کاغذ را به فهرست کالاهای اساسی بازگردانید

به گزارش خبرگزاری مهر، انجمن نویسندگان کودک و نوجوان در نامه‌ای به رئیس کل بانک مرکزی با اشاره به وضعیت نگران‌کننده کاغذ خواستار بازگشت آن به فهرست کالاهای اساسی شد.

متن این نامه به شرح زیر است:

«جناب آقای دکتر بهمنی، رئیس محترم بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران

با سلام و احترام

این موضوع نیازی به اثبات ندارد که اقتصاد نشر با ساختار فرهنگی ما پیوندی ناگسستنی دارد و به همین دلیل هر آسیبی که متوجه اقتصاد نشر باشد، حوزه‌ فرهنگ متأثر از آن خواهد شد.

با مقایسه‌ آماری نسبت به سال‌های گذشته و همین‌طور شواهد انکارناپذیر باید اذعان کنیم اکنون روال عادی نشر کتاب مختل شده و بسیاری از آثاری که نویسندگان و پدیدآورندگان به ناشران ارائه می‌دهند، به دلیل گرانی کاغذ و نداشتن صرفه‌ اقتصادی پذیرفته نمی‌شوند و حتی آثاری که در نوبت تجدید چاپ قرار گرفته بودند، از این امکان محروم شده‌اند.

اگرچه مشکل‌ گرانی غیرقابل‌ توجیه کاغذ علت‌های متعددی می‌تواند داشته باشد، اما طبق اظهارنظر کارشناسان اقتصادی کنار گذاشتن کاغذ تحریر از فهرست کالاهای مشمول سهمیه‌ ارزی نقشی تعیین‌کننده در گرانی بی‌رویه‌ آن داشته است.

توقع این بود در طول این سال‌ها با اعمال مدیریت صحیح و سرمایه‌گذاری‌های بیش‌تر تولید داخلی کاغذ آن‌چنان پررونق می‌بود که نیازی به واردات آن نباشد، اما در شرایطی که تولید داخلی پاسخگوی نیازهای صنعت نشر نیست، نمی‌توان به حمایت‌های ارزی از واردات کاغذ بی‌توجه بود.

برای اهالی قلم و اصحاب فرهنگ قابل توجیه نیست که به‌طور مثال توتون، سیگار برگ، کاغذ سیگار، و کاغذ دیواری در فهرست کالاهای مشمول سهمیه ارزی باشند، اما از کاغذ تحریر به‌عنوان یکی از اصلی‌ترین مواد اولیه‌ صنعت نشر غفلت شده باشد.

در حالی‌که مصرف سرانه‌ کاغذ یکی از معیارهای توسعه‌ فرهنگی به‌شمار می‌رود، اهالی قلم و اصحاب فرهنگ انتظار دارند کاغذ تحریر به فهرست کالاهای اساسی بازگردد و مشمول همان حساسیت‌ها دانسته شود. در غیر این ‌صورت بیم آن می‌رود با رکود بیش از پیش اقتصاد نشر، زیان‌های جبران‌ناپذیری به حوزه‌ فرهنگ وارد شود و در این مورد خواسته‌ روشن و مشخص اهالی قلم و اصحاب فرهنگ این است که کاغذ به فهرست کالاهای اساسی بازگردانیده شود.»

انجمن نویسندگان کودک و نوجوان این نامه را برای رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی و سرپرست معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی رونوشت کرده است.


MehrNews Rss Feed

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ