پدافند هوایی آماده رزم واقعی

۲۵ آبان iبه نقل از منبع ذکر شده، در پورتال خبری ممتاز نیوز منتشر گردیده است

معاون اجرایی قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیا(ص) گفت:ما هر لحظه آماده رزم واقعی هستیم چرا که در غیر این صورت پدافند هوایی نمی‌تواند آماده پاسخگویی iبه اولین تهدیدات دشمنان علیه کشورمان باشد.

به گزارش  خبرگزاری فارس، در پایان رزمایش مشترک و سراسری پدافند هوایی امیر شاهرخ شهرام سخنگوی این رزمایش با حضور در جمع خبرنگاران iبه تشریح بعضی دستاوردها و اقدامات مهم صورت گرفته در رزمایش مدافعان آسمان ولایت ۴ پرداخت.

شهرام این رزمایش را محکی برای ارزیابی توانمندی‌ها و اطلاعات نیروهای مسلح در صحنه نبرد دانست و گفت: رزمایش مدافعان آسمان ولایت۴ در وسعت ۸۵۰ هزار کیلومتر مربع از میهن اسلامی‌مان و در ۸ استان در مناطق شمال شرق، شرق و جنوب شرق برگزار شد که بخشی از یگان‌های نیروهای مسلح از ارتش، سپاه، بسیج، نیروی انتظامی و مرزبانی در مناطق مختلف مستقر شده بودند.

وی ادامه داد: در این رزمایش دو سویه بعضی نیروها iبه عنوان کشور نارنجی (کشور مهاجم) و بعضی نیروها نیز در غالب کشور آبی (کشور مدافع) iبه انجام ماموریت‌های از پیش تعیین شده پرداختند که هیچ کدام از برنامه‌های یکدیگر خبر نداشتند.

معاون اجرایی قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیا(ص)، کشف و شناسایی را از اولین ماموریت‌های پدافند هوایی برای مقابله با جاسوسی هواپیماهای مهاجم دانست و گفت:‌دراین مرحله پدافند غیر عامل نیز نقش بسزایی در پنهان سازی مراکز و تجهیزات دارد.

شهرام با اشاره iبه آمادگی شبانه روزی سامانه‌های راداری، کشف و شناسایی و نیز شبکه یکپارچه دیده بانی اظهار داشت: دراین رزمایش حملات شبانه روزی و دسته‌های چند تایی پرنده‌ها که iبه صورت همزمان انجام می شد iبه صورت صد در صد، کشف،شناسایی و رهگیری شدند.

وی افزود: سامانه‌های تازه از جمله سامانه راصد ۳۲ برای اولین بار در این رزمایش با موفقیت تست شد و توانست اهداف را کشف کند.

سخنگوی رزمایش از جمله ویژگی‌های این سامانه را مصونیت از اختلال‌های احتمالی از سوی دشمن عنوان کرد.

وی ادامه داد: هواپیماهای طرح پدافندی که در اختیار نیروی هوایی ارتش و تحت فرماندهی قرارگاه پدافند هوایی قرار دارند، در این رزمایش iبه خوبی اهداف را رهگیری و منهدم کردند.

معاون اجرایی قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیا(ص) تصریح کرد: بعضی از این هواپیماها از روی زمین و بعضی نیز در هوا منتظر ابلاغ فرمان بودند که در این مقطع بخش سوخت گیری دائم هوایی نیز iبه خوبی انجام شد.

شهرام استفاده از نیروهای جوان و آموزش دیده در این رزمایش و نیز رونمایی از سامانه تازه یازهرا در ارتفاع پست را از دیگر دستاوردهای رزمایش مدافعان آسمان ولایت ۴ دانست.

 

سخنگوی رزمایش در بخشی از سخنان خود با اشاره iبه حفظ عملیاتی سامانه موشکی برد بلند S200 در این رزمایش، اظهار داشت: این سامانه یکی از سامانه‌های راهبردی دفاع هوایی کشور محسوب می‌شود که در سال‌های اخیر توسط متخصصان، کارکنان و محققان صنعت، دانشگاه و قرارگاه پدافند هوایی ارتقا یافته و توانسته‌ایم این سامانه را در حوزه‌های مختلف بکارگیری کنیم.

 

شهرام با بیان اینکه سامانه موشکی S200 برای تعداد کثیری از هواپیماهای مهاجم کارایی دارد، گفت: اگر بر فرض یک اسکادران ۷ فروندی از هواپیماهای دشمن حمله‌ای را صورت دهند سامانه موشکی S200 می‌تواند با یک شلیک همهی آنها را نابود کند.

 

سخنگوی رزمایش افزود:‌ اما با iبهینه سازی مبتکرانه‌ای که در این سامانه صورت داده‌ایم توانسته‌ایم آن را طوری ارتقا دهیم که قابلیت کشف و انهدام حتی پهپاد با ابعاد و سطح مقطع راداری کم و در ارتفاع پست را نیز داشته باشد.

 

شهرام تصریح کرد: سامانه S200 برای اهداف در ارتفاع ۱۲۰هزار پایی طراحی شده اما پهپادی که در این رزمایش مورد هدف سامانه S200 قرار گرفت در ارتفاع ۶۰ هزار پایی بود که این سامانه توانست این هدف را iبه خوبی کشف، رهگیری و منهدم کند.

وی همچنین این رزمایش را اخطار برای کسانی عنوان کرد که فکر حمله iبه ایران را در سر می‌پرورانند و گفت:‌پدافند هوایی iبه صورت شبانه روز آماده مقابله با هر گونه تهدید است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود iبه همکاری و هماهنگی نیروهای مخلتف شرکت کننده در این رزمایش از جمله ارتش و سپاه پرداخت و گفت: این همکاری‌ها که با محوریت و هدایت قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیا(ص) انجام شد همکاری بسیار مناسبی بود که این رزمایش iبه خوبی انجام گرفت.

وی افزود: بعضی از پهپادها را توپخانه‌های سپاه مورد هجوم قرار داده و بعضی از هواپیماهای دشمن توسط رادارهای سپاه کشف و شناسایی شد.

وی با بیان اینکه پدافند هوایی در هیچ وقتی پیش از انقلاب و چه در وقت جنگ چنین اقتداری نداشته است، گفت: ما iبه عنوان نیروهای پدافند هوایی هر آن آماده رزم واقعی هستیم و این ماهیت پدافند هوایی است چرا که در غیر این صورت نمی‌تواند پاسخگوی اولین تهدیدات باشد.

معاون اجرایی قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیا(ص) اعمال تحریم‌ها علیه کشورمان را یک موضوع قدیمی عنوان کرد و گفت: این تحریم‌ها iبه ما خدمت کرد و هیچ تاثیری در پدافند هوایی نداشت و کشور ما اگر روزگاری در تولید کوچکترین تجهیزات ناتوان بود امروز سامانه‌های مختلف موشکی را تولید می‌کند که پاسخگوی تهدیدات روز است.

شهرام افزود: دراین مسیر همه گلوگاه‌ها و نقاط حساس با زحمات شبانه روزی صنعت، دانشگاه و محققان ما در نیروهای مسلح پشت سر گذاشته شد و دستاوردهای امروز ماحصل زحمات این عزیزان است.

وی همچنین خاطرنشان کرد: در این رزمایش با طرح ریزی سناریوهای مختلف حفاظت از نقاط حساس و هسته‌ای کشور نیز تمرین شد و ما می‌توانیم بارزترین ویژگی این رزمایش را پدافند چند لایه برای مقابله با حملات گسترده و در سطوح مختلف بدانیم.

وی در پایان با بیان اینکه پدافند هوایی در این رزمایش علاوه بر برنامه‌های رزمایشی iبه ماموریت ذاتی خود یعنی مراقبت از کریدورهای ورودی و خروجی پروازی پرداخت و گفت: در این مقطع وقتی شاهد هیچ گونه مخاطره پروازی در کشور نبودیم.


sadkhabar.ir
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *