همه چیز فدای یک تار مو

جام جم آنلاین: این روزها هراس از ریختن موهای سر و روبه‌رو شدن با طاسی برای بسیاری از مردان و زنان تبدیل به کابوس شده است. شاید به همین دلیل کار و بار مراکز کاشت و ترمیم مو سکه است که مجاز و غیرمجاز در گوشه و کنار شهر به فعالیت مشغول هستند و قارچ‌وار رشد می‌کنند.

شاید شما هم از این دست تبلیغات را دیده باشید؛ «کاشت ۲۰ هزار تار مو در یک جلسه بدون درد و خونریزی» یا «کاشت با استفاده از سلول‌های بنیادی» و…. اما چقدر این شعارها واقعی است؟ دکتر علیرضا ذاکر، متخصص پوست و مو در گفت‌وگو با جام‌جم درباره این تبلیغات و شیوه کار می‌گوید.

ترمیم و کاشت مو به چه شکل انجام می‌شود؟

در طول تاریخ، بشر همواره به موهایش اهمیت می‌داده و در واقع استفاده از کلاه‌گیس تاکیدی بر این مطلب است. ترمیم مو همواره از موی طبیعی انسان یا موهای مصنوعی انجام می‌شود و در واقع همان استفاده از کلاه‌گیس‌ها یا اکستنشن است که در آرایشگاه‌های زنانه انجام می‌شود، اما کاشت مو یک کار درمانی است و به چند روش قابل انجام است: یکی FIT یا برداشت واحد‌های فولیکولی به طور جداگانه و یکی FUT یا برداشت نواری از پوست پشت سر به وسیله تیغ جراحی.

وقتی دقیق به پوست سر نگاه کنیم متوجه می‌شویم موها انفرادی رشد نمی‌کنند. آنها در گروه‌های یک، دو، سه و چهار تایی از سطح پوست خارج می‌شوند. ریشه‌های این دسته‌های مو توسط یک غشای ظریف احاطه و مانند واحدهای مجزا از هم، در پوست سر توزیع می‌شوند که به هرکدام یک واحد فولیکولی گفته می‌شود. موها در هر واحد فولیکولی در سطح پوست کاملا نزدیک یکدیگرند. هر واحد شامل ریشه‌های موی نزدیک به یکدیگر، غدد چربی کوچک، رگ‌های خونی تغذیه‌کننده و رشته‌های عصبی است. این واحدهای فولیکولی یک تا ۵‌/‌۱ میلی‌متر از یکدیگر فاصله دارند. در روش اول از ناحیه پشت سر واحدهای فولیکولی جداگانه با ابزار خاص این روش (غیرجراحی) برداشته شده و با ابزار بسیار ظریف دیگری در قسمت طاس یا کم‌پشت سر، کاشته می‌شود. بین ۲۰۰۰ تا ۳۰۰۰ گرافت در هر جلسه کاشته می‌شود که هر گرافت شامل یک تا چند تار موست که در قسمت‌های خالی قرار می‌گیرد، اما در روش دوم از قسمت پشت سر به وسیله تیغ جراحی به صورت نوار جدا می‌شود و در گرافت‌های مخصوص جای می‌گیرد.

کدام‌یک از این دو راه بی‌ضررتر است؟

این دو روش طبیعی‌ترین راه‌های پیوند مو است و تنها روشی است که به طرز موفقیت‌آمیزی، فرم طبیعی مو را تقلید می‌کند. از بی‌عارضه‌ترین و موثرترین روش‌های کاشت مو متد FIT است.

به نظر می‌رسد که باید خیلی دردناک باشد.

بیمار متوجه نمی‌شود، چون منطقه‌های مورد نظر بی‌حس می‌شود.

عمل آن چقدر طول می‌کشد؟

عمل کاشت از یک روز تا چند روز، بسته به شدت طاسی متفاوت است.

فرد بعد از عمل نیاز به مراقبت خاصی دارد؟

خیر. نیاز به مراقبت خاصی ندارد.

می‌گویند این موها قابل رشد است. بعد از کاشت موها کی شروع به رشد می‌کنند؟

بله، سه تا چهارماه بعد از پیوند، فولیکول‌های مو شروع به رشد می‌کنند که ابتدا نازک بوده و از چهار تا شش ماه بعد بیمار متوجه تغییرات در ناحیه طاسی خواهد شد.

اگر موها را از پشت سر شخص بردارید جایش خالی نمی‌شود؟

خیر، به هیچ وجه محل برداشت مو مشخص نمی‌شود.

آیا موهایی که به این شیوه کاشته می‌شود باز هم می‌ریزد؟

این موها دائمی است و تا آخر عمر فرد این منطقه دچار ریزش نمی‌شود، چون از موهای پشت سر برداشته شده است که به این منطقه بانک سر گفته می‌شود. اگر دقت کرده باشید پیرمردها نیز در پشت سرشان مقداری مو دارند.

کاشت مو آیا فقط درخصوص سر کاربرد دارد؟

خیر، برای کاشت ابرو، ریش و سبیل هم از این روش استفاده می‌شود.

بیشتر مراجعه‌کنندگان مراکز کاشت مو خانم‌ها هستند یا آقایان؟

آقایان. تعداد خانم‌ها خیلی محدود است. به نظرم خانم‌ها بیشتر سراغ راه‌های دیگر می‌روند مثل اکستنشن یا کلاه‌گیس.

در زمینه کاشت ابرو چطور؟

نه. این نوع کاشت در خانم‌ها کمک زیادی به زیبایی نمی‌کند، چون از موهای پشت سر برای پیوند استفاده می‌شود. اصطلاحا مو خوب نمی‌خوابد و رشدش هم به نسبت موی ابرو زیاد است. از طرفی بیشتر خانم‌هایی که ابرو ندارند از تاتو استفاده می‌کنند. این نوع کاشت برای مردهایی که به دلیل سوختگی یا تغییرات هورمونی موهای ابرو، ریش و سبیلشان را از دست داده‌اند مناسب است.

کسانی که از کاشت مو استفاده می‌کنند، افراد چه طیف سنی را شامل می‌شوند؟

از ۱۶ تا ۸۵ سال وجود داشته است.

به نظر شما این افراد آدم‌های ظاهربینی بوده‌اند؟

نه لزوما، تعداد زیادی از این افراد تحصیلکرده هستند یا در جامعه دارای موقعیت اجتماعی خوبی هستند، اما همان‌طور که گفتم می‌خواهند بی‌نقص باشند. افراد تحصیلکرده و کسانی که از نظر درآمدی وضع بهتری دارند بیشتر مشتری ما هستند؛ چون این کار مربوط به زیبایی است و هزینه‌بر است.

این عمل تحت پوشش بیمه‌ها که نیست؟

نه. متاسفانه همان‌طور که پر کردن یک دندان هزینه زیادی دارد این کار هم هزینه‌بر است.

هزینه‌اش چقدر است؟

متفاوت است.

می‌گویند هر موسسه‌ای هر مبلغی را که بخواهد می‌گوید. آیا نظارتی وجود ندارد؟

ببینید، متاسفانه برای انجام کاشت و ترمیم مو تعرفه‌ای وجود ندارد، همین باعث تفاوت در قیمت‌ها می‌شود که البته این هم یکی از معایب است، در صورتی که خیلی از افراد ممکن است به این عمل نیاز داشته باشند، مثلا کسی که دچار سوختگی شده و موهایش را از دست داده، این عمل فقط برای او جنبه زیبایی ندارد. هزینه این کار از ۲۰۰ هزار تومان تا چهار میلیون تومان بسته به نوع منطقه طاسی و شدت طاسی سر متفاوت است. البته این مبلغ به نسبت بقیه کشورها چیزی نیست و در حال حاضر بسیاری از خارجی‌ها برای کاشت مو به ایران می‌آیند، چون به نسبت کشورهای اروپایی اینجا ارزان‌تر است.

پس کاشت مو درآمد زیادی دارد که بسیاری به این کار روی آورده‌اند؟

متاسفانه در سطح شهر بسیاری از افراد بدون تخصص و تجربه دست به این کار می‌زنند، در حالی که این کار باید حتما زیر نظر متخصص پوست و مو یا در بیمارستانی که دارای بخش پوست و مو باشد انجام شود، ولی من شنیده‌ام که در مراکز غیرمجاز از روش دوم، یعنی جراحی استفاده می‌کنند، بدون این‌که فرد بداند چه عوارضی تهدیدش می‌کند.

چه خطری این افراد را تهدید می‌کند؟

این کار باید حتما در یک محیط کلینیکی و در حضور متخصص انجام شود، چون سر دارای سیستم‌های عصبی است، بخصوص منطقه پشت سر که از آن ناحیه برداشت صورت می‌گیرد. اگر از روش FUT هم قرار باشد استفاده شود، چون جراحی انجام می‌شود نیاز به بیهوشی وجود دارد و بنابراین همه اینها به حضور پزشک نیاز دارد.

در تبلیغات بعضا از اعداد و ارقام عجیب و غریب سخن به میان می‌آید، مثلا می‌گویند کاشت ۱۶ هزار تار مو در یک جلسه؛ چقدر این تبلیغات واقعی است؟

هیچ‌کس نمی‌تواند آمار دقیقی بگوید. مگر کسی می‌داند چند تار مو روی سرش قرار دارد که حالا بخواهد تخمین بزند؟! هر قسمت روی سر می‌تواند شامل چند فولیکول مو باشد که این متفاوت است؛ گاهی شامل تنها یک تار موست و گاهی ممکن است پنج ریشه در آن منطقه باشد. این افراد که آمار چند هزارتایی می‌دهند در واقع ذهنی حساب می‌کنند که اگر در هر منطقه پنج ریشه مو وجود داشته باشد اینقدر خواهد شد، در حالی که همیشه این‌طور نیست. اگر حجم زیادی از مو بدون بررسی دقیق کاشته شود حتی اگر ۱۶ هزار تار مو باشد تعداد بسیار زیادی از بین خواهد رفت و این یک تبلیغ کذب و مشتری جمع‌کن است.

واقعا موهایی که کاشته می‌شود مثل موهای خود فرد می‌شود؟

هیچ‌کس نمی‌تواند در کار خدا دخالت و آنچه را خدا آفریده درست کند، بنابراین با وجود همه پیشرفت‌هایی که شده ممکن است باز تا حدی قابل رویت باشد.

در تبلیغات از روش‌های دیگری مثل PRP و استفاده از لیزر هم نام برده می‌شود. این روش‌ها چقدر واقعی است؟

چند وقت قبل وزیر بهداشت هم در خصوص تبلیغاتی که در مورد روش PRP برای درمان چین و چروک‌های صورت یا رشد مو و… می‌شود اخطار داده بود. در این روش از خون فرد پلاکت‌هایش را استخراج و به بدن فرد تزریق می‌کنند تا موها دچار رویش مجدد شود که این کار انجام‌شدنی نیست. در مورد تزریق سلول‌های بنیادی هم فقط تبلیغات است و تا جایی که من می‌دانم در خارج از کشور در حال مطالعه روی این موضوع هستند. در مورد لیزر هم در تبلیغات خیلی مانور می‌دهند، اما در واقع این طور نیست. این روش با تاباندن لیزر به دنبال تحریک و رشد مجدد موها هستند. البته در مورد جراحی FUT مدتی برای برش جراحی از لیزر استفاده کردند، اما خیلی زود منسوخ شد.

نکته‌ای برای من خیلی جالب بود؛ بسیاری از متخصصان پوست و مو را دیده‌ام که موهایشان ریخته بود. چرا آنها برای خودشان اقدام به کاشت مو نمی‌کنند؟

نمی‌دانم، شاید علت روانی داشته باشد. نداشتن مو سن را بالاتر می‌برد و مردم به دکترهای مسن بیشتر اعتماد دارند، از طرفی این کار یک کار جدید است و معمولا کارهای جدید در میان خود پزشکان دیرتر همه‌گیر می‌شود، بعلاوه بیشتر پزشکان وقت این کار را ندارند. برای کاشت مو باید فرد موهای باقیمانده را با ماشین بزند. همین مسأله ممکن است به حضور آنها در اجتماع لطمه بزند. البته در بین پزشکانی که خیلی نزدیک چشم مردم نیستند مثل پزشکانی که در آزمایشگاه‌ها و مراکز رادیولوژی کار می‌کنند مورد کاشت مو داشته‌ایم. به نظرم مجموع این عوامل باعث می‌شود خیلی سراغ این کار نروند.

سمیه افشین‌فر – جام‌جم


jamejamonline.ir – 22 – RSS Version

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ