پیام زلزله‎های اخیر برائ تهران

۳۱فروردین۱۳،

زمین‌لرزه‌های زنجیره‌ای دو هفته اخیر در ۵ استان کشور، ساکنان پایتخت را بار دیگر نگران نحوه رویارویی با زلزله‌بزرگ کرده است؛ اما بررسی‌های اولیه زلزله‌شناسان در این باره، دامنه نگرانی از این رخداد طبیعی را از محدوده تهران فراتر برده است.

به گزارش Consbank، نتیجه‌ای که تعدادی از صاحب‌نظران دربارهٔ سبب وقوع زمین‌لرزه‌های اخیر به دست آورده‌اند، نشان می‌دهد: پوسته ایران‌زمین هم‌اکنون در دوره اوج تخلیه انرژی‌های لرزه‌ای داخلی قرار دارد که این دوره از مرداد سال قبل با زلزله ورزقان آغاز شد.

دکتر بیت‌اللهی زلزله‌شناس و استاد دانشگاه دربارهٔ زمان خاتمه این دوره،معتقد است: به سبب آنکه امکان اندازه‌گیری تنش ذخیره‌شده در پوسته زمین وجود ندارد، ممکن است با زلزله‌ها و پس‌لرزه‌های متعدد روزهای اخیر در کشور، این تنش کاملا رها شده باشد و ممکن هم است زلزله‌ها در کوتاه‌مدت در نقاط دیگر ادامه‌دار باشد.

این زلزله‌شناس به مسوولان پیشنهاد کرد، برائ سه‌ماه آینده در مناطقی خاص از کشور، حالت آماده‌باش اعلام شود و حساسیت مسوولان استانی در این مناطق به خردلرزه‌ها، افزایش پیدا کند. همچنین رییس مرکز لرزه‌نگاری موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران اعلام کرد: در حال حاضر در دوره فعالیت نسبتا بالای عوامل ایجادکننده زمین‌لرزه قرار داریم. دیروز معاون استاندار تهران از تشکیل جلسه شورای هماهنگی مدیریت بحران، برائ بررسی اثر تحریکی زلزله‌های استانی بر فعالیت گسل‌های تهران خبر داد.

زلزله اصفهان عجیب است
دکتر بیت‌اللهی با اشاره به زلزله جمعه‌شب اصفهان، تاکید کرد: از بین زمین‌ لرزه‌های چند روز اخیر، عجیب‌ترین زلزله، زلزله استان اصفهان بود که وقوع آن قابل‌تامل و مهم به نظر می‌رسد چون که منطقه‌ای از استان اصفهان که محل وقوع زلزله بوده، جزو مناطق بسیار آرام و خلوت محسوب می‌شود. زمین‌لرزه اصفهان در حوالی ۵ کیلومتری اصفهان اتفاق افتاد و آن منطقه عاری از گسل است.

عاقبت تهران
دکتر بیت‌اللهی دربارهٔ تاثیر زلزله‌های اخیر بر گسل‌های تهران نیز گفت: تهران هم شامل حالت کلی مطرح شده مربوط به تنش‌ به وجود آمده در پوسته زمین است. با توجه به اطلاعات بسیاری که دربارهٔ گسل‌های تهران وجود دارد این منطقه به شدت گسل‌خورده و دارای شکستگی‌های فعال است. بنابراین احتمال وقوع زلزله در تهران به خصوص تحت تاثیر ناآرامی‌های اخیر بسیار دور از ذهن نیست. این زلزله‌شناس پیشنهاد کرد: مناطقی خاص از کشور به خصوص گستره تهران و اطراف آن باید در ماه‌های آتی به دقت مانیتور شود.

اوج تخلیه انرژی زمین
دکتر بیت‌اللهی با جمع‌بندی دربارهٔ نتیجه‌ای که می‌شود از ۵ زمین‌لرزه بزرگ در کشور گرفت، اعلام کرد: در حال حاضر در دوره اوج تخلیه انرژی‌های لرزه‌ای داخل زمین هستیم.این فعالیت‌های غیرعادی در زمین و زلزله‌های خفیف در بعضی مناطق در این روزها می‌تواند حالت اخطار داشته باشد.


بانک اطلاعاتی ساختمان | Consbank.com
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ