بیانیه ۵ عضو دایم شورای امنیت دربارهٔ برنامه هسته‌ای ایران

ایران > سیاست‌خارجی– ممتازنیوز:
پنج عضو دایم شورای امنیت در بیانیه‌ای برنامه هسته‌ای صلح‌آمیز ایران را که همواره تحت نظارت بازرسان آژانس قرار دارد هم ردیف برنامه هسته‌ای کره‌شمالی قرار دادند و این برنامه را چالش جدی برائ رژیم منع اشاعه خواندند.

ایسنا به نقل از خبرگزاری فرانسه نوشت: نمایندگان پنج عضو دایم شورای امنیت روز جمعه به ابراز نگرانی دربارهٔ برنامه هسته‌یی ایران و کره شمالی پرداختند.

در بیانیه آن‌ها آمده است: گروه ۵ در چارچوب آزمایش هسته‌یی انجام شده توسط (کره شمالی) در ۱۲ فوریه ۲۰۱۳ و تداوم دنبال کردن فعالیت‌های هسته‌یی خاص ایران بر نگرانی‌شان دربارهٔ این چالش‌های جدی رژیم منع اشاعه بار دیگر تاکید می‌کنند.

پنج عضو دایم شورای امنیت متشکل از آمریکا، فرانسه، انگلیس، روسیه و چین است که همگی از دارندگان تسلیحات هسته‌یی می باشند. نمایندگان این پنج کشور در پایان نشست مقدماتی دو روزه ژنو در آستانه نشست بعدی بازنگری پیمان منع اشاعه تسلیحات هسته‌یی در سال ۲۰۱۵ این بیانیه را صادر کردند.

آن‌ها در این بیانیه بر اهمیت بنیادین یک نظام موثر پارلمانی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برائ پیشگیری از اشاعه هسته‌یی تاکید کردند و وعده دارند که برائ یافتن راه حل‌های دیپلماتیک صلح‌آمیز برائ مشکلات باقی مانده پیش روی رژیم منع اشاعه تلاش کنند.

روسیه ریاست این نشست عالی‌رتبه دیپلماتیک را بر عهده داشت و ریاست نشست بعدی در سال آینده با هدف آماده شدن برائ کنفرانس بازنگری ان.پی .تی ۲۰۱۵ را فرانسه عهده‌دار خواهد بود.

بنابر گزارش آسوشیتدپرس از ژنو در این بیانیه مشترک پنج کشور هم‌چنین برقراری خاورمیانه عاری از تسلیحات هسته‌یی را خواستار شدند.

این در حالی است که رژیم صهیونیستی به عنوان تنها دارنده سلاح هسته‌یی در خاورمیانه همواره از حمایت این پنج کشور برخوردار بوده است.


RSS
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ