رونق بازار رهنی ثانوی پیشنهاد آخوندی برای خانه‌دار شدن, تودیع و معارفه مدیرعامل بانک مسکن

گردآوری شده توسط گروه اقتصاد ممتاز نیوز:

عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی با ارائه مدل هایی برای خانه دار شدن خواستار رقابتی شدن تسهیلات دهی در بخش مسکن و خروج انحصار تسهیلات دهی بانک مسکن شد

خبراقتصادی:عباس آخوندی عصر امروز در مراسم تودیع و معارفه مدیرعامل بانک مسکن گفت: عمده ترین ماموریت بانک مسکن در حوزه مسکن تجربه سیاست های کلان بخشی و خرد است.

وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه شاید خانه دار شدن مهمترین اتفاق زندگی خانوارها باشد افزود: یکی از مشکلات سطح درآمد سرانه ملی ایران است، به شکل عادی پس انداز خانوار آنها را توانمند نمی کند تا با این مقدار پس انداز بتوانند خانه ای را بخرند و یا بسازند.

وی  افزود: نکته مهم این است که ما چه برنامه ای را برای اقتصاد پیشنهاد می کنیم که در دوره ای با قدرت پس انداز ورود به بحث بازار مسکن را چه در حوزه ساخت و چه خرید داشته باشند.

وزیر راه و شهرسازی گفت: جلب اعتماد خانوار به نظام پس انداز و دریافت تسهیلات در حوزه مسکن کار دشواری است. مشکلی در این زمینه وجود دارد ورود عرصه سیاست به بخش مسکن است.

آخوندی با بیان اینکه سیاست ها سبب شده است دو بار بانک مسکن در آستانه ورشکستگی برسد خاطرنشان کرد: اگر مداخله در حد عاملیت باشد بانک مسکن در بحران قرار نمی گیرد اما اگر قرار باشد که تمام تعهدات به بانک مسکن سپرده شود این بانک با مشکل مواجه خواهد شد.

وی تصریح کرد: باید پس اندازی را تعریف کنیم که قدرت پس انداز خانوارها را افزایش دهد و در عین حال تمام سیاست های زمین شهری را پشتوانه سیاست های مالی کنیم.

وزیر راه و شهرسازی گفت: در اقتصاد کلان ما مجبوریم روش های مختلفی را برای تجهیز منابع داشته باشیم؛ تشکیل صندوق های پس انداز و تسهیلات مسکن باید از انحصار بانک مسکن خارج شود تا بتوانیم یک نظام رقابتی در این بخش داشته باشیم و کلیه بانکها بتوانند تسهیلات در بخش مسکن پرداخت کنند.

آخوندی ادامه داد: بانک مسکن می تواند صندوق صندوق ها شود و با یک نوع خرید دین بقیه صندوق های پس انداز مسکن بتوانند بازار رهنی ثانوی را رونق و قدرت تسهیلات دهی بانکها در بخش مسکن افزایش دهند.

وی ادامه داد: لازم است که یک تجهیز مالی مناسب برای حوزه مسکن داشته باشیم که میزان تسهیلات اعطایی به بخش مسکن در کشور به شدت افزایش یابد.

وزیر راه و شهرسازی با تاکید بر اینکه بازار مسکن به شکل جدی تری با روش های مذکور رونق خواهد یافت گفت: در کنار بحث صندوق ها سایر ابزارهای مالی، صندوق های زمین و ساختمان و ابزارهای بازار سرمایه می تواند به رونق بخش مسکن کمک کند.


khabareghtesadi.com
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ