جوانان ،موادروانگردان ودلیل گرایش به آن

بهمن ۱۳۹۹
ممتاز نیوز : یک پژوهشگر حوزه اعتیاد گفت: عوارض ناشی از مصرف ماده مخدر شیشه و ترکیبات آن سه ماه پس از اولین مصرف در چهره فرد ظاهر می‌شود و این عوارض در ۱۰ سال اول مصرف بسیار شدید می‌شود.

به گزارش ممتاز نیوز به نقل از روابط عمومی ستادمبارزه با مواد مخدر؛ شهره شکرزاده افزود: در بحث گرایش اشخاص به شیشه، سن بیشتر و کمتر مفهومی ندارد، یعنی در سنین متفاوت این اعتیاد رخ می‌دهد، اما غالب معتادان به شیشه جوانان می باشند. دلایل اینکه چرا اشخاص به این نوع روان‌گردان‌ها روی می‌آورند، متفاوت است که باید مطالعه دقیقی در این زمینه انجام شود.

وی با بیان اینکه بر اساس تحقیقات انجام شده شیوع و گسترش مصرف ماده مخدر شیشه، دلایل پیچیده‌ای دارد، گفت: بعضی سرسختی روانی جوانان و بعضی نوع شیوه‌های مقابله با آن را مطرح می‌کنند، با این وجود آسیب‌شناسی روانی و اختلال‌های شخصیتی از یک‌ سو و الگوهای معیوب فرزندپروری از سوی دیگر، می‌تواند سبب گرایش نوجوانان و جوانان به مصرف شیشه را مشخص کند.

این پژوهشگر حوزه اعتیاد ادامه داد: نبود اطلاعات به خودی خود می‌تواند مشکلاتی را به وجود بیاورد، اما در پس این آمارها می‌توان به یک موضوع به طور ضمنی اشاره کرد و آن اینکه، گرایش جوانان در مصرف روانگردانها بیش از گروه‌های دیگر است، با این حال نکته حائز اهمیت در این مطالعات آن است که سبب گرایش جوانان به مواد روان‌گردان، دستیابی به هیجانات و تاثیر هیجانی مواد صنعتی بر روان اشخاص است.

شکرزاده با بیان اینکه پیشگیری از گرایش نوجوانان به مصرف آمفتامین نیازمند فرهنگ‌سازی، مدیریت و اطلاع‌رسانی است، گفت: در جهت پیشگیری باید بتوان سهم و نقش عوامل خانوادگی، تربیتی و بالینی و شخصیتی را در گرایش نوجوانان و جوانان به مصرف شیشه مشخص کرد.

وی ادامه داد: بی‌شک با آموزش‌های ابتدایی و تبلیغات هیچ کمکی نمی‌توان به اشخاص مبتلا و معتاد به این مواد کرد، چرا که سطح تخریب این محرک بالاست، بنابراین نباید دنبال شیوه‌های کنترلی در اشخاص مبتلا بود.

وی گفت: خانواده‌ها ابتدا بعد از اینکه متوجه ابتلای اشخاص به مخدر یا محرک و روان‌گردان می‌شوند، در وهله اول نباید این کشف را پیش فرد مبتلا فاش کنند. امروزه دیگر شیوه کنترلی جوابگو نیست و کسی نتوانسته با استفاده از این شیوه معتاد را نجات دهد، بنابراین باید اشخاص خانواده در یکسری برنامه‌های آموزشی برای کسب اطلاعات شرکت کنند.

شکرزاده خاطر نشان کرد: آنچه مهم است، اینکه اعتیاد می‌تواند مشکلات بسیار جدی را برای نوجوانان و جوانان در خانواده و جامعه ایجاد کند، از این رو مصرف شیشه با عوامل داخل‌زا به عنوان عوامل بالینی شخصیتی مرتبط است و تحت تاثیر ساختارهای اجتماعی و عوامل تربیتی و خانوادگی قرار دارد.

health Rss :salamatnews.com
باز نشر: پرتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ