رقابت IOS و آندروید در بازار داخلی

۰۹م اسفند ،

 

این روزها با وجود اینکه نشانه‌هایی از کاهش قیمت در بازار تبلت دیده نمی‌شود، اما شاهد رشد تقاضا برای برخی از تبلت‌ها در بازار هستیم.
 
به گفته فعالان بازار، از حدود یک هفته قبل تاکنون میزان تقاضا برای تبلت‌های سامسونگ و همچنین آی پد مینی‌های اپل افزایش یافته است. به نقل از آنها همچنین برندهایی نظیر ایسوس و لنوو نیز نسبت به قبل رشد خوبی از لحاظ فروش در بازار داشته‌اند.
فعالان بازار همچنین از رشد تقاضا برای تبلت‌هایی که به کیبورد متصل می‌شوند و قابلیت نصب سیم‌کارت را دارند خبر داده و می‌گویند، میزان تقاضا برای این تبلت‌ها بیشتر از قبل شده است.
آنها همچنین اعلام کرده‌اند، همچنان مشکل موجودی برای برخی از محصولات وجود دارد و به همین دلیل در مورد تبلت‌های برخی از برندها با رشد قیمت طی یکی دو هفته اخیر مواجه شده‌ایم. آنها همچنین اعلام کردند، طی مدت اخیر میزان تقاضا با تبلت‌هایی با متوسط قیمت ۵/۱ تا ۲ میلیون تومان افزایش چشمگیری یافته است. اما تبلت‌های گران‌قیمت‌تر اپل هم مخاطبان خاص خود را دارند.
 
 
محمد نصیری، یکی از فعالان بازار تبلت در این باره به «دنیای‌اقتصاد» اعلام کرده است، در حال حاضر بین تبلت‌های اپل (به ویژه مینی آی‌پد این برند) با تبلت‌های سامسونگ رقابت شدیدی درگرفته است و به همین دلیل بازار مشتریان خاص همچنان در اختیار این دو برند است. اما برندهایی نظیر ایسوس، ایسر و لنوو هم سهم خوبی از میزان فروش بازار را به خود اختصاص داده‌اند.این فعال بازار همچنین با اشاره به رشد عرضه تبلت‌های ۵۰۰ تا یک میلیون تومانی به بازار گفت: نسبت به این تبلت‌ها استقبال در حد انتظار واردکنندگان نبوده است و به نظر می‌رسد خریداران تبلت به خوبی می‌دانند چه می‌خواهند و زیر بار خرید نمونه‌ای پایین‌تر از حد انتظار خود نمی‌روند.
علی کیا، یکی دیگر از کسبه بازار تبلت هم که در پاساژ کامپیوتر پایتخت فعال است در این باره به «دنیای‌اقتصاد» گفت: در حال حاضر اپل و پس از آن سامسونگ در صدر محبوب و پرفروش‌های بازار تبلت می باشند و پس از این برندها ایسوس، ایسر، لنوو و… قرار دارند. این فعال بازار همچنین افزود: برندهای تازه‌واردی نظیر آرکوس، آرنوا و… مخاطبان چندانی ندارند و حتی اکثر جوانان و نوجوان‌ها از علاقه‌مندان برندهایی نظیر اپل و سامسونگ می باشند. وی افزود: در سطح جهانی نیز رقابت شدیدی بین این دو برند وجود دارد که البته سامسونگ به دلیل بهره‌مندی از سیستم‌عامل محبوب و پرطرفدار آندروید و همچنین استفاده از نرم‌افزار و اپلیکیشن‌های رایگان سهم محبوبیت بیشتری دارد. اما در بازار ایران میزان محبوبیت بین این دو برند تا حدودی یکسان است. هرچند که سیستم‌عامل آندروید در ایران هم مخاطبان بسیار زیادی دارد. اما اپل‌دوستان نیز کم نیستند!یکی دیگر از کسبه بازار هم در این باره گفت: در حال حاضر در بازار داخلی پس از IOS و آندروید که مورد توجه کاربران تبلت و گوشی‌های هوشمند است، سیستم‌عامل ویندوز از محبوب‌هاست که البته آندروید در کل سهم محبوبیت بسیار خوبی دارد.
همچنین بر اساس اعلام باشگاه فعالان آی سی تی، در حال حاضر سامسونگ با کسب سهم محبوبیت ۳/۳۲ درصدی در رده اول و اپل با کسب سهم محبوبیت ۲/۳۲ درصد از کل بازار در رده دوم محبوب‌های بازار تبلت قرار دارند. این درحالی است که سهم محبوبیت سامسونگ در مرداد ماه سال ۹۱ در حدود ۸/۲۷ درصد و سهم محبوبیت برند اپل در مردادماه قبل در حدود ۳/۳۰ درصد بوده است. به نقل از کارشناسان بازار چنین اتفاقی (رشد محبوبیت تبلت‌های سامسونگ) در پی افزایش محبوبیت سیستم‌عامل آندروید حاصل شده است.
پس از این دو برند، برند ایسوس با کسب سهم محبوبیت ۴/۱۹ درصد از کل بازار در رده سوم محبوب‌های بازار ایستاده است. سهم محبوبیت تبلت‌های این برند در مرداد ماه قبل در حدود ۱/۱۷ درصد گزارش شده است. براساس گزارش این باشگاه،HTC FLYER نیز با کسب سهم محبوبیت ۳/۵ درصد در رده بعدی محبوب‌های بازار تبلت ایستاده است. سهم محبوبیت این برند نیز در مرداد ماه قبل در حدود ۳/۶ درصد گزارش شده است. 

ایستنا
باز بازنشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ