کاهش موارد تشخیص هپاتیت B و C و HIV در میان اهداکنندگان خون

۰۲خردادماه۹۲ به نقل از منبع ذکر شده، در پورتال خبری ممتاز نیوز منتشر گردیده است
ممتاز نیوز: مدیرکل انتقال خون استان تهران با اشاره به اینکه آمار هپاتیت در بین اهداکنندگان خون بسیار پایین است، از کاهش قابل ملاحظه و چشمگیر موارد تشخیص هپاتیت B و C و HIV در میان اهداکنندگان در سال ۹۱ نسبت به سال ۹۰ خبر داد.

دکتر قاسم اسلامی در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان اینکه “خون”، عمده‌ترین راه انتقال بیماری هپاتیت B است، عنوان کرد: خوشبختانه در سازمان انتقال خون کنترل‌های مراقبتی از خون‌های اهدایی در حد استانداردهای جهانی انجام می‌شود.

وی ادامه داد: به عنوان مثال اگر طی مشاوره‌ها و کنترل‌های پیش از اهدا، مشخص شود شخصی سابقه زردی داشته است، از خون دادن معاف می‌شود.

مدیرکل انتقال خون تهران هدف از انجام مشاوره‌های پزشکی و کنترل‌های دقیق سازمان انتقال خون در پروسه اهدا را تامین خون و سالم رساندن آن به بیمار دانست و گفت: به همین خاطر ابتلای فرد به زردی جزو فیلترهای انتقال خون است.

اسلامی با بیان اینکه تست‌های آزمایشگاهی فیلتر دوم انتقال آلودگی از راه خون است، عنوان کرد: اگر جواب تست‌های آزمایشگاهی خون مثبت شود، از چرخه خارج خواهد شد.

منع خون‌گیری از اشخاص مشکوک به هپاتیت

وی با اشاره به اینکه آمار هپاتیت در بین اهداکنندگان خون بسیار پایین است، گفت:‌ سبب این امر آن است که از اشخاص مشکوک به هپاتیت، خون‌گیری به عمل نمی‌آید.

اسلامی در ادامه از کاهش قابل ملاحظه و چشمگیر موارد تشخیص هپاتیت B و C و HIV در میان اهداکنندگان در سال ۹۱ نسبت به سال ۹۰ خبر داد.

مدیرکل انتقال خون تهران با بیان اینکه تنها آن دسته از کیسه‌های خونی را میان مراکز درمانی توزیع می‌کنیم که نسبت به عدم وجود آلودگی در آنها اطمینان داشته باشیم، گفت: چون اهدا کننده در چند مرحله غربالگری می‌شود، آمار داوطلبان اهدا که مبتلا به هپاتیت می باشند، نسبت به آمار کلی جامعه بسیار پایین می‌آید.

منبع: ممتاز نیوز
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

والیبال ایران و آرژانتین رو پیش بینی کن سکه طلا یک گرمی ببر