کنعانی: زمان و مکان مذاکرات به زودی تعیین می‌شود/ به هرگونه اقدام نابخردانه رژیم صهیونیستی پاسخ می‌دهیم

سخنگوی وزارت امور خارجه با بیان اینکه طی روزهای آینده شاهد سفرهای مهمی از سوی سران کشورهای همسایه و منطقه به تهران خواهیم بود، اظهار کرد: به زودی زمان و مکان مذاکرات احیای برجام و رفع تحریم‌ها مشخص می‌شود.

کنعانی: زمان و مکان مذاکرات به زودی تعیین می‌شود/ به هرگونه اقدام نابخردانه رژیم صهیونیستی پاسخ می‌دهیم

به گزارش ممتاز نیوز، ناصر کنعانی سخنگوی جدید وزارت خارجه روز چهارشنبه در اولین نشست خبری خود در محل وزارت خارجه که  با حضور خبرنگاران داخلی و خارجی برگزار شده بود، در پاسخ به سوالی در ارتباط با آخرین پیگیری‌های انجام شده برای آزادی« اسدالله اسدی» دیپلمات ایرانی بازداشت شده  که در حال حاضر در  یکی از زندان های بلژیک به  سر می‌برد  با بیان این که  پیگیر آزادی هر چه سریع‌تر این دیپلمات ایرانی هستیم، گفت:  آزادی بی قید و شرط ایشان درخواست جدی و موکد ایران است.

وی با بیان این که در این زمینه گفت‌وگوها و مشورت‌های سیاسی با مقامات بلژیک برقرار است  و مشورت های نزدیکی در حوزه قضایی با دولت بلژیک داریم، تصریح کرد: امیدواریم در بستر اقدامات انجام شده و پیگیری‌های صورت گرفته و تلاش‌هایی که تا الان انجام داده‌ایم ، به‌زودی شاهد آزادی این دیپلمات ایرانی باشیم.

 وی افزود : گمان می‌کنیم دولت بلژیک باید به درخواست قانونی و به حق ایران در این زمینه  توجه کند و تحت تاثیر جوسازی یک جریان روسیاه و کاملا شناخته شده که تصویر و کارنامه سیاهی در ارتباط با ملت ایران دارد،‌ قرار نگیرد.

سخنگوی وزارت خارجه در ادامه گفت‌وگوی خود با خبرنگاران در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه فرانسه بار دیگر به شهروندان این کشور برای سفر به ایران هشدار داده و آنها را از سفر به ایران منع کرده است، افزود: متاسفانه طرف فرانسوی بر مبنای رفتار غیر حرفه‌ای خود این چندمین بار است که چنین هشدارهایی را در وبسایت وزارت خارجه خود در مورد سفر به ایران منتشر می‌کند و این هشدارهای امنیتی را ارائه می کند.

کنعانی با بیان اینکه اساسا مبنای این هشدار و رفتار یک رویکرد سیاسی است و هیچ انطباقی با وضعیت امنیتی ایران ندارد، افزود: آمارها نشان می‌دهد که در طول یک‌سال گذشته با فروکش کردن شیوع کرونا روند عزیمت گردشگران از کشورهای مختلف از جمله فرانسه به ایران افزایش پیدا کرده است.

وی با بیان اینکه ایران یکی از کشورهای با ثبات در منطقه غرب آسیا است و شاهد کمترین رخدادهای امنیتی برای گردشگران خارجی در ایران هستیم، تصریح کرد: سیاست دولت آقای رئیسی بر این قرار دارد که زمینه‌ها و بسترهای لازم را در داخل کشور برای افزایش پذیرش گردشگران خارجی بیش از گذشته فراهم کند. ایران به همه گردشگران خارجی از جمله گردشگران فرانسوی که علاقه‌مند به سفر به ایران و دیدار اماکن گردشگری و تاریخی ایران هستند خوش آمد می گوییم.

سخنگوی وزارت خارجه همچنین در پاسخ به سوال دیگری در ارتباط با پرونده شهدای منا و انتشار برخی از خبرها مبنی بر اینکه پیگیری پرونده منا از دستور کار وزارت خارجه خارج شده است، با رد اینگونه اخبار تصریح کرد: پرونده شهدای منا از جمله پرونده های مفتوح در روابط ایران و عربستان است و این پرونده به صورت جدی مورد توجه ایران قرار داشته و خواهد داشت. هیچ توافقی بر مبنای مصلحت اندیشی نمی تواند وضعیت حقوقی قربانیان مظلوم شهدای فاجعه منا را تحت الشعاع قرار دهد و این پرونده به کنار گذاشته شود. حتما این موضوع در روند مناسبات ایران و عربستان مورد توجه خواهد بود و با ایجاد شرایط مناسب تری در روابط ایران و عربستان این موضوع در دستور کار جدی ایران قرار خواهد داشت و استیفای حقوق قربانیان این فاجعه مورد پیگیری قرار می گیرد.

سخنگوی وزارت خارجه همچنین در پاسخ به سوال در ارتباط با اظهارات اخیر نخست وزیر رژیم صهیونیستی مبنی بر اینکه ما همچنان برای خود این آزادی عمل را قائل هستیم تا با برنامه هسته ای ایران مقابله کنیم تصریح کرد: طنز تلخی است که رژیمی که عضو هیچ کدام از معاهدات عدم اشاعه و نظارت های بین المللی در حوزه فعالیت های هسته ای نیست و تاریخ سیاهی از نقض قوانین بین‌المللی و تجاوز به حقوق ملت‌ها را در کارنامه کاری خود دارد درباره فعالیت‌های صلح‌آمیز ایران اظهار نظر می‌کند.

این دیپلمات ارشد کشورمان با بیان اینکه فعالیت های هسته ای صلح آمیز ایران کاملا روشن و قانونی است و ایران عضو آژانس و معاهده عدم اشاعه است، تاکید کرد: تمامی فعالیت های ایران زیر نظر آژانس بین المللی انرژی اتمی انجام می شود و رژیم صهیونیستی با دارا بودن زرادخانه هسته ای و عدم عضویت در معاهده عدم اشاعه حق ندارد در ارتباط با فعالیت های صلح آمیز ایران اظهار نظر کند.

وی با بیان اینکه فعالیت ها و توانمندی های هسته ای رژیم صهیونیستی خطری بزرگ برای صلح و امنیت بین المللی است و این مسئولیت مجامع بین المللی، سازمان ملل و آژانس بین المللی انرژی اتمی است که به وضعیت هسته ای این رژیم رسیدگی کند و این رژیم را مجبور کند که تحت مقررات عدم اشاعه قرار بگیرد، گفت: قانون گریزی این رژیم نتیجه حمایت های بی قید و شرط برخی از این کشورها از جمله آمریکا است.

سخنگوی وزارت خارجه در ادامه نشست رسانه ای خود با خبرنگاران که حدود یک ساعت و ۳۰ دقیقه به طول انجامید در پاسخ به سوال دیگری در ارتباط با روابط ایران و مصر و خبر منتشر شده از سوی روزنامه الجدیده مبنی بر اینکه در جریان سفر رئیس جمهور مصر به عمان نشستی بین مقامات اطلاعاتی تهران و قاهره در مسقط برگزار شده است، گفت: همانطور که می دانید ارتباط مستقیم دیپلماتیک بین ایران و جمهوری عربی مصر از طریق دفتر حافظ منافع دو کشور در تهران و قاهره و همچنین دیگر سطوح دیپلماتیک در چارچوب‌های مختلف برقرار است.

وی افزود: در همین چارچوب معتقدم وجود گفت‌وگوها و ارتباطات رسمی دیپلماتیک بین تهران و قاهره کمک می کند که دو کشور دیدگاه های خود را به یکدیگر منتقل کنند و نیازی به ایفای نقش نیابتی و میانجیگری نداشته باشیم.

وی با بیان اینکه به رغم نوع خاص روابط سیاسی، ما در برخی از سطوح ارتباطات و همکاری های خوبی بین دو کشور شاهد هستیم و در حوزه سازمان های تخصصی بین المللی همکاری ها و مشورت های خوب و سازنده ای بین دو کشور در طول سالیان متمادی وجود داشته، افزود: از دیگر سو علایق و مشترکات تاریخی و تمدنی زیادی بین دو کشور وجود دارد و این اراده برای تعامل و همکاری وجود دارد و اینکه کشوری در منطقه با حسن نیت ایفای نقش کند که روابط دو کشور ایران و مصر نزدیک شود ما از این موضوع استقبال می کنیم ولی در مورد سوال مطرح شده باید بگویم که به نظرم آنچه که در این زمینه در برخی از رسانه ها منتشر شده گمانه زنی رسانه ای و مطبوعاتی است و نمی توانم این گزارش ها را در حال حاضر تایید کنم.

وی با بیان اینکه روابط ایران و مصر روابط خوبی است و ما می توانیم به صورت مستقیم با یکدیگر گفت وگو کنیم، در پاسخ به سوال دیگری در مورد روابط ایران و عربستان و دور بعدی گفت وگوهای تهران ریاض در بغداد افزود: خوشبختانه با تلاش های دیپلماتیک بسیار خوب و توام با حسن نیت دولت عراق گفت وگوهای خوبی در چندین دور بین تهران و ریاض در بغداد برگزار شده است و جمع بندی ما این است که نتایج مذاکرات امیدوار کننده، دلگرم کننده و رو به جلو بوده است و در هر دو طرف این انگیزه و تمایل برای برگزاری دور جدید مذاکرات وجود دارد.

این دیپلمات ارشد کشورمان در ادامه گفت: تاخیر در برگزاری دور جدید تلاش برای این است که بتوانیم در نشست آتی و دور جدید مذاکرات یک گام ملموس رو به جلو برداریم و با اراده خوبی که در طرف دولت عراق وجود دارد و همچنین اراده سیاسی موجود در ایران و عربستان گمان می کنم که در دور بعدی مذاکرات شاهد اتفاقات بهتری خواهیم بود.

سخنگوی وزارت خارجه همچنین در پاسخ به سوال دیگری در ارتباط با یادداشت اخیر جو بایدن در روزنامه واشنگتن پست مبنی بر اینکه بخاطر فشارهای وارده به ایران میزان حملات ایران به نیروهای آمریکایی در منطقه  در مقایسه با دو سال قبل کاهش پیدا کرده است، تصریح کرد: جای بسی تعجب است که اگر دولتمردان کاخ سفید فکر می کنند با بیان جملاتی از این قبیل یا نوشتن مقالاتی در یک روزنامه می توانند نتیجه عملکرد سو، مخرب و ویرانگر خود در منطقه و غرب آسیا را توجیه و تبیین کند. مقامات آمریکایی می دانند که نگاه مردم منطقه نسبت به سیاست های مداخله جویانه واشنگتن در غرب آسیا چیست؟

وی با اشاره به یادداشت بایدن در روزنامه واشنگتن پست در آستانه سفر به منطقه گفت: ایشان در یادداشت خود یکی از اهداف سیاسی سفرش را کمک به تقویت صلح و امنیت در منطقه عنوان کرده و بر ایجاد ثبات و آرامش در منطقه و حل و فصل اختلافات تاکید کرده است. در ارتباط با این موضوع و آنچه که ایشان مطرح کرده است خیلی تلاش می کنیم که خوش بین باشیم ولی نگاه اجمالی به سیاست خارجه آمریکا در منطقه در طول سالیان گذشته نشان می دهد که این اظهارات نمی تواند توام با سیاست عملی آمریکا در منطقه در این چارچوب باشد و سیاست عملی آمریکا متفاوت با آن چیزی است که در اینگونه اظهارات می شنویم.

کنعانی با تاکید بر اینکه ایجاد ثبات و آرامش در منطقه نیازمند تغییر عملی در رفتارهای آمریکاست در بخشی دیگر از صحبت های خود تاکید کرد: ماهیت رژیم صهیونیستی در منطقه نامشروع و غیر قانونی است و آمریکا حامی تمام عیار این رژیم است. سیاست مداخله جویانه آمریکا در منطقه و حضور غیرقانونی این کشور در برخی از کشورهای منطقه باعث به هم خوردن نظم و ثبات در منطقه شده است و خسارات زیادی را برای منطقه و مردم منطقه به همراه آورده است.

وی با بیان اینکه دولت آمریکا و رئیس جمهور این کشور باید در سیاست خارجی منطقه ای این کشور بازنگری کند و متناسب با واقعیت های موجود در منطقه رفتار کند، افزود: آنها در همین چارچوب باید سیاست حمایت از رژیم صهیونیستی را متوقف کنند، از مداخله در امور داخلی کشورهای منطقه خودداری کنند و به حاکمیت و استقلال کشورها در منطقه احترام بگذارند.

سخنگوی وزارت خارجه همچنین در پاسخ به سوال دیگری در ارتباط با موضوع مذاکرات برای احیای برجام و رفع تحریم ها تصریح کرد: موضع ایران در خصوص مذاکرات برای رفع تحریم ها روشن است. ما به روند دیپلماتیک و مذاکرات چند جانبه برای حل و فصل اختلافات پایبند و منتظر هستیم و همانطور که وزیر خارجه کشورمان چندین بار اشاره کردند باز ماندن پنجره دیپلماسی و مذاکرات برای حل موضوعات باقیمانده مرهون رفتار مسئولانه و حاکی از تدبیر حکیمانه ایران است.

وی با بیان اینکه در ارتباط با توافق هسته‌ای همه می دانند که ایران مسئولیت ها و تعهدات خود را به صورت کامل انجام داده و این دولت آمریکا بوده که در سال ۲۰۱۸ به صورت غیرقانونی و یکجانبه از توافق ۲۰۲۲ خارج شده و از اجرای تعهداتش سرباز زده است، گفت: این دولت های اروپایی عضو برجام بودند که به رغم اینکه تعهد کرده بودند مسئولیت های خروج آمریکا از برجام را بپذیرند و این خروج غیر قانونی را جبران کنند به جز اظهار نظر و صحبت کردن هیچ اقدامی را در عمل به تعهداتشان انجام ندادند. بنابراین کسی که در مقام مطالبه‌گر و سوال کننده است ایران است و ایران این حق را برای طرف های مقابل قائل نیست که در مقام سوال کننده و تهدید کننده قرار بگیرند.

این دیپلمات ارشد کشورمان با تاکید بر اینکه ایران به روند مذاکرات پایبند است، اظهار کرد: مذاکرات به روال گذشته از طریق تبادل پیام چه در سطح گفت وگوهای وزیر خارجه با آقای بورل و چه در سطح رایزنی های آقای باقری با آقای مورا در جریان است و نحوه جمع بندی در خصوص ادامه مذاکرات و همچنین تعیین مکان و زمان مذاکرات در رایزنی ها بین طرفین در حال انجام است و گمان می کنم زمان و مکان مذاکرات به زودی تعیین شود.

کنعانی تصریح کرد: عدم تعیین زمان و محل مذاکرات به معنای پایان مذاکرات نیست، ایران در مسیر مذاکره قرار دارد و تا زمانی که طرف های مقابل به روند مذاکره و دیپلماسی چند جانبه پایبند باشند ایران در این مسیر قرار خواهد داشت. البته همانطور که پیش از این نیز گفته ایم ایران روابط خارجی به ویژه توسعه روابط اقتصادی و تجاری خود را معطل گفت‌وگوهای برجام نکرده است و نخواهد کرد.

کنعانی با بیان اینکه امیدواریم با رویکرد سازنده و همراه با حسن نیت طرف های مذاکره کننده از جمله آمریکا که مسئول اصلی شرایط کنونی در روند مذاکرات است امکان جمع‌بندی نتایج مذاکرات در آینده نزدیک فراهم شود، افزود: ما تاکید می‌کنیم که ایران در دستیابی به توافقی که تامین کننده منافع ملت ایران و تضمین کننده منافع اقتصادی ایران در برجام باشد جدی است و تا کنون بیشترین ابتکارات را ایران در مذاکرات ارائه کرده و این طرف های مقابل از جمله طرف‌های اروپایی و مشخصا طرف آمریکایی است که باید تصمیم سیاسی خود را بگیرد که آیا می خواهد روند مذاکرات در آینده به نتیجه برسد یا نه؟

سخنگوی وزارت خارجه در بخشی دیگر از صحبت های خود با خبرنگاران در پاسخ به سوالی در مورد اظهارات اخیر جیک سالیوان مشاور امنیت ملی آمریکا مبنی بر اینکه ایران در جریان مذاکرات برای رفع تحریم ها باید تصمیم خود را بگیرد، تصریح کرد: سیاست انداختن توپ از سوی آمریکا به زمین ایران یک سیاست بی اثر و بی فایده است، دولت آمریکا مسئول وضعیت موجود است و اینگونه اظهارنظرها و این سیاست کمکی به دولت آمریکا و شرکای آن و همچنین احیای توافق نمی کند. موضع ایران روشن است و به صورت رسمی و در مذاکرات از طریق طرف های اروپایی و نماینده اتحادیه اروپا به دولت آمریکا اعلام شده است.

سخنگوی وزارت خارجه همچنین در پاسخ به سوال دیگری در ارتباط با سفر پوتین و اردوغان به تهران و برگزاری نشست سه جانبه ایران، روسیه و ترکیه، اظهار کرد: ایران روابط بسیار خوبی با دو کشور ترکیه و روسیه دارد و اراده مثبتی بین ایران، ترکیه و روسیه برای ارتقای سطح همکاری ها در چارچوب دو جانبه و سه جانبه وجود دارد و در طی روزهای آینده شاهد تحولات و اتفاقاتی در این زمینه خواهیم بود و چون سفر در حال برنامه ریزی است، اجازه بدهید که در چند روز آینده دولت و سخنگوی دولت اطلاعات تفصیلی در مورد این سفر را به شما اهالی رسانه ارائه کند.

سخنگوی وزارت خارجه همچنین در مورد روابط ایران و اردن و اظهارات اخیر نخست وزیر این کشور در مورد روابط تهران – امان، گفت: روابط خوبی بین ایران و اردن وجود دارد، سفارتخانه های دو کشور فعال است، ارتباطات دیپلماتیک بین دو کشور برقرار است و ماه های گذشته چندین دور گفت وگو و تماس تلفنی بین وزرای خارجه ایران و اردن برقرار شده و این ارتباطات ادامه دارد.

این دیپلمات ارشد ایرانی با بیان اینکه ما به اظهارات نخست وزیر اردن با حسن نیت نگاه می کنیم، افزود: نگاه ما به اردن به عنوان یک کشور مسلمان مثبت است. علاقه‌مند به توسعه روابط با اردن هستیم. در کنار اینکه به دنبال توسعه روابط با دیگر کشورهای اسلامی در منطقه هستیم، گمان می کنم بستر و زمینه برای تقویت همکاری های دو کشور در قالب مسائل دو جانبه و مسائل منطقه ای وجود دارد. دو کشور ظرفیت های خوبی در این زمینه دارند و ما علاقه‌مند هستیم که با حسن نیتی که ابراز شده بتوانیم با استمرار گفت وگوها روابط دو کشور را به سطح شایسته ای ارتقا دهیم.

سخنگوی وزارت خارجه همچنین در پاسخ به سوال دیگری در ارتباط با سفر چندی پیش وزیر خارجه آذربایجان به تهران و زمان برگزاری نشست سه جانبه ایران، آذربایجان و ترکیه اظهار کرد: چندی پیش شاهد سفر موفق و سازنده وزیر خارجه آذربایجان به ایران بودیم. روابط ما با جمهوری آذربایجان به عنوان دو کشور همسایه متنوع، متکثر و مبتنی بر همکاری‌های مشترک است و خوشبختانه اراده سیاسی بین دو کشور در بالاترین سطح در این راستا که روابط دو کشور گسترش پیدا کند، همکاری‌های خوبی در حوزه انرژی، ترانزیت، تولید برق از طریق احداث سد و دیگر موضوعات مورد علاقه در جریان سفر وزیر خارجه آذربایجان به ایران در دستور کار مذاکرات دو کشور قرار گرفت و مذاکرات خوبی در این زمینه صورت گرفت.

وی با بیان اینکه پیش از سفر وزیر خارجه آذربایجان به تهران شاهد سفر وزیر نیروی ایران به باکو بودیم، افزود: در جریان رایزنی های صورت گرفته در مورد اجرایی شدن هر چه زودتر پروژه های مشترک و همچنین مشارکت شرکت های ایرانی در بازسازی مناطق آزاد شده و اجرای پروژه در این مناطق بحث و رایزنی شد.

وی همچنین با بیان اینکه اراده سه کشور ایران، آذربایجان و ترکیه در این راستا که نشست مشترک سه کشور برگزار شود، افزود: در حال حاضر نمی‌توانم تاریخ دقیقی در مورد زمان برگزاری این نشست بیان کنم ولی ان‌شاءالله در آینده این نشست برگزار خواهد شد.

سخنگوی وزارت خارجه همچنین در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه آیا در جریان سفر اردوغان به تهران در هفته آینده در ارتباط با اقدامات احتمالی این کشور در شمال سوریه و اختلافات موجود بین دمشق و آنکارا با این مقام ترک از سوی ایران رایزنی و گفت‌وگو صورت می‌گیرد، تاکید کرد: ما معتقدیم اساسا هرگونه اختلاف نظر در حوزه‌های امنیتی، مرزی و سیاسی بین دولت ترکیه و سوریه باید از طریق راهکارهای سیاسی و مکانیزم دیپلماتیک حل و فصل شود و حل و فصل این مسائل از طریق اقدامات نظامی مثمر ثمر نخواهد بود.

وی ادامه داد: اینگونه اقدامات نظامی به افزایش تنش ها منجر می شود و ایران بر راهکارها و گفت وگوهای سیاسی برای حل سوءتفاهم‌های مرزی تاکید دارد و هر دو طرف را به این موضوع تشویق می‌کند و در جریان دیدارها و سفرهایی که مقامات ایران به ترکیه و سوریه داشته اند توصیه های لازم در این ارتباط به هر دو طرف داده شده است.

کنعانی گفت: ما تاکید بر این داریم که راهکار نظامی تنش‌آفرین است و کمکی به ایجاد صلح و ثبات و ایجاد آرامش و حل مشکلات نمی‌کند.

سخنگوی وزارت خارجه در بخشی دیگری از صحبت های خود در خصوص آخرین اقدامات دستگاه دیپلماسی برای پیگیری وضعیت حمید نوری زندانی ایرانی در سوئد تصریح کرد: سفارت ایران در استکهلم و وزارت خارجه از ابتدای دستگیری این شهروند ایرانی حمایت کنسولی و آزادی هر چه سریعتر وی را با جدیت در دستور کار خود قرار داده است، معتقدیم بازداشت این شهروند ایرانی مبنای درست قضایی ندارد و متاسفانه فضاسازی‌های سیاسی یک جریان معاند و تروریستی، زمینه دستگیری غیر قانونی این شهروند ایرانی را در سوئد فراهم کرده است.

کنعانی با تاکید بر اینکه باید به وضعیت سلامت و درمان ایشان توجه شود و در این زمینه به دولت سوئد تاکید جدی کرده ایم به گفت‌وگوی تلفنی اخیر وزیر امور خارجه با همتای سوئدی خود در این ارتباط اشاره کرد و گفت: در این گفت‌وگوی تلفنی وزیر خارجه در ارتباط با ضرورت رعایت حقوق قانونی این شهروند ایرانی و اهمیت دسترسی وی به پزشک برای دریافت خدمات درمانی و دیدار و گفت‌وگو با خانواده‌اش به صورت جدی تاکید شد و انتظار داریم که در مورد پرونده این شهروند ایرانی دولت سوئد از دریچه قضایی نگاه کند و نگاه سیاسی از دریچه یک جریان معاند را کنار بگذارد و هر چه سریعتر زمینه آزادی این شهروند ایرانی را فراهم کند.

سخنگوی وزارت خارجه همچنین در پاسخ به سوال دیگری در ارتباط با برخی از اخبار منتشر شده در مورد درگیری های مرزی بین ایران و افغانستان، افزود: مسائل ما با افغانستان متنوع و متکثر است، امنیت مرزهای ایران و افغانستان برای گسترش مناسبات تجاری بسیار حائز اهمیت است. تا آنجا که می دانم تا کنون چندین دور گفت‌وگو بین کمیته مرزی دو کشور برگزار شده و گمان می‌کنم این اراده بین دو طرف وجود دارد که باید مرز دو کشور بر اساس منافع و مصالح دو کشور تبدیل به مرز دوستی و صلح شود.

وی با بیان اینکه شرایط در افغانستان قابل درک است ولی انتظار جمهوری اسلامی ایران از هیات حاکمه سرپرستی افغانستان این است که به مسئولیت خود در زمینه تامین امنیت در مرزهای مشترک عمل کند و به تلاش‌ها و حسن نیت ایران برای برگزاری نشست های مشترک و همکاری های دو جانبه در زمینه تامین امنیت پاسخ مثبت دهد، گفت: تا آنجا که می‌دانم امروز نشست مشترکی بین طرفین برقرار است و امیدوارم که با همکاری دو طرف این اتفاقات کاهش پیدا کند و شاهد ارتقاء امنیت در مرزهای دو کشور باشیم.

سخنگوی وزارت خارجه همچنین در پاسخ به سوال دیگری در ارتباط با اظهارات برخی از مقامات آمریکایی مبنی بر اینکه ایران پهباد در اختیار روسیه قرار داده تا از این پهبادها در جنگ اوکراین استفاده کند، افزود: من روز گذشته در این زمینه موضع‌گیری کردم و پاسخ این اظهارات را دادم.

وی با بیان اینکه موضع جمهوری اسلامی ایران در قبال جنگ اوکراین کاملا مشخص است و بارها به صورت رسمی اعلام شده است، افزود: ادعای مقامات آمریکایی در این زمینه در حالی مطرح می شود که آمریکایی‌ها و اروپایی‌ها سال‌هاست کشورهای متجاوز و اشغالگر از جمله در منطقه غرب آسیا را به انباری از سلاح‌های کشنده متنوع خود تبدیل کرده‌اند که قطعا بدون این تسلیحات تداوم بیش از هفت دهه ای رژیم اشغالگر صهیونیستی در سرزمین های اشغالی امکانپذیر نبود.

وی همچنین گفت: به نظر می رسد دولت آمریکا نیازمند ایجاد بحران های جدید و جلب توجهات است، دولت آمریکا بهتر است نگاهی به خودش و سیاست های خودش در مورد تبدیل منطقه به انبار تسلیحات کند.

سخنگوی وزارت خارجه همچنین در بخش دیگری از صحبت‌های خود درباره ادعای آمریکایی‌ها مبنی بر طرح درخواست‌های فرابرجامی از سوی ایران اظهار کرد: ایران مواضعش روشن و دقیق است. بازگشت به توافق ۲۰۲۲ موضع اصولی ما است که بارها اعلام کرده‌ایم و دولتی که غیرقانونی و یک جانبه از توافق خارج و خسارت عدیده‌ای به ایران و ملت ایران وارد کرده نباید در جایگاه مدعی بنشیند و طرف ایرانی را مورد مواخذه قرار دهد. اگر دولت آمریکا مسئولانه عمل کرده و تصمیم سیاسی بگیرد که به تعهدات خود عمل کند و منافع اقتصادی ایران در چارچوب برجام مشخص شود ایران پای میز مذاکره است و به توافق بازخواهد گشت.

وی تأکید کرد: درخواست فرابرجامی از سوی ایران در مذاکراتی که انجام شده مطرح نشده و وجود ندارد.

سخنگوی وزارت خارجه در ارتباط با اخبار منتشر شده مبنی بر اینکه احتمالا در جریان سفر پوتین به تهران سند همکاری بلندمدت بین دو کشور ایران و روسیه به امضا خواهد رسید، تصریح کرد: روسیه یکی از کشورهای مهم در منطقه است و از شرکای جدی ایران در حوزه‌های سیاسی، اقتصادی و امنیتی است و برای ایران حائز اهمیت است که یک توافق جامع با این کشور به عنوان نقشه راه جهت توسعه مناسبات داشته باشیم. در این ارتباط تبادلات و مذاکراتی انجام شده است. این مذاکرات ادامه دارد و ان‌شاءالله در آینده این توافق شکل می‌گیرد.

کنعانی همچنین در پاسخ به سوال دیگری در مورد مناسبات ایران و روسیه و سفر اخیر هیئت‌های اقتصادی و پارلمانی ایران به این کشور گفت: روابط ایران و روسیه گسترده، متنوع است و در پرتو اراده سیاسی رهبران عالی دو کشور این روابط در حوزه‌های مختلف رو به جلو است. این روابط حوزه خاص و محدودی را در برنمی‌گیرد . هدف‌گذاری دو کشور این است که مناسبات اقتصادی و تجاری دو کشور را هم تراز و همگن با روابط خوب سیاسی دو کشور ارتقا دهند. ارتقای مناسبات سیاسی و اقتصادی بین دو کشور نیازمند ایجاد زیرساخت‌های لازم در حوزه‌هایی چون حوزه بانکی است و این حوزه از زمینه‌های مذاکرات و رایزنی‌ها بین دو کشور بوده است و این اراده و انگیزه بین دو کشور وجود دارد که مکانیزم‌های دوجانبه‌ای برای تسهیل همکاری‌های دو کشور در حوزه‌های تجاری،‌ اقتصادی و بانکی فراهم کند.

سخنگوی وزارت خارجه همچنین در پاسخ به سوال دیگری در مورد سفر بایدن به اراضی اشغالی نیز گفت: نگاه ایران به رژیم صهیونیستی شفاف و روشن است و در آن تغییری ایجاد نشده است. متأسفانه در مدت اخیر شاهد برقراری روابط رسمی بین برخی از کشورهای منطقه با این رژیم بوده‌ایم و معتقدیم که این سیاست مبتنی بر دوراندیشی نیست. این رژیم بشارت‌دهنده امنیت در منطقه نیست و حضورش کمکی به ثبات و امنیت در منطقه نمی‌کند. ما به دوستان و برادران خود در منطقه توصیه می‌کنیم که در نگاه و سیاست خود در این حوزه تجدید نظر کنند.

وی تأکید کرد: امنیت نه خریدنی است و نه وارداتی است. ایجاد امنیت و ثبات در منطقه در بستر همکاری‌های دسته‌جمعی کشورهای منطقه بوجود می‌آید.

کنعانی در ابتدای این نشست با اشاره به سفرهای سران، روسای جمهور و وزرای خارجه برخی از کشورها از جمله کشورهای منطقه به ایران در پی مدت اخیر افزود: این رفت و آمدها تهران را عملا به پایتخت فعال دیپلماتیک تبدیل کرده و در این راستا شاهد سفرهای متعدد رئیس جمهور، وزیر خارجه و سایر وزرا و مقامات کشورمان به کشورهای مختلف به خصوص کشورهای منطقه و همسایه در چارچوب سیاست همسایگی بوده‌ایم و این می‌تواند نمایی از تجلی و تبلور ایران قوی با به کارگیری دیپلماسی فعال و متوازن باشد.

کنعانی همچنین در این جلسه با ابراز امیدواری از اینکه تعامل خوبی بین وی و رسانه‌ها در دوران مسئولیتش برقرار باشد، گفت: لازم می‌دانم که از تلاش‌های آقای خطیب‌زاده در مدت مسئولیت‌شان در سمت سخنگوی وزارت خارجه تشکر و قدردانی کنم و برای ایشان آرزوی موفقیت هر چه بیشتر داشته باشم.

وی همچنین در این نشست با تبریک عید قربان و عید غدیر به ارائه گزارشی از عملکرد وزارت خارجه در طول یک هفته گذشته پرداخت.

انتهای پیام/

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ