صالحی خبر داد: احداث یک واحد نیروگاهی دیگر در آینده نه چندان دور

ایران > دولت– ممتازنیوز:
رئیس سازمان انرژی اتمی از احداث یک واحد نیروگاهی دیگر در آینده نه چندان دور خبر داد.

به گزارش ایسنا، علی اکبر صالحی در بدو ورود به بوشهر در جمع خبرنگاران دربارهٔ‌ی واحدهای تازه نیروگاه اتمی در کشور گفت: برای احداث نیروگاههای بعدی با روسها در حال مذاکره هستیم و در آخرین کمیسیون مشترک اقتصادی دو کشور در این باره بحث‌هایی صورت گرفت که در این بحث‌ها ساخت نیروگاه‎های تازه هسته‌‎ای توافق شد و بندی در این رابطه بر توافق مورد اشاره وارد شد.

صالحی گفت: مذاکرات کارشناسی میان ایران و روسیه در این باره ادامه دارد و امیدواریم در آینده‌ی نه چندان دور، شاهد کلنگ‌زنی نیروگاهی دیگر در بوشهر باشیم.

وی با اشاره به درخواست مردم بوشهر برای شیرین کردن آب شرب تصریح کرد: ‌به مردم بوشهر این دفعه قول می‌دهیم که نیروگاههای هسته‌یی همراه با آب شیرین کن باشند.

وی ادامه داد: هر نیروگاه اتمی می‌تواند ۲۰۰ تا ۳۰۰ هزار متر مکعب آب شیرین کند که چنانکه ۲ یا ۳ راکتور را در آینده متصور باشیم و در افق میان مدت چنانچه بتوانیم دو یا سه راکتور را داشته باشیم می‌توانیم یک میلیون متر مکعب آب را شیرین کنیم.

رئیس سازمان انرژی اتمی با اشاره به تحویل موقت نیروگاه اتمی بوشهر به پیمانکار ایرانی از سوی روسیه اظهار کرد:‌ خوشحالم که مصادف با هفته‌ی دفاع مقدس انتظار ۳۶ الی ۳۷ ساله ملت ایران پایان یابد و راهبری نیروگاه اتمی بوشهر به عهده‌ی مهندسین ایرانی قرار می‌گیرد.

صالحی افزود: پس از تحویل موقت دوره‌ی گارانتی دو ساله یا ۷ هزار ساعت عملکرد را خواهیم داشت و کارشناسان روسی در این دوره حضور دارند و بعد از آن نیروگاه به طور کامل به ایرانی‌ها واگذار می‌شود.

به گزارش ایسنا، همچنین چیتچیان وزیر نیرو که صالحی را دراین سفر همراهی می‌کند، با بیان اینکه به دعوت آقای صالحی در این سفر حاضر شدم گفت: تحویل موقت نیروگاه به متخصصان ایرانی موفقیت ارزشمندی برای کشور است و در کنار دوستان از چنین اتفاقی خوشحالم و امیدوارم سازمان انرژی اتمی پیش از پیش در فعالیتهای خود موفق باشد.


RSS
منبع:همشهری
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ