رگولاتوری ۱۵ ثانیه به هم‌کدسازی ارفاق کرد؛ مخابرات متضرر یا منتفع؟

گرد آوری توسط گروه فن آوری اطلاعات پایگاه اینترنتی خبری ممتاز نیوز

معاون رگولاتوری اخیرا خبر از توقف مصوبه ۱۶۰ کمیسیون این نهاد نظارتی داده و گفته که مخابرات برای تصمیم‌گیری در زمینه تعرفه‌های تلفن ثابت باید به مصوبه ۱۳۷ که نرخ پالس برابر ۴۴.۷ ریال است، رجوع کند که مجددا فضای ابهام پررنگ می‌شود.
 
 
با منتفی اعلام شدن هرگونه افزایش تعرفه‌ای در نرخ‌های تلفن ثابت از سوی وزیر ارتباطات، سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی هم در حالیکه ابلاغ شدن این موضوع از سوی مخابرات پیش از این تأیید شده بود، با تأخیر، خبر از ابلاغ این موضوع داد.
معاون بررسی‌های فنی و صدور پروانه رگولاتوری با اشاره به اینکه مصوبه اخیر کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات در جلسه شماره ۱۶۰ مبنی بر تعیین آبونمان تلفن ثابت به صورت یکنواخت در کشور متوقف شده است، اظهار کرد: بر این اساس تعرفه‌های تلفن ثابت تغییر نکرده است.
سبوحی معتقد است که تعرفه‌های هر پالس تلفن ثابت نیز مطابق مصوبه ۱۳۷ کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات می‌بایستی اعمال شود که براساس مصوبه مذکور نرخ هر پالس نیز کماکان بدون تغییر به مبلغ ۴۴٫۷ ریال محاسبه خواهد شد و هیچگونه تغییری تا اطلاع ثانوی در مبلغ آبونمان نبایستی صورت ‌گیرد.
اما این موضوع در حالی مطرح می‌شود که در بخشی از این مصوبه به اجرای هم‌کدسازی اشاره شده و در واقع اجرای هم‌کدسازی تلفن‌های ثابت داخل استانی را در اولویت قرار داده است.
مصوبه ۱۳۷ این کمیسیون دست مخابرات را برای اجرای هم‌کدسازی باز گذاشته است و در بند یک آن آورده است که "ﺗﻌﺮﻓﻪ ﻣﮑﺎﻟﻤﺎﺕ ﺗﻠﻔﻦ ﺛﺎﺑﺖ ﺑﻪ ﺛﺎﺑﺖ ﺷﻬﺮی ﺩﺭ ﺍﺳﺘﺎﻥ‌ﻫﺎﯾﯽ ﮐﻪ ﺩﺭ ﺁﻥ‌ﻫﺎ ﻃﺮﺡ ﻫﻢ‌ﮐﺪﺳﺎﺯی ﺍﻧﺠﺎﻡ ﻧﺸﺪه ﺍﺳﺖ ﺑﻪ ﺍﺯﺍی ﻫﺮ ١٢٠ ﺛﺎﻧﻴﻪ ﯾﮏ ﭘﺎﻟﺲ ﺗﻌﻴﻴﻦ ﻣﯽ‌ﺷﻮﺩ."
در بند دوم آن هم به هم‌کد شده‌ها اشاره شده و آمده است که "ﺗﻌﺮﻓﻪ ﻣﮑﺎﻟﻤﺎﺕ ﺗﻠﻔﻦ ﺛﺎﺑﺖ ﺑﻪ ﺛﺎﺑﺖ ﺷﻬﺮی ﺩﺭ ﺍﺳﺘﺎﻥ‌ﻫﺎﯾﯽ ﮐﻪ ﺩﺭ ﺁﻥ‌ﻫﺎ ﻃﺮﺡ ﻫﻢ‌ﮐﺪﺳﺎﺯی ﺍﻧﺠﺎﻡ ﺷﺪه ﺍﺳﺖ ﺑﻪ ﺻﻮﺭﺕ ﯾﮑﻨﻮﺍﺧﺖ ﺩﺭ ﮐﻞ ﺍﺳﺘﺎﻥ ﺑﻪ ﺍﺯﺍی ﻫﺮ ١٠۵ ﺛﺎﻧﻴﻪ ﯾﮏ ﭘﺎﻟﺲ ﺗﻌﻴﻴﻦ ﻣﯽ‌ﺷﻮﺩ."
در انتهای مصوبه نیز بر قیمت هر پالس تأکید شده و آمده است که ﻗﻴﻤﺖ ﭘﺎﻟﺲ ﮐﻤﺎﮐﺎﻥ ﺑﺪﻭﻥ ﺗﻐﻴﻴﺮ ﺑﺮﺍﺑﺮ ۴۴٫۷ ﺭﯾﺎﻝ ﺧﻮﺍﻫﺪ ﺑﻮﺩ.
با این حال جالب است در حالیکه کمیسیون تنظیم مقررات بر تعرفه ۴۴٫۷ ریالی پالس برای مکالمات ثابت اشاره دارد اما مخابرات در این زمینه تابع دستورالعمل شورا رقابت است و پیش از این و در حال حاضر هم تعرفه‌هایش را برای مکالمات شهرهایی که هم‌کد نشده‌اند با پالس ۵۱٫۰۳ ریال و برای هم‌کد شده‌ها با پالس ۵۸٫۷۱ ریال اعمال می‌کند.
اما در مصوبه رگولاتوری تعرفه‌ها ۴۴٫۷ ریال قید شده که مخابرات صراحتا نسبت به آن واکنش نشان داده و گفته که در بحث تلفن ثابت مقید به تبعیت از دستورات شورای رقابت هستیم.
مخابرات بین دو راهی قرار گرفته است که یک طرف به شورای رقابت و طرف دیگر به رگولاتوری ختم می‌شود و با توجه به اینکه قانون این شرکت را مکلف به تبعیت از دستورات شورای رقابت کرده باید منتظر ماند تا نحوه برخورد مخابرات با این مصوبات پی‌درپی و گیج کننده مشخص شود.

ایستنا
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ