خرید انواع آجیل از دست‌فروش‌ها ممنوع

۱۶م اسفند

هموطنان باید از خرید انواع آجیل از دست‌فروش‌ها یا از اتومبیل‌هایی که داخل آن به عرضه انواع آجیل می‌پردازند، اجتناب کنند.

به گزارش گروه علمی باشگاه خبرنگاران به نقل از وب دا؛مهندس نعمت الله معروفی مدیر گروه بهداشت محیط و حرفه ای مرکز بهداشت نیشابور گفت: باید آجیل‌ها را از محل‌های مشخص، مراکز آجیل‌فروشی ثابت و دارای مجوز آجیل‌فروشی یا قنادی‌های دارای مجوز تهیه کنند و برائ اطمینان از سلامت آجیل، باید مدتی آن را دست نگه داشت و در صورتی که دست رنگی شد نباید آن را خرید زیرا نشان دهنده استفاده از رنگ های غیر مجاز در فرآوری آن است.

وی خاطرنشان کرد: بطور معمول تخمه هایی که به دست رنگ پس بدهد یا پسته هایی که بیش از حد قرمز باشد، از مصادیق آجیل های رنگی، نامرغوب و غیربهداشتی است. نکته بسیار مهم دیگر این است ‌که آجیل و خشکبار قابلیت آلودگی به سموم قارچی نظیر آفلاتوکسین را دارند. واحدهای صنعتی با توجه به وجود پروانه‌های بهداشتی، ضوابط و دستورالعمل‌های وزارت بهداشت، ملزم به اندازه‌گیری آفلاتوکسین بر روی محصولاتشان می باشند اما در محصولات سنتی آجیل و خشکبار که به صورت باز و فله‌ای عرضه می‌شود، این اندازه‌گیری‌ها صورت نمی‌گیرد و محصول تولیدی قابل ردیابی نیستند.

مدیر گروه بهداشت محیط و حرفه ای مرکز بهداشت نیشابور اظهار داشت: اگرچه آجیل خام را می‌شود تا یکی، دو سال در شرایط سردخانه ای نگه داری کرد، اما آجیل بوداده را بهتر است ظرف چند هفته مصرف کنید،گرما و رطوبت احتمال رشد قارچ را افزایش می‌دهد و می‌تواند سبب فاسد شدن آجیل شود، به همین دلیل است که شرایط نگه داری آجیل‌ها اهمیت زیادی پیدا می کند.

معروفی خاطرنشان کرد: اگر آجیل نوروزی تان زیاد آمد و خواستید آن را برای استفاده‌های بعدی کنار بگذارید، سعی کنید آجیل را با پوست داخل ظرف‌های دربسته قرار بدهید./ع۲


باشگاه خبرنگاران
باز نشر: پرتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *