وعده‌های مسئولان برای تأمین داروی بیماران کلیوی عقیم ماند/ کمبود ۴ هزار دستگاه دیالیز

اردیبهشت ۱۴۰۱
ممتاز نیوز : رئیس انجمن حمایت از بیماران کلیوی با اشاره به اینکه سیاست‌های مسئولان در راستای بهبود وضعیت داروی بیماران، عقیم می‌ماند، گفت: داروی این بیماران از زمانی که بیمه شده، گران‌تر شده و بیماران را در تنگنا قرار داده است.

به گزارش ممتاز نیوز به نقل از فارس ؛ مصطفی قاسمی در نشست خبری که به مناسبت هفته حمایت از بیماران کلیوی برگزار شد گفت: این هفته از ۲۳ تا۳۰ آبان‌ماه برگزار می‌شود که در روز اول با موضوع کلیه و دیابت در روز دوم  اهداء کلیه ایثار و خیریه در روز سوم کلیه و رسانه در روز چهارم کلیه و آموزش و پیشگیری در روز پنجم کلیه و قوانین حمایتی در روز ششم کلیه و نقش پرستاران و در روز پایانی کلیه و تغذیه و روز دیالیز نامگذاری شده است.

وی ادامه داد: دیابت در بیماران کلیوی بسیار اهمیت دارد چرا که ۴۰ درصد از دیالیزی‌ها از چرخه دیابت، بیمار کلیوی شده‌اند به همین سبب با کمک انستیتو غدد ایران در حال آزمایش بر ۶۰ هزار نفر هستیم تا ببینیم این بیماران پس از دیابت چگونه تحت نظر باشند.

قاسمی با اشاره به بخش‌های دیالیز گفت: در سال قبل ۴۴۶ بخش دیالیز وجود داشت که امسال به ۴۶۶ بخش افزایش یافت. این به معنی این نیست که دیالیز خوبی داریم چرا که در بعضی استان‌ها با کمبود دستگاه مواجه‌ایم و بیماران مجبورند مسافت بسیاری طی کنند و گاهی به جای سه بار دیالیز در هفته آن را به دو یا یک بار کاهش دهند.

رئیس انجمن حمایت از بیماران کلیوی تصریح کرد: طبق آخرین آمار هزار دستگاه دیالیز وارد کشور شده اما حدود ۴ هزار دستگاه همچنان کم است.

قاسمی با اشاره به اینکه در تأمین صافی دیالیز خودکفا شده‌ایم گفت: اما در دارو مشکل داریم و گاهی اوقات سبب تعجب ما می‌شود دارویی که از چند سال پیش آزاد بود و بیماران حدود ۱۲۰۰ تومان آن را خریداری می‌کردند از زمانی که بیمه، آن را تحت پوشش قرار داد، قیمتش به ۱۵۷۰ تومان افزایش یافت.

وی تصریح کرد: بنابر این در یک ماه قبل، ۱۵۷۰ تومان را بیماران و همین میزان را بیمه‌ها پرداخت می‌کنند در حالی که زمانی که این دارو آزاد بود بیماران مشکل تأمین آن را نداشتند.

وی تصریح کرد: سیاست‌های مسئولان در راستای بهبود وضعیت داروی بیماران در یکجا عقیم می‌ماند و سیاست کاملی در برخورد با شرکت‌های سوء استفاده کننده وجود ندارد.

قاسمی گفت: شورای دیالیز باید مانند قبل قوت بگیرد و جلوی این برنامه‌ریزی‌های نادرست را بگیرد و با حضور کارشناسان به جمع‌بندی درستی برسد.

رئیس انجمن حمایت از بیماران کلیوی در مورد شیوع کلیه گفت: شیوع کلیه در کشورهای اروپایی ۳۰ درصد افزایش یافته و به نظر می‌رسد در کشور ما روند صعودی داشته باشد به طوری که پیش‌‌بینی می‌کنیم تا سال ۱۴۰۰، ۹۵ هزار بیمار کلیوی داشته باشیم.

وی با اشاره به اینکه مشکل آماری در مورد وضعیت بیماران دیالیزی و فوتی داریم گفت: همیشه این آمارها با خطای ۵۰ درصدی اعلام می‌شود و به همین سبب است که نمی‌توانیم برنامه‌ریزی درستی کنیم. از هر ۹ نفر یک نفر بیمار کلیوی وجود دارد که حدود ۸ میلیون نفر از جمعیت کشور را در بر می‌گیرد.

قاسمی از نبود بیمارستان‌های مختص بیماران کلیوی انتقاد کرد و گفت: در حال حاضر فقط بیمارستان تخصصی هاشمی‌نژاد وجود دارد که آن هم ۶۰ درصد به بیماران قلبی اختصاص دارد و هنوز بیمارستان مختص بیماران کلیوی نداریم. البته قرار شده زمینی را با تلاش خیرین در اتوبان همت خریداری کنیم تا بیمارستان کلیوی احداث شود.

رئیس انجمن حمایت از بیماران کلیوی گفت: از شنبه در ۱۰ مرکز و میدان پرتردد تهران چادر‌هایی برپا می‌شود که تا به مردم آموزش و اطلاع‌رسانی کند. این چادر‌ها با همکاری سازمان نظام پرستاری، هلال‌احمر و شهرداری برپا می‌شود و فشار خون و قند خون اشخاص را تست می‌کند.

health Rss :salamatnews.com
باز نشر: پرتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

تا این لحظه ۱نظر ثبت شده
 1. omid گفت:

  سلام.
  من یه عاشقم.
  یه عاشق که هنوز به عشقم نرسیدم.به خاطر پول.
  تو این دوره حرف اولو پول میزنه.بعد چیزای دیگه.
  به هر دری زدم هر کاری کردم نشد.
  شاید به نظر بعضیا دیوونگی باشه.ولی میخوام کلیمو با بخشی از کبدم رو بفروشم.
  من عاشقم.
  به خاطر عشقم.
  هر بیماری یا هر کس که یه بیمار کلیوی داره اگه کلیه میخوان به جیمیلم پیام بدن.
  ازتون خواهش میکنم الکی پیام ندین.من واقعا میخوام این کارو بکنم.
  برای اطلاعات بیشتر به جیمیلم پیام بدین.
  از هر جهت کلیه هام سالمن.گروه خونیمم O+
  جیمیلم:loveeternal653@gmail.com
  اینم شمارم ۰۹۳۹۷۳۳۱۲۷۵

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *