امضای قرار‌دادهایی با شرکتهای نفتی نظیر اکسون موبیل و شورون که قرار‌داد‌های سودآور و شرایط فعالیت بهتری را نصیب آنها کرده سبب عصبانیت بغداد شده است.

دولت کردستان هفته قبل به شرکت گنل‌ انرژی اجازه داد که نفت این منطقه را به طور مستقیم و با کامیون از میدان طاق طاق به ترکیه صادر کند و به این ترتیب سیستم خط لوله فدرال که کرکوک را به بندر جیحان ترکیه متصل می‌کند، دور زد.

میزان نفت صادراتی به ترکیه در حال حاضر بسیار کم است.

بغداد به این مسئله سریعا واکنش نشان داد و شرکت بازاریابی نفت دولت عراق(سومو) در بیانیه‌ای اعلام کرد که حق اقدام قضایی علیه شرکت‌هایی که مستقل از دولت مرکزی نفت عراق را صادر می‌کنند، دارد.

وی گفت: ما قصد داریم این روند‌های قضایی را علیه این شرکت و دیگرانی که در حال قاچاق نفت عراق می باشند، انجام دهیم. این حق ما است که جلوی آنها را بگیریم.

وی گفت: وزارت نفت عراق از طریق شرکت سومو نامه‌ای را به شرکت گنل انرژی فرستاده و موضع خود را روشن کرده است. شرکت گنل انرژی در این مورد اظهار‌نظری نکرده است.

انتهای پیام


ایسنا
باز بازنشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *