رکورد در بازار بورس ژاپن

۱۷فروردین۱۳،

بازار بورس ژاپن روز جمعه به بالاترین حد خود در پنج سال قبل رسید.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، صعود ارزش شاخص نیکی در ژاپن پس از آن رخ داد که بانک مرکزی ژاپن از جدی ترین طرح حمایت مالی خود پرده برداشت.

شاخص نیکی در آغاز معاملات با چهار درصد افزایش به بالاترین حد خود از تابستان ۲۰۰۸ تاکنون رسید.

روز پنج شنبه بانک ژاپن اعلام کرد ذخیره پولی کشور را با هدف افزایش تورم بیشتر خواهد کرد. اقتصاددانان معتقدند بیش از یک دهه کاهش نرخ تورم سبب رکود اقتصاد شده است.

مارتین شولز از موسسه تحقیقاتی فوجسیتسو می‌گوید: خوشحالی ما در بازار طبیعتا به خاطر مسائل مالی است. بانک ها بدون دردسر پول بیشتری دریافت می کنند اما ماجرای اصلی به صادرکنندگان برمی گردد. این ضعیف به صادرکنندگان کمک می کند با فروش تکنولوژی ژاپنی به ویژه در بازارهای آسیا پول بیشتری به دست بیاورند.

به گزارش بی‌بی‌سی، سیاست‌های پولی سهل تر مثل سیاست بانک مرکزی ژاپن به ضعیف شدن نرخ ارز و رقابتی تر شدن کالاهای ژاپنی در بازار منجر می‌شود و ارز بیشتری وارد کشور می‌کند.

روز پنجشنبه بانک مرکزی ژاپن سیاستی را پیش گرفت که عده‌ای آن را عصر تازه سهل کردن سیاست های پولی می‌دانند. بانک مرکزی ژاپن گفته است که سالانه ۵۰ هزار میلیارد ین، معادل ۵۲۰ میلیون دلار اوراق قرضه دولتی را خریداری می‌کند. تحلیل‌گران می‌گویند این میزان معادل ۱۰ درصد تولید ناخالص ملی سالانه ژاپن است.

انتهای پیام


ایسنا
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ