جزئیات دیدار صالحی با اسد؛ نکته‌ای که رئیس جمهور سوریه مطرح کرد

ایران > سیاست‌خارجی
وزیر امور خارجه ایران در دیدار رئیس جمهور سوریه اعزام ناظران از چهار کشور عضو «ابتکار عمل قاهره» برای نظارت بر روند توقف خشونت و انجام گفتگوها، تاکید بر لزوم حفظ یکپارچگی، وحدت ملی و وحدت ارضی سوریه و کمک به روند انجام اصلاحات ریشه‌ای و تحقق رویکرد مردم سالاری و دمکراتیک با محوریت سوری – سوری را پیشنهاد کرد.

مهر نوشت: علی اکبر صالحی وزیر امور خارجه ایران پس از دیدار با «ولید المعلم» وزیر امور خارجه سوریه مذاکرات خود را با بشار اسد رییس جمهوری سوریه آغاز کرد.

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در پیشنهادی به نشست سه جانبه قاهره، راه حل بحران در سوریه را در گرو اعلام توقف هم زمان خشونت‌ها از سوی همه طرف‌ها، تاکید بر ضرورت حل مسالمت آمیز بحران بدون دخالت خارجی، توقف هرگونه حمایتهای مالی، نظامی و آموزشی از گروه‌های مسلح، آغاز گفتگو میان دولت سوریه و گروه‌های مخالف، تشکیل کمیته آشتی ملی با مشارکت همه جریانات و گروه‌ها اعلام کرد.

همچنین صالحی اعزام ناظران از چهار کشور عضو «ابتکار عمل قاهره» برای نظارت بر روند توقف خشونت و انجام گفتگوها، تاکید بر لزوم حفظ یکپارچگی، وحدت ملی و وحدت ارضی سوریه و کمک به روند انجام اصلاحات ریشه‌ای و تحقق رویکرد مردم سالاری و دمکراتیک با محوریت سوری – سوری را پیشنهاد کرد.

رئیس جمهوری سوریه در دیدار با صالحی تاکید کرد نبرد کنونی، نه تنها سوریه، بلکه تمام مجموعه مقاومت را هدف قرار داده است.

مهر به نقل از شبکه المیادین و شبکه اسکای نیوز عربی نوشت: بشار اسد رئیس جمهوری سوریه در دیدار علی اکبر صالحی وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران با وی در دمشق تاکید کرد نبرد کنونی، تمام مجموعه مقاومت را هدف قرار داده است، نه فقط سوریه.

بشار اسد همچنین خاطر نشان کرد : کلید حل بحران این است که طرف‌های ذیربط نیت‌های صادقانه داشته باشند.

وی تصریح کرد اصول هر طرحی باید مبتنی بر احترام به استقلال و حاکمیت سوریه و آزادی تصمیم گیری از سوی سوری‌ها و مخالفت با دخالت خارجی باشد.


RSS

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ