احتمال توقف ثبت سفارش واردات کالاهای اولویت ۹/ افزایش تیراژ تولید پژو ۲۰۶

۳ م دیماه ،

172.8.90.photo.jpg

وزیر صنعت، معدن و تجارت از احتمال توقف ثبت سفارش کالاهای اولویت ۹ خبر داد و گفت: در صورتی کە تولیدکنندگان تضمین دهند کە کالاهای اولویت ۹ را با کیفیت مناسبی تولید کنند ثبت سفارش واردات کالاهای این اولویت مانند کالاهای اولویت ۱۰ متوقف می گردد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، مهدی غضنفری امروز یکشنبه با اشاره به تشدید تحریم‌ها علیه اقتصاد ایران توضیح داد: دامنه تحریم‌ها کل اقتصاد کشور را در بر گرفته و حتی به بخش‌های حمل و نقل، بیمه و بانک نیز سرایت کرده است.

او با اشاره به این‌که تحریم بانک مرکزی هیچ کشوری سابقه ندارد، گفت: زمانی کە رییس سازمان توسعه تجارت بودم شاهد این بودیم کە صادرکنندگان تلاش می کردند تا پنج درصد به قیمت ارز اضافه شود و صادرات غیر نفتی جهش پیدا کند اما ما به خاطر نگرانی ناشی از تورم این کار را نمی کردیم.

غضنفری با اشاره به این‌که هیچ کس در دولت آمادگی افزایش نرخ ارز را نداشت اظهار کرد: همزمان با تشدید تحریم‌ها کە برائ کشور فرصت ایجاد کرده به سیاست‌های تازه تجاری، تولیدی و اقتصادی نیاز داریم.

وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به تشکیل کارگروه‌هایی برائ جایگزینی فن‌آوری‌های داخلی با فن‌آوری‌های وارداتی اظهار کرد: به عنوان مثال به سبب داخلی سازی بعضی قطعات پژو ۲۰۶ تولید روزانه این خودرو به ۵۰ تا ۶۰ دستگاه رسیده است، در حالی کە تا همین چندی پیش تولید این خودرو به صفر رسیده بود.

وی اذعان کرد: به سبب کاهش تولید بازار خودرو به هم ریخت و مردم دچار مشکل شدند، اما به هر حال گذر از تحریم‌ها بدون همراهی مردم امکان‌پذیر نیست. اگر چه ما هم نمی توانیم بعضی راه‌های مقابله با تحریم را اعلام کنیم.

او با بیان این‌که نزدیک ۲٫۵ ماه است کە ثبت سفارش واردات کالاهای اولویت ۱۰ متوقف شده است افزود: از ابتدای سال جاری در پی کاهش درآمدهای ارزی کشور روی مدیریت عرضه و تقاضای ارز کار کردیم.

به گفته وزیر صنعت، معدن و تجارت، کالاهای اولویت ۱۰ در داخل به طور کامل تولید می‌شوند و به همین سبب ثبت سفارش واردات آن‌ها ممنوع شده است.

وی با اشاره به این‌که محدودیت‌های اخیر در زمینه واردات کالا به کشور طی ۳۰ سال قبل سابقه نداشته است گفت: در همین شرایط صادرات ما به شدت مزیت‌دارد شده است و تقریبا تمام کالاها در ایران مزیت صادراتی دارند.

غضنفری همچنین با اشاره به این‌که اقتصاد ما در حال حاضر ترکیبی از ارزهای مختلف است، افزود: به سبب این‌که زیرساخت‌های صنعتی و صادراتی در کشور ایجاد شده است کاهش ارزش پول می‌تواند به نفع صادرات کشور تمام شود.

وزیر صنعت، معدن و تجارت در پاسخ به سوال خبرنگار ایسنا مبنی بر این کە آیا قرار است امسال فاز دوم قانون هدفمندی‌ یارانه‌ها اجرا شود؟ بدون اظهار نظر خاصی گفت کە این سوال را باید از رییس جمهوری بپرسید.

انتهای پیام


ایسنا
باز بازنشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ