کوتاه آمدن موجران در مقابل مستاجر+جدول

۱۰م دیماه ،

سندی که نشان می‌دهد اجاره‌بهای واقعی نصف نرخ پیشنهادی است

با آغاز به کار سامانه اعلام نرخ مرجع اجاره‌بهای واحدمسکونی در تهران، مشخص شده نرخ‌هایی که موجران یا دلالان بازار اجاره به مستاجران پیشنهاد می‌کنند، قابلیت دارد تا ۵۰ درصد کاهش یافته و به رقم نهایی در اجاره‌نامه‌ تبدیل شود!

ممتازنیوز: پیش‌تر تصور می‌شد نرخ پیشنهادی قیمت مسکن یا اجاره‌بها حداکثر ۱۵ تا ۲۰ درصد بیشتر از عددی است که طرفین معامله پای میز بنگاه‌مسکن نسبت به آن توافق می‌کنند، اما سامانه‌ای که توسط وزارت راه‌وشهرسازی راه‌اندازی شده و متن اجاره‌نامه‌ها در آن اعلام عمومی می‌شود، مشخص کرده است: فاصله نرخ پیشنهادی تا نرخ واقعی مورد توافق طرفین در بازار اجاره حداقل ۱۰ و حداکثر ۵۶ درصد است.

در سامانه اعلام قیمت مرجع مسکن، اجاره‌بهای آپارتمان‌هایی که در شهریور امسال در تهران اجاره داده شده‌اند، به عنوان نرخ واقعی اجاره یا نرخ مرجع اجاره انتشار یافته‌ است.

«دنیای‌اقتصاد» برای سنجش سطح نرخ مرجع، نرخ‌هایی را که در شهریور امسال توسط موجران در بازار اجاره اعلام می‌شد نیز شناسایی کرده و با مقایسه این دو نرخ برای غرب تهران به این جمع‌بندی رسیده که اگر مستاجران بتوانند چانه‌زنی کنند قادر خواهند بود نرخ‌های پیشنهادی موجر یا دلال را به نصف هم برسانند.

در سامانه‌‌ای که وزارت راه‌وشهرسازی برای اعلام قیمت مرجع راه‌اندازی کرده، در عین حال برخی نرخ‌ها دارای اختلال است و برای برخی از مناطق تهران، نرخ مرجعی وجود ندارد.

در این سامانه، اجاره ماهانه یکسری از آپارتمان‌ها هزار تومان اعلام شده و برای برخی دیگر به رغم رهن بالا، یک میلیون تومان عنوان شده است که به نظر می‌رسد این نرخ‌ها اشتباه باشد.


.
باز بازنشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ