سهم کشور های ۱+۵ از تجارت با ایران چه قدر است؟ / مبادله تجاری ۹۳ میلیون دلاری ایران و آمریکا

روابط تجاری جمهوری اسلامی ایران با گروه ۱+۵ در ماه گذشته۱۱ درصد بهبود یافت.

به گزارش گروه وبگردی ممتازنیوز، مجموع مبادلات بازرگانی ایران با کشورهای عضو گروه ۱+۵ متشکل از روسیه، فرانسه، چین، ایالات متحده امریکا، انگلیس و آلمان در ماه گذشته به ۲ میلیارد و ۲۶میلیون و ۱۴۷ هزار دلار رسید که این میزان در مقایسه با آذرماه امسال ۱۱درصد افزایش یافته است.
بر اساس آماری که گمرک جمهوری اسلامی ایران منتشر کرده، مجموع مبادلات بازرگانی جمهوری اسلامی ایران با گروه ۱+۵ در آذرماه سال جاری یک‌میلیارد و ۸۲۹ میلیون و ۳۸۷ هزار دلار بود.

سهم ۱۷میلیاردو۶۲۵میلیون دلاری گروه ۱+۵ ازکل تجارت خارجی ایران

همچنین مبادلات تجاری جمهوری اسلامی ایران با گروه ۱+۵ تا ابتدای بهمن‌ماه سال جاری به ۱۷ میلیارد و ۶۲۵میلیون و ۵۵۰ هزار دلار رسید.

بنابراین گزارش، صادرات جمهوری اسلامی ایران به کشورهای عضوگروه ۱+۵ در ده ماهه سال جاری ۶ میلیارد و ۵۱۷ میلیون و ۱۸هزار دلار بود و ایران در این مدت از گروه ۱+۵ به میزان ۱۱ میلیارد و ۱۰۸ میلیون و ۵۳۲ هزار دلار انواع کالا وارد کرد.

گفتنی است، کمترین میزان مبادلات بازرگانی جمهوری اسلامی ایران در میان اعضای گروه ۱+۵ به ایالات متحده آمریکا اختصاص دارد و مجموع مبادلات دو کشور در این مدت از ۹۳ میلیون و ۳۱۷هزار دلار فراتر نرفت که البته از این میزان سهم صادرات کشورمان به آمریکا فقط ۶۴۹ هزار دلار بوده است.

همچنین بیشترین میزان مبادلات بازرگانی جمهوری اسلامی ایران در میان اعضای ۱+۵ به چین اختصاص دارد و مجموع مبادلات بازرگانی ایران با چین در این مدت به رقم ۱۳میلیارد و ۲۶۱میلیون و ۶۳۷هزار دلار رسید که از این میزان، ۷میلیارد و ۳۵۶میلیون و ۲۴۴هزار دلار سهم واردات ایران از چین بوده و ۵میلیارد و ۹۰۵میلیون و ۳۹۳هزار دلار انواع کالا از جمهوری اسلامی ایران به چین صادر شد.

این گزارش می‌افزاید، تا ابتدای بهمن‌ماه سال جاری در مجموع ۲۵درصد از کل تجارت خارجی ایران، سهم ۶ کشور عضو گروه ۱+۵ بود.


باشگاه خبرنگاران
باز نشر: سایت خبری تحلیلی ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ