دولت با پرداخت ارز مرجع برای واردات خودرو دولت بزرگترین ضربه را به تولید داخل زد

دولت با پرداخت ارز مرجع برای واردات خودرو
دولت بزرگترین ضربه را به تولید داخل زد

ممتازنیوز: عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس اظهارداشت: دولت با پرداخت ارز مرجع برای واردات خودرو بزرگترین ضربه را به تولید داخل زد و به نوعی خیانت به تولید داخل است.

به گزارش «پرشین خودرو» به نقل از خانه ملت، موید حسینی صدر درباره آزادسازی قیمت خودرو گفت: قیمت خودرو باید متعادل باشد و آزادسازی یکباره آن شوک تورمی به دنبال خواهد داشت.
نماینده مردم خوی و چایپاره در مجلس شورای اسلامی افزود: اختصاص ارز مرجع برای ورود خودروهای خارجی ضمن اینکه موجب خروج ارز زیادی از کشور شد به نوعی خیانت به صنعت و تولید داخل بود.
عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس با بیان اینکه آزادسازی قیمت خودرو تبعات گوناگونی دارد اظهار داشت: آزادسازی قیمت خودرو اقدام درستی نیست چرا که افزایش یکباره قیمت خودروباعث شوک تورمی، نارضایتی مردم می شود.

موید حسینی صدربا بیان اینکه قیمت ارز به خاطر بی تدبیری و نالایقی رییس کل بانک مرکزی بالا رفته است گفت: قیمت ارز طی سالهای گذشته پایین نگه داشته شده بود و واقعی نبودوامروز قیمت ارز درسطح بالایی نگه داشته شده است که هردوحالت سمی برای اقتصاد به ویژه صنعت خودروسازی کشور است.

این عضوکمیسیون صنایع و معادن مجلس درادامه افزود: باید دررابطه با قیمت گذاری خودرو کارشناسی و غیر احساسی برخورد شود وخودروسازان هم تحت فشار نباشند از این رو افزایش اندک قیمت خودرو ایراد ندارد.

وی با بیان اینکه اعمال افزایش قیمت خودروها در سال جاری ، بسیار منطقی و منصفانه است اظهارداشت: با توجه به اینکه هم اکنون هزینه نهایی تولید محصولات گروه خودرویی به دلیل بالا رفتن نرخ ارز ،افزایش قابل ملاحظه ای یافته است از این‌رو می توان گفت که افزایش قیمت خودروهای داخلی امری منطقی خواهد بود.

به گفته نماینده مردم خوی و چایپاره درمجلس چنانچه قیمت این محصولات با افزایش روبرو نشود ، موجبات کاهش ظرفیت های تولیدی را در این صنایع به بار می آورد و در نهایت موجب از بین رفتن صنعت قطعه و خودروسازی می شود.

گفتنی است طی ۵ ماهه ابتدای سال جاری ۱۵۷۰۰ خودروی خارجی به ارزش ۳۴۱ میلیون دلار به کشور وارد شد که ۷۸ درصد آن با ارز دولتی بود، همچنین ۵۰میلیارددلار ثبت سفارش واردات نیز در گمرک به ثبت رسیده است.


پرشین خودرو | RSS

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *