چهارشنبه آینده بلوک ۱۷٫۵ درصدی سایپا روی میز فروش می‌رود

به گزارش دنیای خودرو، سازمان خصوصی سازی در حالی آماده عرضه دو بلوک ۵۳ و ۵۰٫۵ درصدی ذوب آهن و فولاد خوزستان در روزهای دوشنبه و سه شنبه آینده شده، که زمان واگذاری ۱۷٫۵ درصد از سهام هم مشخص و قطعی شد.

به این ترتیب مقرر شده چهارشنبه آینده ۱۲ مهر یک میلیارد و ۸۲۰ میلیون سهم سایپا به قیمت پایه هر سهم ۳۶۰ تومان و به صورت یکجا و نقد و یا ۳۰ درصد نقد و مابقی اقساط ( با مهلت ۲۰ روزه برای پرداخت وجه نقد) در بازار اول معاملات روی میز فروش گذاشته شود.

این عرضه توسط سازمان خصوصی سازی به وکالت از سازمان گسترش (ایدرو) بوسیله کارگزاری بانک کشاورزی انجام می شود که بابت رد دیون به پیمانکاران وزارت صنعت، معدن، تجارت و سازمان های تابعه واگذار خواهد شد. در صورت فروش این بلوک، درصد سهامداری ایدرو از ۳۴٫۶۴ درصد کنونی به ۱۷٫۱۴ درصد کاهش خواهد یافت.

*چند شرط برای خریداران

دراین عرضه خریداران قبلی سهام بلوکی اقساطی از سازمان خصوصی سازی که در اجرای قراردادهای منعقده، اقساط آنان معوق شده تا تسویه بدهی های قبلی حق شرکت در رقابت و خرید مجدد سهام را نخواهند داشت.

همچنین موسسات و نهادهای غیر دولتی و شرکت های تابعه و وابسته آنها که متقاضی خرید سهام هستند باید متعهد شوند موضوع ماده ۶ قانون برنامه چهارم توسعه و اجرای اصل ۴۴ را رعایت کرده و در زمان معامله مشمول آن نباشند. بدیهی است مسئولیت ناشی از عدم رعایت آن به عهده خریدار خواهد بود.

علاوه براین متقاضیان تعهد می کنند ممنوع المعامله و دارای اقساط معوق به سیستم بانکی نبوده و مشمول ماده ۲۴ قانون اصلاح موادی از قانون برنامه چهارم و اجرای اصل ۴۴ نیستند .

چنانچه واگذاری سهام شرکت سایپا منجر به کسب سهم مدیریتی برای شرکتهای رقیب (بالفعل یا بالقوه) شود خریدار یا خریداران از جهت ایجاد انحصار یا اخلال در رقابت بموجب مواد ۴۳ و بعد قانون اجرای سیاست های کلی اصل ۴۴ مسئول و مستوجب تعقیب قانونی خواهند شد.

به منظور پیشگیری از ایجاد اخلال در رقابت، سازندگان و عرضه کنندگان نهاده های تولیدی که با خرید سهام مذکور موجب تمرکز عمودی در بازار خودرو خواهند شد باید از خریداری سهام یاد شده خودداری کنند و گرنه ضمن اینکه معامله انجام شده فاقد اعتبار قانونی است، در قبال عواقب ان نیز مسئول خواهند بود.

منبع : فارس


دنیای خودرو

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن