وزیر بهداشت: تا ۳ ماه آینده بسیاری "کمبودهای دارویی" کشور مرتفع می شود

وزیر بهداشت با اشاره به اجرای طرح “دارویار”، گفت: با این طرح تا سه ماه آینده بسیاری کمبودهای دارویی کشور مرتفع می شود.

وزیر بهداشت: تا 3 ماه آینده بسیاری "کمبودهای دارویی" کشور مرتفع می شود

به گزارش مملکت آنلاین، دکتر بهرام عین اللهی امروز (۲۷ مرداد) در نشست با هیات رییسه دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه و برخی نمایندگان استان، با اشاره به کمبود برخی داروها در کشور، گفت: کمبود دارویی بخاطر مشکلات مدیریتی است چرا که نتوانسته‌ایم در سالهای گذشته کارخانه‌های داروسازی را در کشور فعال کنیم.

وی افزود: وقتی کارخانه سرم سازی مانند “ثامن” با امکانات و تجهیزات بسیار عالی در حال فعالیت است چرا نظیر کارخانه نباید در سایر استان های دیگر فعال شود که مشکل تامین سرم نداشته باشیم.

عین اللهی گفت: اینکه فقط وظیفه واردات داشته باشیم که مدیریت نیست و باید به سمت رونق تولید داخل و خودکفایی حرکت کنیم.

وزیر بهداشت با اشاره به اجرای طرح “دارویار”، گفت: با اجرای این طرح ظرف دو تا سه ماه آینده بسیاری کمبودهای دارویی در کشور مرتفع می شود، اما این کافی نیست و باید برای رفع همیشگی این مشکل به سمت خودکفایی در تولید انواع دارو برویم.

عین اللهی مشکل دیگر در زمینه کمبود برخی اقلام دارویی را تجویز بی رویه آنها عنوان کرد و افزود: تجویز دارو باید منطقی باشد و تجویز منطقی دارو در هر نسخه ۱٫۵ قلم است که متاسفانه این میزان در کشور ما سه قلم، یعنی دو برابر است.

وی افزود: در حال حاضر می‌بینیم که برای هر بیماری در نسخه پزشکان “سرم” تجویز می‌شود که ضرورتی ندارد و تجویز داروها باید منطقی شود.

وزیر بهداشت در ادامه در خصوص تامین نیروی متخصص در مناطق محروم، بهترین راهکار در این زمینه را “بومی گزینی” دانست و افزود: باید سعی کنیم در هر منطقه از نیروهای متخصص خود آن منطقه استفاده شود.

وی با تاکید بر لزوم توسعه عدالت و تعالی نظام سلامت کشور گفت: یکی از اهداف دولت سیزدهم برقراری عدالت سلامت است و در همین راستا رفع نیاز مناطق محروم در اولویت ما خواهد بود.

وزیر بهداشت گفت: در تلاش هستیم تا با برداشتن سقف کارانه پزشکانِ مناطق محروم بتوانیم آنها را در این مناطق ماندگار کنیم.

عین اللهی تاکید کرد: باید با حمایت ویژه از مناطق محروم و افزایش امتیازِ کار در این مناطق به حدی برسیم که پرسنل بهداشت و درمان برای کار در این مناطق از هم سبقت بگیرند.

عین اللهی در بخش دیگر سخنانش با تاکید بر لزوم ارتقا بهره وری در نظام سلامت کشور هم گفت: در حال حاضر ۱۰۰۰ بیمارستان با ۱۵۰ هزار تخت و ۶۰۰ هزار پرسنل داریم، اما بهره وری آنها تنها ۲۵ درصد است و باید برای به دست آوردن ۷۵ درصد دیگر تلاش مضاعف کنیم.

وزیر بهداشت به عملکرد مطلوب دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه هم اشاره کرد و گفت: از نظر ما این دانشگاه درجه یک است و می تواند ماموریت های مهمی را برعهده بگیرد.

وی برحمایت این دانشگاه از شرکت های دانش بنیان هم تاکید کرد و افزود: با حمایت از این شرکت ها است که میتوانیم شعار “مرگ بر  آمریکا” را عملی کرده و با تحریم ها بصورت موثر مقابله کنیم.

انتهای پیام/

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ