وزیر امورخارجه: وضعیت سوریه به سوی آرامش می رود/ درباره کشتار میانمار آمارهای غیرواقعی داده شده

به گزارش خبرآنلاین، در حالی که روند حوادث در سوریه هر روز شدیدتر می شود و مخالفان دولت سوریه و رسانه هایشان تلاش خود را برای بی ثبات نشان دادن سوریه بیشتر کرده اند، وزیر امور خارجه ایران پیش بینی کرده که «وضعیت سوریه به سوی آرامش می رود.»
وزیر امور خارجه در حاشیه جلسه هیات دولت بار دیگر از آمادگی ایران برای «میانجیگری بین دولت و معارضان سوریه» خبر داد.
صالحی با دسته بندی مخالفان بشار اسد، گفت: ما در سوریه با دو دسته از مخالفان مواجه هستیم عده‌ای هستند که معارضند و تقاضاهایی دارند که ما از ابتدا هم بر رسیدگی و توجه به مسایل اینها تاکید داشته‌ایم اما حتی غربی‌ها هم اذعان دارند که عده‌ای از کشورهای دیگر وارد سوریه شده‌اند و سلاح‌های سنگین وارد کرده‌اند و به منظور براندازی حکومت سوریه تلاش می‌کنند تا یک جنگ داخلی راه بیاندازند. این مساله را حتی نهادهای بین‌المللی نیز نمی‌پذیرند و هیچ نهاد بین‌المللی با این افراد همراهی نمی‌کند.

 معارضان داخلی و خارجی در سوریه
صالحی در پاسخ به این سوال که آیا با معارضان سوریه مذاکره برای میانجی‌گری داشته‌اید؟ گفت: بله، اقداماتی هم در این زمینه صورت گرفته است البته باید بدانید که معارضان دولت سوریه یک طیف هستند که داخلی و خارجی دارند و هر کدام از این طیف‌ها نیز اهداف خاص خود را دنبال می‌کنند و هر کدام از سوی جریان‌هایی مورد حمایت قرار می‌گیرند.

حاضریم میانجیگری کنیم
وی افزود: ما هم با معارضان از یکسال پیش تاکنون در تماس بوده‌ایم و با آنها نشست و برخاست‌هایی داشته‌ایم و حتی اعلام آمادگی کرده‌ایم که بین آنها و دولت سوریه میانجی‌گری کنیم تا این کشور از شرایط فعلی و درگیری‌هایی که در آن وجود دارند خارج شود البته وضعیت سوریه روبه آرامش می‌رود.

 جمعیت مسلمانان میانمار مشخص نیست
وزیر امور خارجه کشورمان درباره حوادثی که در میانمار اتفاق افتاده است نیز، گفت: در خردادماه درگیری‌هایی در این کشور به بهانه‌ای ایجاد شد و خاموش شد. مشکل در این است که عده‌ای در اوایل قرن بیستم از بنگلادش به میانمار مهاجرت کردند که دولت میانمار اینها را جزو مردم میانمار نمی‌داند. طبق قانونی که در میانمار به تصویب رسیده است ۹ قومیت جزو مردم میانمار نیستند که برخی از آنها نیز مسلمان نمی‌باشند.

صالحی افزود: جمعیت مسلمانان میانمار دقیقا مشخص نیست و از چهاردرصد تا بیست درصد عنوان شده است. حتی تعدادی از مسلمانان میانمار که جزو شهروندان این کشور هستند ایرانی‌تبار هستند و از شهرهای مختلف ایران قرن‌ها پیش به آنجا سفر کردند. البته تعدادی از مسلمان‌ها هم هستند که بلاتکلیفند.
وی افزود: همان افرادی که در اوایل قرن بیستم از بنگلادش به میانمار رفته‌اند در نگاه دولت میانمار، میانماری نیستند و در عین حال بنگلادش نیز آنها را نمی‌پذیرد و اینها بلاتکلیف هستند و دولت میانمار با اینها مشکل دارد که همین مشکلات باعث شد در خردادماه امسال درگیری‌هایی میان آنها و دولت ایجاد شود.

 روایت سفارت ایران در بانکوک از کشتار میانمار
صالحی درباره میزان کشتار در میانمار هم ، تصریح کرد: آمار کشته‌شدگان این درگیری‌ها از ۷۰ نفر اعلام شده است و در بیشترین حد ۱۲۰۰ نفر اعلام شده است. البته سفارت ما در بانکوک که کشور میانمار را نیز پوشش می‌دهد در گزارش خود تعداد کشته‌شدگان این درگیری از هر دو طرف را ۴۰۰ نفر اعلام کرده است.
صالحی خاطرنشان کرد: البته در رسانه‌های ما آمارهای غیرواقعی داده شده و حتی گفته‌اند که در این حوادث ۵۰ هزار نفر کشته شدند که اگر چنین بود یک نسل‌کشی اتفاق افتاده بود در حالی که آمارها چنین چیزی را نمی‌گویند البته دولت ایران توسط سخنگوی وزارت خارجه مراتب اعتراض خود را به این حادثه اعلام کرده است در عین حال باید بگویم که رابطه ما با میانمار رابطه خوبی است و این کشور با جمعیت ۵۳ میلیون نفری کشور مهمی است حتی ما به دنبال تاسیس سفارت دراین کشور هستیم و همان‌طور که می‌دانید شرایط این کشور به سمتی است که هر روز آزادی‌ها در آن بیشتر می‌شود و این احتمال وجود دارد که در آینده برای حل مشکل آن دسته از افراد بلاتکلیف اقداماتی صورت گیرد.
دیگر اظهارات وزیر امور خارجه به نقل از ایسنا به شرح زیر است:

شانزدهمین اجلاس سران جنبش غیرمتعهدها
همه ۱۲۰ عضو این جنبش در این اجلاس شرکت خواهند کرد اما مساله این است که چه مقدار از آنها در سطح سران شرکت خواهند کرد.
پیام دعوت ایران به رییس‌جمهور مصر
در زمانی که این اقدام را بخواهیم انجام بدهیم، آن فرد را نیز معرفی خواهیم کرد.
ورود هیاتی  از سوریه به ایران
این هیات اقتصادی است. معاون اقتصادی نخست‌وزیر و تعدادی از وزرای اقتصادی دولت سوریه به ایران آمدند و دیدارهایی با همتایان خود و همچنین جناب آقای سعیدلو، بنده و احتمالا با رییس‌جمهور خواهند داشت.
/۲۷۲۱۲

 

دانلود   دانلود


خبرآنلاین

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ