پوشیدن روسری و شال در دانشگاه ممنوع/ آیا حجاب چادر در دانشگاه ها اجباری شده است؟

هادی معیری نژاد: اما گویا این دستور العمل ها بیشتر سلیقه ای و منطقه ای است در همین زمینه غلامرضا خواجه‌سروی در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به اظهارات اخیر قائم‌مقام وزیر کشور مبنی بر اجرای دستورالعمل پوشش دانشجویان از مهرماه جاری، گفت: در مورد پوشش دانشجویان در دانشگاه‌ها هیچ‌گونه مقررات جدیدی نداریم و تمامی مقررات و آیین‌نامه‌ها از گذشته بوده است.

وی با بیان اینکه داشتن چادر در دانشگاه‌ها اجباری نیست، گفت: ما باید در آموزش عالی خود را با قوانین نظام جمهوری اسلامی ایران نیز وفق دهیم.

به گفته خواجه سروی بر اساس مقررات حاکم بر دانشگاه‌ها و مصوبات شورایعالی انقلاب فرهنگی، چیزی به نام لباس متحدالشکل دانشجویی وجود ندارد: قطعا برای اول مهر نیز لباس متحدالشکل نخواهیم داشت.

 

دانشگاه تهران، الگوی پوشش دانشجویی ارائه می کند

این در حالی است که خبر می رسد دانشگاه تهران برای لباس دانشجویان و اساتید الگوهایی ارایه داده که البته لباس فرم هم نیست.

دکتر عبدالرضا سیف، معاون فرهنگی دانشگاه تهران گفت: دانشگاه تهران مطالعه ای درباره پوشش و لباس فرم برخی از دانشگاه‌ها کشورهای دنیا انجام داده است و با توجه به اطلاعاتی که در این زمینه به‌دست آورده، منطبق بر فرهنگ ایرانی اسلامی، الگوهایی برای لباس استادان، کارمندان و دانشجویان طراحی کرده است.

وی ادامه داد: البته این طراحی ویژه استادان، دانشجویان و کارمندان بدین منظور نیست که یک لباس فرم و واحدی در دانشگاه ارایه شود چرا که نمی توان در دانشگاه لباس فرم و واحدی ارایه داد.

معاون فرهنگی دانشگاه تهران گفت: لباس هایی که طراحی می شود براساس الگوی ایرانی اسلامی بوده و ظواهر زننده غربی را ندارد یعنی لباس آقایان آستین کوتاه، یقه باز یا غیر متعارف نیست و لباس خانم ها هم مانتوهای گشادتر و به جای شال و روسری از مقنعه با رنگ هایی در شان دانشگاه است.

به گفته او این طرح ها در حال آماده شدن هستند و در نمایشگاهی در معرض دید استادان کارمندان و دانشجویان قرار خواهند گرفت.

 

روسری و شال ممنوع

سیف در ادامه به اجرایی کردن مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی در رابطه با طرح حجاب و عفاف در دانشگاه‌ها اشاره کرد و گفت: با توجه به مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی دانشجویان، کارمندان و استادان در محیط دانشگاه نباید از روسری و شال استفاده کنند و در محیط کار سادگی را رعایت کنند این موارد در دانشگاه مطرح شده و سپس اجرایی می شود.

 

دانشجویان نمی دانند پوشش دانشجویی چگونه است؟

در دانشگاه آزاد هم خبری از پوشش اجباری چادر نیست .در این زمینه عصمت سوادی معاون فرهنگی واحد علوم تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی در گفتگو با مهر، از تعریف و تصویب چارچوب حجاب و عفاف در واحد علوم تحقیقات دانشگاه آزاد خبر داد و گفت: برخی دانشجویان هنوز نمی دانند چگونه باید از نظر پوششی در دانشگاه حاضر شوند، بنابراین واحد علوم تحقیقات در این زمینه قصد تعریف چارچوبی قانونی و مصوب برای حجاب دانشجویی دارد.

وی بر این باور است با اجبار دانشجویان به رعایت حجاب نه تنها نمی توان نتیجه گرفت، بلکه به نتیجه عکس هم می رسیم: این چارچوب در جلسه شورای فرهنگی علوم تحقیقات تعریف و در قالب مصوبه ای، قانونی خواهد شد.

به گفته معاون فرهنگی واحد علوم تحقیقات دانشگاه آزاد، پس از تصویب چارچوب حجاب، این قانون روی سردرهای دانشکده ها به منظور اطلاع رسانی دانشجویان نصب خواهد شد.

 

مانتو مشکی اجبار نیست، اما رنگ زننده ممنوع است

سوادی با توجه به گرمای هوا اعلام کرد که دانشجویان از نظر معاونت فرهنگی الزامی به پوشیدن مانتوی مشکی ندارند اما نباید از مانتوهای دارای رنگهای زننده در محیط آموزشی دانشگاه استفاده کنند.

وی با بیان اینکه حتی حاضریم رنگ مانتو را هم برای دانشجویان تعریف کنیم، ادامه داد: اگر لازم باشد در این زمینه ابعاد حجاب و حتی رنگ لباس را هم تعریف می کنیم.
۴۷۳۰۱

دانلود   دانلود


خبرآنلاین

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ