کسانی که دیر می خوابند “حافظه” ضعیف تری دارند

پنجشنبه ۲۰ مرداد ۱۴۰۱

عادات خواب هر فرد که کرونوتایپ ( عادات زمانی )خواب نامیده می شود، می تواند بر چاقی و لاغری فرد، سطح درد و حتی خطر ابتلا به سرطان تاثیر بگذارد.

به گزارش خبرنگار کلینیک باشگاه خبرنگاران؛ محققان انگلیسی و استرالیایی با بررسی عادات خواب و شخصیت بیش از ۲۰۰ نفر به این نتیجه رسیدند که کسانی که شب ها دیر وقت به تختخواب می روند، خودخواه تر از دیگران می باشند و علاقه بیش تری به “توطئه چینی” دارند.  

محققان براین باورند “کرونوتایپ” خواب هر فرد توسط ساعت بیولوژیکی بدن تعیین می شود و به شدت تحت تاثیر ژن ها قرار دارد.  

دو نسخه از ژن Period-۳ در تعیین عادات خواب نقش دارند.  

** کسانی که زود به خواب می روند بیشتر احساس خستگی می کنند:  

بر اساس نتایج این تحقیقات، کسانی که به طور معمول شب ها زود می خوابند، بیشتر احساس خستگی می کنند.  

همان طور که ساعت بیولوژیکی بدن کنترل زمان خواب و بیداری را در دست دارد، بدن انسان سیستم دیگری هم دارد که احساس خواب آلودگی و نیاز به خواب را در طول روز به وجود می آورد. 

نقطه اوج آن زمانی است که بدن در خسته ترین حالت قرار دارد و به رختخواب می رود.

ژن Period-۳ بر این سیستم تاثیر می گذارد.

در بدن هر انسان دو نسخه از این ژن وجود دارد که هر کدام را از یک والد به ارث می برد. اگر هر دو نسخه شبیه هم باشد انسان جزو آن دسته از کسانی است که شب ها زود می خوابند و یا برعکس شب ها تا دیر وقت بیدار می باشند.  

این سیستم در کسانی که در طول روز کار می کنند و شب زود به خواب می روند خیلی سریع تر از دیگران به وجود می آید. در نتیجه این اشخاص در طول روز سریع تر خسته می شوند.  

** کسانی که زود می خوابند بیشتر از دیگران در معرض خطر ابتلا به سرطان قرار دارند:  

کسانی که به صورت معمولی شب ها زود می خوابند بیشتر از دیگران در خطر ابتلا به انواع سرطان نظیر سرطان سینه و روده بزرگ قرار دارند .محققان می گویند کاهش هورمون ملاتونین که دارای خواص آنتی اکسیدان است در این اشخاص خطر ابتلای آن ها را بالا می برد.  

** کسانی که دیر می خوابند چاق تر می باشند: 

کسانی که به طور معمول شب ها زود می خوابند، نیم ساعت تا یک ساعت بعد از بیدار شدن صبحانه می خورند. ساعت بیولوژیک بدن ، متابولیسم را تحت تاثیر قرار می دهد و در مقابل کسانی که دیرتر می خوابند، معمولا در نیمه شب یک وعده غذایی می خورند.  

در بررسی انجام شده ۱۱۹ نفر داوطلب چاق که نیمی ازآن ها معمولی و نیمی دیگر دیرخواب بودند، دسته دوم یعنی دیرخواب ها دوبرابر بیش از دسته اول، بعد از ساعت ۸ شب کالری مصرف می کردند.از طرف دیگر وعده های غذایی شب به دلیل کم تحرکی در طول شب بیشتر ذخیره و سبب اضافه وزن و چاقی می شود.  

** دیرخواب ها بیشتر خروپف می کنند:  

در تحقیقی که در بر روی ۱۱ نفر در دانشگاه پنسیلوانیا انجام شد، مشخص شد سطح HDL خون در این اشخاص پایین تر است. همچنین این اشخاص بیشتر از دیگران خروپف می کنند. محققان می گویند اضافه وزن این اشخاص می تواند بر وضعیت گردن تاثیر بگذارد و سبب خر و پف شود.  

همچنین مشخص شد هورمون های استرس زا در دیرخواب ها بیشتر از دیگران است.  

** دیرخواب ها حافظه ضعیف تری دارند: 

کسانی که دیروقت به رختخواب می روند و صبح زود برای رفتن به سر کار بیدار می شوند، آخرین مرحله خواب یعنی REM را ندارند. این مرحله بر روی یاد آوری خاطرات و حافظه تاثیر دارد.  

** دیر خواب ها درد بیشتری احساس می کنند:  

نداشتن خواب عمیق آستانه درد را در این اشخاص پایین می آورد. بدن حدود ساعت ۴ صبح مولکول های ضد التهاب آزاد می کند. این مولکول سبب تسکین درد می شود. در صورتی که فرد دیر به خواب رفته باشد این مرحله آزادسازی را نخواهد داشت و در نتیجه درد بیشتری احساس می کند.

انتهای پیام/


باشگاه خبرنگاران
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ