عسل برائ سرفه شبانه کودکان

۲۹م دیماه ،
ممتاز نیوز: براساس یک مطالعه با حمایت مالی تولیدکنندگان عسل، به نظر می‌رسد کە مصرف عسل در کودکان دچار سرفه شبانه سبب بهبود علایم و ارتقای کیفیت خواب شود…

 در این مطالعه نزدیک به ۳۰۰ کودک ۵-۱ ساله مراجعه‌کننده به درمانگاه‌های کودکان به سبب عفونت‌های تنفسی فوقانی، به صورت تصادفی تحت درمان با یک دوز ۱۰ گرمی عسل (عسل اوکالیپتوس، عسل مرکبات یا عسل خانواده لابیاتا [گیاهانی مثل آویشن و نعناع و رزماری]) یا دارونما طی ۳۰ دقیقه قبل از رفتن به رختخواب قرار گرفتند. قبل از انجام مطالعه و سپس در روز بعد از درمان، پرسش‌نامه‌ای توسط والدین پر شد.

در مقایسه با وضعیت پایه، علایم سرفه و کیفیت خواب هم در دریافت‌کنندگان عسل و هم در گروه دارونما به صورت معنی‌داری بهبود نشان می‌داد. با این حال، این بهبود در دریافت‌کنندگان عسل بیشتر بود. عوارض جانبی بین دو گروه تفاوتی نداشت. پژوهشگران این فرضیه را مطرح کردند کە شباهت فیبرهای ایجادکننده مزه شیرین با فیبرهای کنترل‌کننده سرفه، ممکن است سبب این اثر ضد سرفه شده باشد. نتیجه‌گیری این محققان این بود: «بر اساس این مطالعه، در کودکان بالای یک سال، عسل را می‌توان به عنوان یک درمان موثر و بی‌خطر برائ سرفه شبانه مد نظر قرار داد.»

رهنمود: در کنار این پیشنهاد همواره این اخطار را نیز باید قرار داد: از مصرف داروهای ضد سرفه بدون نسخه حاوی عسل در کودکان کم‌سن باید پرهیز گردد و به کودکان زیر یک سال نیز به سبب خطر بوتولیسم هرگز نباید عسل داده شود.
منبع:‌ هفته نامه نوین پزشکی

منبع: ممتاز نیوز
باز بازنشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ