رفع فیلتر اینستاگرام غیرقانونی بود و باید تجدید نظر شود | فیلتر اینستاگرام

پس از گذشت چند روز از انتشار خبر فیلتر اینستاگرام، روز ۱۳ دی ۹۶ کاربران اعلام کردند که قادر به دسترسی به اینستاگرام هستند و این به معنی رفع فیلتر اینستاگرام بود!

اینستاگرام

ماجرای رفع فیلتر اینستاگرام

با توجه به ایجاد امنیت و برقراری آرامش در کشور وزارت ارتباطات اقدام به رفع فیلتر اینستاگرام کرد.

اما گویا این موضوع با اخطار دادستانی کل کشور به وزارت ارتباطات همراه شده با این مضمون که رفع فیلتر اینستاگرام غیرقانونی بوده بر خلاف موازین قضایی انجام گردیده و مسئولین امر باید پاسخگو باشند.

رفع فیلتر اینستاگرام غیر قانونی بود

عبدالصمد خرم آبادی در قالب یادداشتی در پاسخ به این سوال که چرا با وجودی که اینستاگرام دارای میلیون ها محتوای مجرمانه علیه امنیت کشور و مقدسات اسلامی و غیر اخلاقی است دستور رفع فیلتر آن صادر شده است؟ آیا مراجع قضایی نمی خواهند از این اقدامات غیر قانونی جلوگیری کنند؟در کانال شخصی خود در پیام رسان سروش نوشته است:

بله کاملا درست است، شبکه اجتماعی اینستاگرام در ظاهر امر یک شبکه اطلاع رسانی است.

اما در واقع یک شبکه جاسوسی غیر قابل کنترل می باشد که میلیونها محتوای مجرمانه علیه امنیت داخلی و خارجی کشور و محتوای غیر اخلاقی و علیه مقدسات اسلامی را منتشر می کند.

اطلاعات میلیون ها شهروند ایرانی در سرورهای اینستاگرام در آمریکا ذخیره، نگهداری و تحلیل شده و مورد سوء استفاده سرویسهای جاسوسی قرار می گیرد.

فرمان هدایت و مدیریت اینستاگرام در دست سرویسهای جاسوسی شیطان بزرگ است به همین جهت اینستاگرام هیچگونه همکاری در ارتباط با جلوگیری از ارتکاب جرم و شناسایی مجرمین با جمهوری اسلامی ایران ندارند.

هزاران پرونده کلاهبرداری، جعل عنوان، نقض حریم خصوصی و غیره در ارتباط با شکایات مردم از کاربران صفحات اینستاگرام در دستگاه قضایی تشکیل شده اما به لحاظ اینکه سرورهای این شبکه در خارج از کشور است و هیچگونه همکاری با مراجع قانونی ایران ندارند این پرونده ها بدون نتیجه باقی مانده و مردم به حق وحقوق خود نرسیده اند.

بیش از ۲۵۰ میلیون محتوای مجرمانه در اینستاگرام

تنها در بخشی از اینستاگرام که مورد بازدید کاربران ایرانی قرار گرفته بیش از ۲۵۰ میلیون محتوای خلاف عفت و اخلاق عمومی توسط روبات های هوشمند وزارت ارتباطات و حدود ۵۰۰ هزار محتوای ضد امنیتی و علیه مقدسات و سایر محتواهای مجرمانه توسط گروه های رصد مردمی و نهادهای امنیتی انتظامی و قضایی شناسایی شده است .

بر همین اساس دستور مسدود سازی محتوای مجرمانه اینستاگرام از مدتها قبل از اغتشاشات و فتنه اخیر، توسط مراجع مختلف قضایی صادر و در اجرای دستور دادستان کل کشور به وزارت ارتباطات ابلاغ گردیده ولی این دستور بنا به دلایلی که وزارت ارتباطات باید پاسخگوی آن باشد قبل از فتنه ۹۶ اجرا نشد.

اخیرا به خاطر نقش آشکار اینستاگرام در ایجاد آشوب ها و اغتشاشات و عملیات تروریستی درشهرهای مختلف کشور , دستور فیلتر اینستاگرام از ناحیه شورای امنیت کشور صادر و اجرا شد، اما متاسفانه وزارت ارتباطات بدون توجه به مسایل امنیتی و حجم عظیم محتوای مجرمانه موجود در اینستاگرام و دستورات قضایی صادره این پایگاه اینترنتی را رفع فیلتر کرده است.

با رفع فیلتر اینستاگرام جوانان و نوجوانان ایرانی مجدا با بهمنی از محتواهای مجرمانه در فضای مجازی کشور مواجه شده اند.

بدین لحاظ از سوی دادستانی کل کشور به مسئولین وزارت ارتباطات اخطار داده شده که رفع فیلتر اینستاگرام بر خلاف موازین قانونی و قضایی انجام گردیده و مسئولین امر باید پاسخگو باشند.

جایگزین های داخلی برای فیلتر اینستاگرام

شبکه های اجتماعی بومی مشابه اینستاگرام, نظیر سلام، ویسگون و لنزور , در زمان فیلتر اینستاگرام مورد توجه کاربران ایرانی قرار گرفته و خودی نشان داده بودند، اما رفع فیلتر اینستاگرام امیدشان را نا امید کرد.

حمایت بی قید و شرط دولت از فعالیت بی ضابطه پیام رسان های خارجی و اختصاص بخش عمده ای از پهنای باند کشور به آنها علت اصلی تضعیف شبکه های اجتماعی و پیام رسانهای بومی است.

حمایت از فعالیت بی ضابطه و غیر قانونی پیام رسان های خارجی علاوه بر اینکه موجب ترویج جرم و جنایت و قانون گریزی و تضعیف حاکمیت ملی در فضای مجازی کشور گردیده موجبات جاسوسی دشمنان و وابستگی اقتصادی اجتماعی، فرهنگی و سیاسی کشور را به دشمنان فراهم کرده و مانع ایجاد شبکه ملی اطلاعات شده است.

لازمه تحقق شبکه ملی اطلاعات دل کندن از شبکه های اجتماعی غیر قابل کنترل بیگانه و رونق گرفتن شبکه های اجتماعی بومی است.

اگر تصمیات مسئولین کشور به جای کمک به رونق شبکه های اجتماعی بومی منجر به فراگیری دائم شبکه های اجتماعی خارجی شود، استقلال اقتصادی و سیاسی و فرهنگی کشور در فضای مجازی هرگز تحقق نخواهد یافت.

هیچ یک از مسئولین مخالف گردش آزاد اطلاعات در کشور نیستند. اما قانونگرایی اقتضاء دارد با گردش آزاد مجرمین و تروریست ها و جاسوسان و مهاجمان فرهنگی در فضای مجازی کشور مخالفت شود.

بستن شبکه های اجتماعی غیر قابل کنترل خارجی نه تنها به کمیت و کیفیت گردش آزاد اطلاعات در کشور لطمه نمی زند, بلکه موجب رونق گردش آزاد اطلاعات و توقف گردش آزاد جرم و جنایت در فضای مجازی کشور خواهد شد.

تا این لحظه ۳۱نظر ثبت شده
 1. محمدجواد لرها :

  سلام اینستاگرام وصل شده است لطفا را قطع می شود

 2. محسن :

  بابا تورو قران بس کنید مردمو دیوانه کردین به قران هرچی پول داریم برا شما فقط جون مادرتون بیخیال شین 😐 همش توجیهای چرت و پرت واسه کارای بی اساس بیارین مث جریان ماشینه دیگه چون مردم مجبور باشن ماشین غیر استاندارد تولید داخل رو به پنج برابر قیمتش بخرن جوری گمرک میزنن رو واردات که فقط آقا زاده های عزیز بتونن بخرن و حالشو ببرن . ما که جوونیمون از بین رفت تورو امام حسین دیگه بسههههههههههههههههههههههههههههههه

 3. سما :

  خب اینستا رو فیلتر کنید تلو باز کنید مرسی زودتر بوووس.

 4. پريسل :

  سلام..اینستا همه درست الی من😭😭..هرچی ایدی و پسورد میزنم نمیتونم حتی واردش شم میزنه the request timed out…یعنی چشه یکی که میدونه بهم بگه توروخدا🙏🏻اینستا که نیست زندگی هم ندارم که😭

 5. afsane :

  سلام چرا اینیستای خیلی ها رفع فیلتر شده و فقط از من نشده ؟، باید چیکار کنم که رفع بشه ؟

 6. مهشید :

  خدارو شکر فیلتر شد.حالا تلگرامو بگی اره یه فایده داره کنار همه ضرراش. امنیت هم تا حدودی داره ولی اینستا مضخرف ترین شبکه اجتماعیه نه امنیت داره نه محتوای خوبی داره راحت میشه هکش کرد فرهنگ استفادش هم توی ایران اکثرا جا نیفتاده.پدر مادرا هم ک ماشالا خیلی حواسشون به بچه هاشون هست که چیکار میکنن تو فضای مجازی.

  • ممد :

   برو جمع کن بابا امثال مثل شما ریختن تو جامعه رو به گند کشیدن
   الان مردم کل زندگیشون اینه هیچ شادی ای نداریم بقران مجید خسته شدیم به قران

 7. zary :

  منم میگم اینستاحذف بشه تلگرام برگرده

 8. Tara :

  میگن ابنستاگرام رفع فیلتر شده اما برای من و دوستم همش خطا میزنه چرا؟

 9. amir :

  اخه به شماا چه ربطی داره که میگین بهتر شما دوست نداری استفاده نکن

 10. asal_ghajari :

  من هم تلگرامم فیلترشده هم اینستام انقدر پوکیدم که اومدم اینجا😂فیلترشکن اولیمم از کار افتاد یه سایفون نصب کردم سرعتش مثل مورچه اس نمیشه باهاش فیلم دانلود کرد و حتی تو اینستا عکسهارم نشون نمیده فقط متناشون به زور میاد بقیشم دوساعت دگ

 11. سعید :

  اون تلگرامه خانواده بین برده😂اینستا منم پرید این همه فالور جم کن رفیقام دارن اینستا واسه من تنها فیلتر شد

 12. مهریا :

  خواهشمندم اینستارو فیلتر کنید از وقتی که این نرم افزار اومده صمیمیت از خانوادها رفته لطفا فیلتر کنید درسته پیجهای مفیدم داره ولی چه فایده که ما ایرانی ها بی جنبه هستیم ازتون تقاضا میکنم فیلتر کنید

  • نام شما...نگول :

   اره موافقم اینستاگرام چه زندگی هایی رو از هم پاچوند چه رابطه هایی رو خراب کرد ایرانی ها بیجنبن بهتره فیلتر شه انشاللا اصلا وصل نشه

 13. فاطمه :

  ایا واقعا فیلتر شده

 14. فاطمه :

  ایامشکل اینستگرامم حل میشه یانه؟نه بابا اولین بارمه

 15. فاطمه :

  ایامشکل اینستگرامم حل میشه یانه؟

 16. dori :

  nmitonm varede sayt insta sham aslan baz nemishe safe sefid mimone bayad che kard

 17. نام شما... :

  این اینستاگرام خیلی مزخرفه واقعأ داغونه به نظرم هرچه سریعتر باید فیلتر شه ویه ابزار دیگه جایگزینش بشه،آقا اصن شما هر حرفی رو توی سرچش بزتید یه عالمه سایت انحراف اخلاقی میاره بالا تازه هر کدومشم بخوای راحت باز میشه جدی به نظرم فیلترینگش بلوفه و عزمی وجود نداره برای فیلتر شدنش یا شایدم نمیتونن فیلترش کنن ،به رحال باید رعایت آزادی همه در اینترنت لخاظ شه ،وباید غیر ایرانیاش فیلتر شع روی بقیع ایرانی ها هم نظارت اساسی بشه

  • مسعود ش.ش : ۱۷۴۰۴۸۸۰۱۶ :

   مزخرف نیست فرهنگ استفاده میخواد

 18. مریم جونی0 :

  male mn hange lotfn bgin chikar konn

 19. m...D... :

  ببخشید میشه بگین ما چطوری یا دیگه چه موقع میتونیم وارد اینستاگرام بشیم!؟

  • سیاوش :

   خیلی ام خوبه که اینستاگرام فیلتر شد

 20. ناتاشا :

  اصلا اینستاگرام دانلود نمیشه خوووووو آی پی ایران خراب شده که به امید خدا منو ببر از اینجی را که شناسایی کرد مسیج فرستاد که نمی تونی دانلود کنید بعد هم فیس ب و ک را وارد کنید که در این خراب شده فیل تره گناه من چیست که مانند این بازیگران میلیونر یا فوتبالیست های میلیاردی درامد دارند بتونیم از موبایل های پیشرفته استفاده کنیم که همه امکانات از قبیل وی پی ان صد رقم انتی فیل تر داره

 21. میلاذ :

  صفحه من کلا ۱۴ پست هیچ مشکلی نداشت ولی فیلتر شده چه کنم

 22. @misnazix :

  پیج من چرا فیلتر شده؟ از کجا باید پیگیری کنم ؟
  من عکس بدی تو پیجم ندارم در صورتی که پیج خیلی از مدلا با فالوورای دوبرابر من که عکس با نیم تنه و ش ت میذارن فیلتر نیست
  لطفا راهنمایی کنید باید چیکار کنم از فیلتر دربیام؟

 23. sk :

  خوب ما الان چکار کنیم ؟ میشه بگید ما چجوری دوباره میتونیم وارد بشیم ؟

 24. N!!? :

  Chera filter shod?

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

X