آغاز دور تازه مذاکرات تعیین دستمزد ۹۲/ افزایش دوباره مزد ۹۱ منتفی است

۰۶م آذر

چکیده: خبرگزاری مهر-گروه اقتصادی: افزایش نرخ تورم در ماه‌های اخیر طرح بعضی مباحث پیرامون احتمال تغییر دوباره حداقل دستمزد سال‌جاری را سبب شده بود کە با غیرعملی بودن این موضوع، بزودی چانه زنی‌ها برائ تعیین حداقل دستمزد سال ۹۲ آغاز می‌شود.

قرار است بزودی نشست های مقدماتی کارگران، کارفرمایان و دولت برائ توافق بر سر نحوه تعیین حداقل دستمزد سال آینده بیش از ۱۰ میلیون کارگر و مشمول قانون کار آغاز شود.

هر ساله در ماه های پایانی سال، مذاکرات و چانه زنی های رو در روی کارگران و کارفرمایان به همراه دولت برائ توافق و تصویب حداقل دستمزد تازه آغاز می گردد و این گفتگوها تا روزهای پایانی سال ادامه می یابد.

کشیده شدن سرنوشت دستمزد تازه به پایان سال

تلاش دولت در سال های اخیر کشانده شدن مذاکرات و تصمیم گیری شورای عالی کار برائ تصویب و اعلام حداقل دستمزد سال تازه به روزهای پایانی سال است و این موضوع در چند سال اخیر وجود داشته است.

حداقل دستمزد ۳۸۹ هزار و ۷۰۰ تومانی سال جاری کارگران و مشمولان قانون کار نیز کە در سال جاری برائ حداقل بگیران دستمزد به اجرا گذاشته شده است، تنها در چند روز پایانی سال نهایی و اعلام شد.

ماده ۴۱ قانون کار دو موضوع محوری نرخ تورم اعلامی بانک مرکزی و تامین سبد معیشت خانوار ۴ نفره را مورد توجه قرار داده و در تعیین حداقل دستمزد کارگران به شورای عالی کار گوشزد کرده است.

با این حال، نرخ تورمی کە از سوی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به عنوان نماینده دولت از بانک مرکزی استعلام می گردد تاکنون بیشتر مورد توجه گروه های کارگری برائ تعیین حداقل دستمزد بوده است.

تاکید ماده ۴۱ قانون کار

در سال های قبل مقامات کارگری معتقدند کە دستمزد مصوب شورای عالی کار باید حداقل به میزان نرخ تورم اعلام شده از سوی بانک مرکزی باشد، خواسته ای کە تاکنون محقق نشده و تقریبا همه حداقل دستمزدهای تعیین شده کمتر از نرخ تورم اعلامی بانک مرکزی بوده است.

ناتوانی شورای عالی کار در سال های اخیر سبب ایجاد شکاف بین دستمزد مصوب شورای عالی کار و هزینه های کارگران شده تا جایی کە حداقل مزد ۳۸۹ هزار و ۷۰۰ تومانی امسال، تنها بخش کوچکی از هزینه ها و نیازهای ماهیانه کارگران را تامین می کند.

علی دهقان کیا پیش تر در گفتگو با مهر با بیان اینکه با جهش یکباره قیمت ها در سبد معیشت خانوار و ناتوانی دولت در کنترل قیمت ها در بازار سبب افت قدرت خرید کارگران شده است، گفت: حداقل دستمزد امسال تنها تا ۱۰ روز می تواند هزینه های زندگی خانوار کارگری را تامین کند.

این مقام مسئول کارگری با تاکید بر لزوم خروج شورای عالی کار از روند فعلی تعیین حداقل دستمزد، معتقد است: با روش فعلی و بی توجهی به نرخ تورم واقعی و تامین سبد معیشت خانوار، میزان آسیب پذیری خانوار کارگری به سبب دستمزدهای پایین افزایش می یابد.

تامین نیاز یک سوم ماه با مصوبه مزد ۹۱

چندی پیش بعضی مقامات کارگری احتمال طرح دوباره افزایش حداقل دستمزد سال جاری را به سبب رشد افسارگسیخته قیمت ها در بازار مطرح کرده بودند، کە پیگیری های بیشتر نشان می دهد عملا این امکان برائ سال جاری وجود نخواهد داشت.

حداقل در یک دهه اخیر چنین اتفاقی برائ حداقل دستمزد نیفتاده است کە شورای عالی کار بتواند در میانه سال، نرخ دیگری را مصوب و برائ اجرا به کارفرمایان اعلام کند.

البته در بعضی سال های دورتر پیشنهاد مزددوگانه و تصویب نرخ های متفاوت برائ سطوح مختلف شغلی صورت گرفته بود کە نتوانست اجرای موفقی را در بازار کار به همراه داشته باشد.

افزایش نرخ تورم در سال جاری پس از تعیین حداقل دستمزد مصوب شورای عالی کار در اسفندماه ۹۰، سبب افزایش شکاف درآمد – هزینه کارگران شده است تا جایی کە نرخ تورم از ۲۱٫۸ درصد فروردین ماه امسال به ۲۴٫۹ درصد در پایان مهرماه افزایش یافته است.

افزایش ۳٫۱ درصدی نرخ تورم

افزایش ۳٫۱ درصدی نرخ تورم (طبق گزارشات بانک مرکزی) در ماه های اخیر و پیش بینی ادامه این روند، سبب طرح بعضی مباحث دربارهٔ احتمال افزایش دوباره دستمزد در سال جاری شده بود.

با این حال، بسیاری از فعالان بازار کار و مقامات کارگری و کارفرمایی تحقق چنین خواسته ای را غیرعملی می دانند و معتقدند امکان افزایش حداقل دستمزد سالیانه کارگران برائ بار دوم وجود ندارد و عملا کارفرمایان توان برقراری آن را حداقل تا پایان امسال نخواهند داشت.

رشد ماه به ماه نرخ تورم در سال جاری کە بسیاری از اقتصاددانان آن را ناشی از اجرای فازاول هدفمندی یارانه ها و به تبع آن رشد جهشی قیمت ارز و همچنین ناتوانی دولت در کنترل قیمت اقلام مصرفی مردم در بازار می دانند، سبب شده است تا علاوه بر افزایش شکاف هزینه و درآمد کارگران در ماه های اخیر؛ حالا نمایندگان آنها در مجامع عالی نیم نگاهی نیز به افزایش قابل توجه حداقل دستمزد در سال آینده داشته باشند.


ارانیکو – آخرین خبرها و مقالات
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ