تولید ملی و حمایت از کار و سرمایه ایرانی به سال جاری محدود نخواهد ماند

به گزارش ایرنا به نقل از دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی، ‘محمدرضا مخبر دزفولی’ سه‌شنبه شب در نوزدهمین جلسه شورای ستاد اجرای نقشه جامع علمی افزود: در این سال باید به‌صورت کاملا معین و اجرایی پیشنهادها در این زمینه به شورای عالی انقلاب فرهنگی ارائه شود و شورای عالی هم با تعیین مسئول اجرا، این پیشنهادها را تصویب کند.

وی خاطرنشان کرد: ۳۸ طرح کلان ملی که در شورای علوم، تحقیقات و فناوری (عتف) برای اجرا در سال جاری تصویب شده است که برای تصویب نهایی به شورای عالی انقلاب فرهنگی ارائه می‌شود.

وی افزود: ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور از توان کارشناسی شورای عتف حداکثر بهره‌برداری را خواهد کرد.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی تصریح کرد: علاوه بر این مورد شورای عتف باید پیوست فرهنگی و آئین‌نامه اجرای این طرح‌های کلان ملی را به شورای عالی انقلاب فرهنگی ارائه کند.

عضو هیئت علمی دانشگاه تهران با اشاره به آمار ارائه شده در مورد ارزش افزوده زیست‌فناوری در جهان گفت: طبق این آمار در سال گذشته ۱۰۷ میلیارد دلار ارزش بازار زیست‌فناوری است، که با احتساب ارزش افزوده واکسن‌های تولید شده این رقم به ۳۰۰ میلیارد دلار می‌رسد.

رئیس ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور افزود: از این پس اعضای ستاد در آغاز هر جلسه گزارش مختصری از اخبار و آمار پیشرفت‌های علمی و فناوری در کشور و جهان را به ستاد ارائه کنند، تا ستاد بتواند با استفاده از این اطلاعات تصمیمات بهتری ارائه کند.

وی ادامه داد: برای این کار می‌توان از توان مرکز رصد دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی نیز استفاده کرد.

عضو هیئت علمی دانشگاه تهران گفت: با توجه به شعار سال جاری، خوشبختانه در نقشه جامع علمی کشور با پیش‌بینی راهکارهایی مانند فرابورس یا اصلاح نظام ثبت مالکیت فکری در کشور زمینه‌های کار را فراهم کرده‌ایم.

مخبر دزفولی افزود: امیدواریم تا پایان سال جاری فرابورس، سند گیاهان دارویی و طب سنتی، اصلاح نظام ثبت مالکیت فکری به‌خصوص در نظام علم و فناوری و سایر اقدامات ملی که در اولویت‌های امسال نقشه جامع علمی قرار دارند اجرایی شوند.

فراهنگ**۱۰۵۵

انتهای خبر / خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) / کد خبر ۸۰۲۲۳۶۲۴


ایرنا: خبرگزاری جمهوری اسلامی

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ