پیدا و پنهان سفر لاورف به تهران

به گزارش خبرآنلاین، رسانه های عربی امروز در گزارشهای مختلف به تحلیل درباره سفر سرگئی لاوروف پرداخته اند. روزنامه الحیات چاپ لندن در گزارشی این سفر را به مذاکرات هفته آتی ایران و ۱+۵ در مسکو مرتبط دانست و نوشت: لاوروف در آستانه دور جدید مذاکرات درباره موضوع هسته ای ایران به تهران می رود.
این در حالی است که روزنامه السفیر لبنان نگاه دیگری به این سفر داشته و می نویسد: لاوروف فردا به تهران می آید تا «موضع مشترک دو طرف درباره سوریه را نهایی کند.»
در همین حال،خبرگزاری فارس به نقل از خبرگزاری «نووستی»، نوشت: “سرگی لاوروف” وزیر امور خارجه روسیه امروز سه شنبه در گفت‌وگو با خبرنگاران اعلام کرد که «مسکو آماده برگزاری کنفرانس بین المللی در مورد سوریه است.»
روسیه در نشست غیررسمی مجمع عمومی سازمان ملل متحد پیشنهاد برگزاری برگزاری کنفرانس بین المللی پیرامون مسائل سوریه را داده است تا همه کشورهای دارای نفوذ بر اوضاع سوریه بتوانند در آن شرکت داشته باشند.
وزیر امور خارجه روسیه گفت: ابتکار عمل مسکو در خصوص برگزاری کنفرانس بین المللی سوریه باید به شکلی باشد که از تلاشها در جهت اجرای قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل که طرح “کوفی عنان” نماینده ویژه سازمان ملل و اتحادیه عرب در حل و فصل مناقشه در سوریه را مورد تایید قرار داده، حمایت کند.
لاوروف در عین حال با برگزاری نشستهایی تحت عنوان «گروه دوستان سوریه» مخالفت کرد که به عقیده وی، این گروه در واقع تنها دوست شورای ملی سوریه است، نه دوست ملت سوریه.
مقامات مسکو پیشنهاد کردند تا کنفرانسی بر اساس اصول مشخص و قابل درک برگزار شود و به همین دلیل اقدام سریع برای حل و فصل مناقشه تنها می تواند از سوی آمریکا صورت گیرد.
لاوروف در پاسخ به این سوال که این کنفرانس در کجا برگزار خواهد شد، گفت: مسکو آمادگی آن را دارد که عرصه برگزاری چنین نشستی به منظور بررسی مسائل مربوط به سوریه باشد.

وی در ادامه با اشاره ضمنی به مخالفت برخی از جمله آمریکا با حضور ایران، تاکید کرد که حضور ایران در این اجلاس ضرورت دارد.

 /۲۷۲۱۲

دانلود   دانلود


خبرآنلاین

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ