چند نرخی شدن داروها، مهمترین پیامد تامین نشدن ارز مرجع

۳۰م دیماه ،

علت اصلی چند نرخی بودن داروها به خاطر فعالیت سریع بعضی از شرکت ها و تامین شدن ارز مرجع بوده است.

دکتر حسن طریقت منفرد، سرپرست وزارت بهداشت در گفتگو با خبرنگار بهداشت و درمان باشگاه خبرنگاران گفت: زمانیکه داروها در یک مقطعی کمیاب شد بعضی از شرکت ها به سرعت سعی کردند داروها را با نرخ آزاد وارد کنند.

وی در خصوص سبب چند نرخی شدن قیمت داروها بیان کرد: سبب آن به خاطر فعالیت سریع بعضی از شرکت ها بوده و چون ارز مرجع تامین شده امیدواریم دیگر این اتفاقات پیش نیاید.

طریقت منفرد در خصوص تامین ارز گفت: تا حدی که نیاز داریم ارز موجود هست و ۱٫۶ درصد داریم که سقفش دو میلیون و پانصد هزار بوده و بیش از یک میلیارد دلار برای نیازمان داریم.

وی در خصوص کنترل چند قیمتی  بودن داروها اظهار داشت: با ورود کالا با ارز مرجع و در واقع کنترل تجهیزات یک وسیله ای در یک محل با قیمت نزدیک به  قیمت مرجع ارائه می گردد ولی گاهی اوقات در جای دیگر این چند برابر است و ما در پی این موضوع هستیم که این تجهیزات را در دسترس مردم با قیمت مرجع قرار دهیم تا بتوانیم بازار را بهتر کنترل کنیم .

طریقت در خصوص زمان مشخص واردات کامل دارو خاطر نشان کرد: به خاطر آماده سازی، سفارشات ما در کارخانجات تولید کننده همیشه موجود نیست زمانی طول می کشد تا این دارو ها توسط آن ها تحویل داده شود./ح


باشگاه خبرنگاران
باز بازنشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *