ششمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم ابوظبی در امارات آغاز شد

با داوری «نیکی کریمی» و نمایش جدیدترین فیلم «عباس کیارستمی»؛

با نمایش فیلم سینمایی «مثل یک عاشق» به کارگردانی «عباس کیارستمی» و داور «نیکی کریمی» ششمین دوره جشنواره بینالمللی فیلم ابوظبی در کشور امارات متحده عربی برگزار می شود.

به گزارشممتازنیوز، با نمایش فیلم سینمایی «مثل یک عاشق» به کارگردانی «عباس کیارستمی» و داور «نیکی کریمی» ششمین دوره جشنواره بینالمللی فیلم ابوظبی در کشور امارات متحده عربی برگزار می شود.

ساعت ۶ جمعه شب ۲۰ مهرماه (۱۱ اکتبر) با حضور شخصیت های برجسته فرهنگی و هنری کشور امارات، «علی الجابری» مدیر اجرایی جشنواره، بازیگران سرشناس سینما و تلویزیون امارات و کشورهای عربی و همچنین با نمایش فیلم سینمایی «آربیتراژ» Arbitrage به کارگردانی «نیکولاس جارکی» ششممین دوره جشنواره بینالمللی فیلم ابوظبی در سالن بزرگ و مجلل «قصر امارات» شهر ابوظبی در کشور امارات متحده عربی افتتاح شد.

در ابتدای این مراسم ساعت ۶ بعدازظهر، ابتدا اعضای اصلی جشنواره بینالمللی فیلم ابوظبی در مقابل دوربین شبکه‌های مختلف خبری جهان و عکاسان حاضر در جشنواره، از روی فرش قرمز جشنواره عبور کردند و در ادامه، داوران بخش‌های مختلف جشنواره از جمله؛ «نیکی کریمی» به نمایندگی از سینمای ایران به عنوان داور بخش مسابقه اصلی جشنواره و همچنین بازیگران سرشناس سینما و تلویزیون امارات، کشورهای عربی، آسیایی و ستاره‌های اروپایی و آمریکایی پا برروی فرش قرمز این جشنواره گذاشتند.

در ادامه این مراسم ابتدا «علی الجابری» مدیر اجرایی جشنواره، به حاضران در سالن خیرمقدم گفت و در ادامه در مورد اهمیت برگزاری این جشنواره به ایراد سخنرانی پرداخت و در بخش پایانی این مراسم و رأس ساعت ۸ شب، فیلم سینمایی «آربیتراژ» به کارگردانی «نیکولاس جارکی» و با بازی «ریچارد گِر»، «تیم روس»، «سوزان سیراندون»، «نیت بارکر»، «بریت مارلینغ» و … در سالن اصلی «قصر امارات» شهر ابوظبی به روی پرده رفت.

«نیکی کریمی» بازیگر سرشناس سینما از ایران به همراه «شابانه آزمی» بازیگر از هندوستان ـ رئیس هیئت داوران، «اسماعیل فرخی» کارگردان از مراکش، «سیدومیر کولار» تهیه‌کننده برنده جایزه اسکار از اسلواکی و «سمیر فرید» منتقد فیلم و نویسنده سینما از مصر، اعضای هیئت داوران بخش اصلی ششمین دوره جشنواره فیلم ابوظبی را تشکیل می‌دهند و ۱۵ اثر این بخش از کارگردانان کشورهای مختلف جهان را داوری خواهند کرد و جایزه بزرگ و تندیس «مروارید سیاه» این جشنواره را به برندگان بخش‌های مختلف اهدا خواهند کرد.

فیلم سینمایی «مثل یک عاشق» ساخته کارگردان سرشناس ایرانی «عباس کیارستمی» محصول مشترک ژاپن و فرانسه در بخش «نمایش سینمای جهان» جشنواره بینالمللی فیلم ابوظبی، ساعت ۴۵/۹ دیشب ۲۱ مهرماه (۱۲ اکتبر) در سالن شماره ۱ وکس مرکز سینمایی «مارینا مال» شهر ابوظبی به روی پرده رفت. این فیلم همچنین ساعت ۳۰/۴ بعدازظهر روز دوشنبه ۲۴ مهرماه (۱۵ اکتبر) در همان سالن به نمایش درخواهد آمد.

همچنین در بخش مسابقه «افق جدید» این جشنواره؛ فیلم سینمایی «یک خانواده محترم» به کارگردانی «مسعود بخشی» محصول مشترک ایران و فرانسه در دو سانس مختلف ابتدا؛ ساعت ۷ شب یکشنبه ۲۳ مهرماه (۱۴ اکتبر) در سالن شماره ۶ وکس و سپس در ساعت ۳۰/۴ شب جهارشنبه ۲۶ مهرماه (۱۷ اکتبر) در سالن شماره ۱ وکس مرکز سینمایی «مارینا مال» شهر ابوظبی به نمایش درمی‌آید.

ششمین دوره جشنواره بین المللی فیلم ابوظبی در بخش های رقابتی و غیررقابتی از جمله؛ بخش «مسابقه اصلی»، بخش «افق جدید»، بخش «مسابقه فیلم های مستند بلند»، بخش «نمایش سینمای جهان»، بخش «مسابقه فیلم های کوتاه داستانی و مستند»، بخش «مسابقه فیلم‌های امارات»، بخش «نمایش ویژه کشورهای الجزایر و کره جنوبی»، بخش «نمایش فیلم‌های کلاسیک»، «چندین نشست تخصص در مورد سینما» و همچنین «نشست نقد و بررسی فیلم‌ها» در روزهای ۲۰ تا ۲۹ مهرماه (۱۱ تا ۲۰ اکتبر) در سالن «قصر امارات» و در سالن های مرکز سینمایی «مارینا مال» شهر ابوظبی پایتخت امارات متحده عربی برگزار می شود.  

در ششمین دوره جشنواره بین المللی فیلم ابوظبی ۱۵۵ فیلم از ۴۰ کشور جهان از جمله؛ ایران، ژاپن، امارات، آمریکا، فرانسه، ایتالیا، قطر، آلمان، ترکیه، الجزایر، استرالیا، مصر، دانمارک، روسیه، فلسطین، سوئد، چین، مراکش، سویس، لبنان، شیلی، افغانستان، سوریه، مالزی، هندوستان، تونس، کویت، ایرلند، کره جنوبی، اسپانیا، برزیل، آرژانتین، لوکزامبورگ، پاکستان، بلغارستان، اسلواکی، اردن و … به روی پرده میروند.

از طرف مسئولان برگزاری این جشنواره، جایزه ۱۰۰ هزار دلاری و تندیس «مروارید سیاه» برای بهترین فیلم بخش «مسابقه اصلی»، جایزه ۵۰ هزار دلاری برای فیلم دوم این بخش، جایزه ۲۰ هزار دلاری برای بهترین بازیگر مرد و زن این بخش از جشنواره و همچنین برای بخشهای دیگر نیز این جوایز را در نظر گرفته شده است./ی۲


باشگاه خبرنگاران

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ