چطور خودروهای عرضه شده از انبار دلالان سر درمی‌آورد؟

عضو هیئت علمی دانشگاه علامه معتقد است: تا زمانی که ارتباط بین مثلث خودروساز، دلال و افراد تأثیرگذار بر روند تعیین قیمت خودرو برقرار است، بازار خودروهای داخلی روی آرامش را نخواهد دید.

پایگاه اطلاع رسانی خودروسازی – علی خاکساری در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: در فرایندی که قیمت‌گذاری خودرو تحت تأثیر برخی افراد ذی‌نفوذ قرار دارد نباید انتظار ثبات قیمت خودروهای داخلی را داشت.
وی با بیان اینکه در وضعیت فعلی کمیته قیمت‌گذاری و سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان به جای موافقت با افزایش قیمت خودروهای داخلی باید به بررسی نقش دلالان و واسطه‌ها بپردازند، خاطرنشان کرد: سازمان حمایت به عنوان نهاد ناظر بازار باید به طور شفاف اعلام کند که چطور خودروهای عرضه شده از سوی خودروسازان سر از بازار آزاد و انبار دلالان در می‌آورد؟
عضو هیئت علمی‌دانشگاه علامه ادامه داد: اگر به جای حل ریشه‌ای این مشکل بخواهیم گرانی‌ها و نوسانات بازار خودرو را به وسیله افراد مرتبط با خودروسازان و صاحبان منافع مدیریت کنیم باید در انتظار آشفتگی بیشتر قیمت‌ها در این بازار باشیم.
خاکساری افزود: خودروسازان چندین سال است که از یک پروسه تکراری و نخ نما شده برای افزایش قیمت‌ها استفاده می‌کنند به گونه‌ای که هر زمان لازم دیدند، با کاهش عرضه موجب افزایش و آشفتگی قیمت‌ها در بازار شده و پس از آن نیز از طریق افراد مرتبط مجوز افزایش قیمت را متناسب با نرخ‌های بازار کسب می‌کنند تا دور بعدی کاهش عرضه و رشد قیمت‌ها فرا برسد.
وی با بیان اینکه این رفتار خودروسازان با توجیه حفظ صنعت خودرو و اشتغال موجود در آن صورت می‌گیرد، تصریح کرد: چنین رفتاری بیشتر از آنکه بیانگر نگرانی‌ها از اشتغال کارگران ایرانی باشد بازتاب منافع عده‌ای خاص در این صنعت است.
به گفته عضو هیئت علمی‌دانشگاه علامه، شکستن انحصار صنعت خودرو موجب حل ریشه‌ای مشکلات این‌چنینی و ثبات قیمت انواع خودرو خواهد شد.
این اظهارات در حالی است که قرار است کمیته قیمت‌گذاری خودرو درباره افزایش محدود قیمت محصولات ایران خودرو، سایپا و پارس خودرو تصمیم بگیرد. در این میان دبیر انجمن خودروسازان ایران نیز از فعال شدن دست‌های پنهان صنعت خودرو و ارتباط بین سیستم فروش برخی خودروسازان و دلالان و واسطه‌های بازار خبر داده بود.
پیش از این برخی نمایندگان مجلس و کارشناسان صنعت خودرو برخورد با خودروسازان متخلف و جلوگیری از افزایش قیمت خودرو را خواستار شده بودند.

Share


خودروسازی

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *