لاریجانی:لازمه تحقق اقتصاد مقاومتی خودکفایی در تولید محصولات کشاورزی است

به گزارش ایرنا به نقل از اداره اخبار و رسانه های گروهی مجلس شورای اسلامی، ‘علی لاریجانی’ روز یکشنبه در دیدار با مسئولان نظام صنفی کشاورزی کشور با بیان اینکه براساس سیاست‌های کلی نظام باید به بخش کشاورزی و دامداری توجه شود، گفت: به طور حتم تحقق اقتصاد مقاومتی که یکی از تاکیدات مقام معظم رهبری است، در گرو خودکفایی محصولات استراتژیک کشاورزی صورت می‌گیرد.

وی با تاکید بر اینکه براساس فرمایشات رهبر معظم انقلاب، کشور از تولید محصولات کشاورزی باید خودکفا باشد، افزود: از نظر منطق دنیایی هم با توجه به فشارهای اقتصادی کشورهای استکباری عقل حکم می‌کند که ما در کشور در تولید محصولات خودکفا باشیم که لازمه آن حمایت از این بخش‌ها است.

رییس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه چرخه و ظرفیت‌های اقتصادی حوزه کشاورزی با بخش‌هایی مانند صنعت و تجارت قابل مقایسه نیست، تصریح کرد: به طور حتم یکی از موارد مورد نزاع عرصه جهانی در آینده نزدیک مساله امنیت غذایی است که به طور حتم باید از سوی مسئولان کشور حمایت شود.

این نماینده مجلس نهم ،حمایت‌های نقطه‌ای و بدون برنامه را غیرضروری اعلام کرد و افزود: مسئولان باید با برنامه‌ ریزی، سیاست‌هایی را تبیین کنند که وضعیت حوزه اقتصاد کشاورزی در آینده قابل پیش‌بینی باشد.

لاریجانی با تاکید بر اینکه نظام صنفی کشاورزی مسئولیت‌های بسیاری در این حوزه برعهده دارد، تصریح کرد: شما باید اگر نیازهایی را در حوزه کشاورزی مشاهده می ‌کنید، به صورت پیش‌ نویس قانونی به مجلس ارائه کنید.

عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور با اشاره به وجود امکانات در روستاها در قیاس با سال‌های گذشته و افزایش مهاجرت روستاییان به شهرها افزود: متاسفانه برخی از روستاها به علت مهاجرت، خالی از سکنه شده‌اند، از این‌رو باید هم ‌اکنون ضمن حمایت از چرخه تولید، اقدامات فرهنگ‌ سازی برای برگشت روستاییان به مناطق خود و توسعه کشاورزی صورت گیرد.

وی با اشاره به تاسیس نظام صنفی کشاورزی گفت: به طور حتم بدون تشکل و سازمان‌هایی از این دست نمی‌ توان در راه شکوفایی حوزه اقتصاد به ویژه کشاورزی قدم برداشت، از این‌رو اگر نظام صنفی کشاورزی مشکلاتی را در این حوزه مشاهده می‌ کند، می‌ تواند با مجلس در میان گذارد.

عضو فراکسیون اصولگرایان رهروان ولایت با اعلام اینکه نظام صنفی کشاورزی باید مشکلات این حوزه را نظام‌بندی و ساماندهی کند، تصریح کرد: ما برای افزایش ارتباطات تشکل‌ها با مجلس مصوبه‌ای را تصویب کرده ایم، اما شما تحت عنوان اعضای این نظام صنفی باید مراکز تصمیم ‌ساز مجلس همچون مرکز پژوهش‌ها و کمیسیون‌های مرتبط در ارتباط باشید.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی در واکنش به اعتراضات اعضای نظام صنفی کشاورزی در رابطه آیین‌نامه‌های وزارت کشاورزی گفت: براساس قانون، آیین‌نامه و مصوبات دولت اگر خلاف قانون تشخیص داده شود، می‌توان آن را حذف کرد، از این‌ رو شما می‌توانید اینگونه تخلفات را به مجلس اعلام کنید.

وی با انتقاد از مشکلات بیمه‌ای بخش کشاورزی یادآور شد: براساس قانون باید تمام کشاورزان تحت پوشش بیمه قرار گیرند، از این‌رو بنده در آینده نزدیک با رئیس سازمان تامین اجتماعی جلسه‌ای را برگزار می‌ کنم تا مشکلات پیرامون این حوزه کاهش یابد.

لاریجانی با اشاره به پرداخت نشدن یارانه بخش کشاورزی و تولید افزود: براساس قانون باید ۳۰ درصد درآمدهای حوزه هدفمندی به بخش تولید داده شود، اما هم ‌اکنون شاهد هستیم که این موضوع تحقق نیافته است.

رییس مجلس شورای اسلامی با اعلام اینکه در حوزه کشاورزی در سال ۹۰ حدود ۱۲٫۵ میلیون تن گندم تولید شده است، تصریح کرد: به طور حتم باید برای نگهداری و خرید این مقدار محصول سازوکار مناسب و مشخصی تبیین شود.

وی ادامه داد: متاسفانه امسال نابسامانی‌هایی در حوزه مرغ و شیر وجود داشت که باید با برنامه‌ریزی مشکلات را کاهش داد.

لاریجانی با اشاره به اینکه حمایت‌های مسئولان از تشکل‌های خصوصی باید با ضمانت این تشکل‌ها همراه باشد، افزود: این تشکلات باید به اظهارات و اقدامات خود متعهد باشند و خارج از برنامه‌ریزی عمل نکنند.

رییس مجلس شورای اسلامی با اعلام اینکه مجلس هر حمایت معقولی را از کشاورزان انجام می‌دهد، گفت: به طور حتم با شکوفایی حوزه تولید می‌توان با تهدیدها مقابله کرد.

سیام**۹۱۰۳**

انتهای خبر / خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) / کد خبر ۸۰۳۰۵۳۴۷


ایرنا: خبرگزاری جمهوری اسلامی

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *