فنونی‌زاده:رییس‌فدراسیون گفت مردم را راضی‌کنید

۳۰م دیماه ،

مرتضی فنونی زاده، بازیکن سابق تیم ملی و پرسپولیس تاکنون سابقه ۱۴ بار حضور در داربی پایتخت را دارد و اولین بازی‌اش را هم در سال ۱۳۶۴ انجام داد که تیمش با سه گل از سد استقلال گذشت. فنونی زاده که در پست دفاع بازی می‌کرد هیچ گاه در بازی‌های داربی گلزنی نکرده و دلیلش را هم دفاع مستحکم استقلال می‌داند.

مرتضی فنونی زاده در این‌باره توضیح داد: شیوه بازی مدافع‌ها در قبل مثل حال نبود و ما فقط عقب بازی می‌کردیم. شاید در چند ضربه ایستگاهی و کرنر جلو می‌آمدیم، اما دفاع استقلال قوی بود و اجازه سرزنی را به ما نمی‌داد.

به گزارش ایسنا ، بازیکن سابق پرسپولیس همچنین با اشاره به این که در چهار بازی آخرش با برادر خود (مهدی فنونی زاده) رو در رو بازی کرده است، افزود: در یکی از بازی‌ها که فکر می‌کنم در سال ۱۳۷۰ بود با عباس سرخاب درگیر شدم و بینی‌اش شکست و دچار خونریزی شد و مهدی هم آمد و کمی از خون صورت عباس را برداشت و به صورت من زد. زمانی هم که داور آمد، متوجه نشد چه کسی مصدوم شده و خودم اعتراف کردم که بینی عباس را شکاندم! داور آقای ابهران بود و می‌خواست کارت قرمز به وی نشان دهد، اما پنجعلی اجازه نداد و گفت اگر قرمز دهی جو به هم می‌ریزد. داور هم به کارت زرد راضی شد و حتی آخر بازی از پنجعلی تشکر کرد و پنجعلی هم گفت خدا پدرت را بیامرزد که قرمز ندادی! به هر حال آن موقع فقط یک دوربین در استادیوم بود و صحنه درگیری را هیچ کس ندارد. چون زمان درگیری من و آقا عباس توپ روی دروازه‌ استقلال بود و ما دورتر از آن صحنه دعوا می‌کردیم! حتی کمک داور هم آن صحنه را ندید.

فنونی زاده همچنین با اشاره به این که داور داربی‌ها در دهه ۶۰ همه ایرانی‌ بودند، تاکید کرد: بازی این هفته‌ استقلال و پرسپولیس حساسیت بسیار بالایی دارد و ای کاش داور خارجی انتخاب می‌کردند. شما به بازی نیم فصل اول نگاه نکنید که حساس نبود. الان پرسپولیس با یحیی جان گرفته و استقلال هم که صدرنشین است بنابراین نباید به جدول رده‌بندی هم توجه کنیم. از طرفی هم پرسپولیس هر وقت ضعیف‌تر از استقلال بوده ، برده است. مثل سالی که ما با گل عابدیان یک بر صفر بردیم، اما همه می‌گفتند پرسپولیس به راحتی می‌بازد. امسال نیز ما از نظر مهره ۲۰ درصد ضعیف‌تریم. به نظرم بازی پر گل خواهد بود، اما به احتمال بالای ۹۰ درصد مساوی خواهد شد چون استقلال بی‌مهابا حمله نمی‌کند و ما هم اگر ببریم یا ببازیم در همان رده می‌مانیم. شاید در لیگ چهارم یا پنجم شویم، اما دوست داریم داربی را ببریم.

وی همچنین در پاسخ به این پرسش که آیا در زمان بازیکنی‌اش توصیه می‌کردند بازی مساوی شود، گفت: آن موقع جوان بودیم و متوجه صحبت‌های مسئولان نمی‌شدیم. مسئولان فدراسیون وقت پیش از بازی به رختکن دو تیم می‌رفتند و ابتدا می‌گفتند جوانمرد و خونسردانه بازی کنیم. می‌گفتند اگر کسی را هم می‌زنید دستش را بگیرید و بلندش کنید. در پایان هم توصیه می‌کردند کاری کنید تماشاگران راضی به خانه‌هایشان بروند. ما منظور این حرف را متوجه نمی‌شویم و بعد فهمیدیم که می‌گفتند بازی باید مساوی شود! اما مطمئن باشید هیچ گاه از سوی بازیکنان کم کاری نبوده و ما اهل تبانی نبودیم. رییس فدراسیون هم به خاطر موقعیت شغلی خودش این حرف‌ها را می‌زد و به او هم از بالا دستور داده بودند.

بازیکن سابق پرسپولیس اضافه کرد: الان دیگر غیر ممکن است که توصیه‌ای به بازیکن کنند و بگویند بازی باید مساوی شود. سازمان لیگ توصیه می‌کند که جو را بر هم نریزید، اما هیچ گاه نمی گوید مردم را راضی نگه دارید، چون آنقدر مسایل امنیتی به وجود آمده که بازیکن هم نمی‌تواند مرتکب خطا شود. آن موقع کمیته‌ انضباطی نبوده و زمانی هم که قلعه‌نویی و محرمی درگیر شدند، همان شب به حراست سازمان تربیت بدنی رفتند و با دادن تعهد کتبی به خانه‌هایشان برگشتند.


Varzesh3.com | ورزش ۳
باز بازنشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *