پاندمی کرونا ۲۸ میلیون سال از عمرِ مردم جهان را ربود

یک تحلیل آماری جدید نشان می‌دهد که در طول سال ۲۰۲۰ میلادی یعنی در دوره همه‌گیری کووید۱۹، نرخ امید به زندگی کاهش چشمگیری داشته و در مجموع باعث از دست رفتن بیش از “۲۸ میلیون سال” از عمر مردم دنیا در ۳۱ کشور شده که در این میان، مردان بیش از زنان از این بحران آسیب دیده‌اند.

پاندمی کرونا ۲۸ میلیون سال از عمرِ مردم جهان را ربود

به گزارش ممتاز نیوز، متخصصان با مقایسه‌ای در این مطالعه اظهار کردند که سال های مازاد از دست رفته زندگی در ۲۰۲۰ بیش از پنج برابر سال های از دست رفته عمر افراد در این کشورها بر اثر آنفلوآنزای فصلی در سال ۲۰۲۲ بوده است.

دکتر نذرالاسلام از دانشگاه آکسفورد و همکارانش تغییرات امید به زندگی و سال های از دست رفته عمر (YLL) را در سال ۲۰۲۰ در ارتباط با همه گیری کووید۱۹ در ۳۷ کشور یا منطقه از جهان با درآمد متوسط ​​و بالا با داده های قابل اطمینان و کامل مرگ و میر برآورد کردند.

بنابر مطالعات قبلی در تمامی این ۳۷ کشور، امید به زندگی هنگام تولد در مردان و زنان بین سال‌های ۲۰۰۵ تا ۲۰۱۹ افزایش داشته است.

با این حال در سال ۲۰۲۰، امید به زندگی در ۳۱ کشور مورد مطالعه در مردان و زنان کاهش یافت. البته در این میان استثنائاتی نیز وجود داشت از جمله کشورهای نیوزیلند، تایوان و نروژ که افزایش امید به زندگی در آنها مشاهده شد و در دانمارک، ایسلند و کره جنوبی نیز هیچ تغییری در میزان امید به زندگی افراد ثبت نشد.

بنا بر این تحلیل آماری، بیشترین رقم افت امید به زندگی (متوسط طول عمر) در کشورهای مطالعه شده به ترتیب در روسیه (۲.۳۳- در مردان و ۲.۱۴- در زنان)، ایالات متحده (۲.۲۷- در مردان و ۱.۶۱- در زنان)، بلغارستان (-۱.۹۶ و ۱.۳۷-)، لیتوانی (۸۳/۱- و ۲۱/۱-)، شیلی (۶۴/۱- در مردان) و اسپانیا (۱۱/۱- در زنان) رخ داده است.

همچنین سال های مازاد از دست رفته زندگی در افراد زیر ۶۵ سال نسبتاً کم بوده به جز کشورهای روسیه، بلغارستان، لیتوانی و ایالات متحده که سالهای از دست رفته عمر مردم در آن ها بیش از ۲۰۰۰ در هر ۱۰۰ هزار نفر بوده است.

سال‌های مازاد از دست رفته زندگی اشاره به کاهشِ سال‌های عمر افرادی دارد که به دلایل مختلف در دوران پاندمی، قربانی مرگ و میر زودرس شدند و شاید اگر پاندمی و مشکلات و محدودیت‌های مرتبط با آن وجود نداشت، این افراد هنوز در میان ما بودند.

انتهای پیام/

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ