آبله‌ مرغان بزرگسالی‌‌ خطرناک است ؟

۰۵خردادماه۹۲ به نقل از منبع ذکر شده، در پورتال خبری ممتاز نیوز منتشر گردیده است
ممتاز نیوز : کمتر کسی است که با دیدن صورتی پر از دانه‌های قرمزرنگ و ملتهب، یاد آبله مرغان نیفتد و دلهره ابتلا به آن را نداشته باشد. حالا هر چقدر هم که بدانیم این بیماری قابل درمان است، اما اگر در کودکی به آن مبتلا نشده باشیم، آن‌قدر نامش برایمان آزاردهنده می‌شود که باز هم از ابتلا به‌آن هراس داریم.نام دیگر آبله مرغان بیماری واریسلاست؛ یک بیماری عفونی ویروسی که اغلب خفیف بوده و با بثورات جلدی، خارش دار و تب خفیف دیده می گردد.

دکتر مسعود مردانی، متخصص بیماری های عفونی با ارائه این توضیح در گفت وگو با جام جم در مورد دانه های شایع که هنگام آبله مرغان روی بدن ظاهر می گردد، می گوید: این بثورات به صورت دانه های آبدار است.

علائم و نشانه های بیماری بعد از یک دوره کمون اولیه دو تا سه هفته ای بروز می کند و شامل تب و سردرد خفیف است که چند ساعت بعد از بروز بثورات جلدی ایجاد می گردد که گاهی به تاول هم می انجامد.

آبله مرغان، بیماری شایع دوران کودکی است و به طور عمده در کودکان زیر ۱۰ سال و در اواخر زمستان و اوایل بهار ملاحظه می گردد، اما در سال های اخیر کودکان در ۱۰ سال اول زندگی به این بیماری مبتلا نمی شوند، به سبب این که خانواده ها کم جمعیت تر شده اند و تماس های کودکان با هم کمتر شده است. پس کسانی که تا ده سالگی به آبله مرغان مبتلا شوند اگر بعد از بیست سالگی با بیمار آبله مرغانی در تماس باشند، حتما به این بیماری دچار می شوند. برای همین است که در سال های اخیر وفور موارد آبله مرغان را در بزرگسالان بیشتر ملاحظه می کنیم.

خودش خوب می گردد؟

به عقیده متخصصان، نکته مهم این است که آبله مرغان یک بیماری خود محدودشونده است و در عرض یک هفته تا ۱۰ روز کاملا بهبود می یابد و هر چه سن ابتلا به آبله مرغان کم باشد، شدت این بیماری کاهش پیدا می کند.

دکتر مردانی در این باره مثالی می زند: شاید مادری که کودکش در پنج سالگی مبتلا شده، نیازی به مراجعه به پزشک نداشته باشد، ولی اگر همان کودک در هجده سالگی آبله مرغان بگیرد، آنقدر علائمش شدید است که حتما باید به بیمارستان برود. این بیماری با وجود این که خودمحدودشونده و قابل بهبود است، ولی گاهی عوارضی دارد که منجر به بستری شدن فرد در بیمارستان می گردد.

عوارض دیگر

علاوه بر زونا، یکی از عوارض این بیماری در بزرگسالان، عفونت ثانویه است که به سبب باکتری استرپتوکوک و استافیلوکوک بر اثر خارش پیدا کردن ضایعات بثوری ایجاد می گردد.دکتر مردانی با بیان این جملات توضیح می دهد: عارضه دیگر، سینه پهلو یا پنومونی است. در بعضی از موارد هم در مغز التهاب ایجاد می گردد.

از سوی دیگر، این بیماری در بزرگسالان به اختلالاتی در مخچه منجر می گردد، به طوری که مبتلایان دو هفته بعد از بیماری تلوتلو می خورند؛ چراکه مخچه مرکز تعادل بدن است، اما خوشبختانه این عارضه با درمان سرپایی بهبود می یابد.

فقط در اشخاصی که نقص ایمنی دارند، آبله مرغان در بعضی موارد به مرگ منجر خواهد شد. البته این علائم در سنین پایین بسیار بعید است که بروز کند.با این حال پیشنهاد می گردد، اشخاصی که دچار ضعف سیستم ایمنی می باشند، به طور مثال کورتون با دوز بالا مصرف می کنند یا شیمی درمانی می شوند یا بیماران مبتلا به ایدز در صورت ابتلا به آبله مرغان به بیمارستان بروند.

آبله مرغان کور نمی کند

به گفته دکتر مردانی، یکی از باورهای غلط دربارهٔ بیماری این است که آبله مرغان مبتلایان بزرگسال را کور می کند، در حالی که آنها این بیماری را با آبله اشتباه گرفته اند و آبله هم سال هاست در جهان ریشه کن شده است.

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟

حال پرسش این است که چه زمانی فرد مبتلا به آبله مرغان باید به پزشک مراجعه کند؟ دکتر مردانی در این باره توضیح می دهد: پیشنهاد شده است علاوه بر بیماران یاد شده اگر فرد مبتلا دچار سرفه، تشنج، تنفس سریع، خواب آلودگی غیرطبیعی یا تعادل نداشتن در راه رفتن شد، حتما به پزشک مراجعه کند. بخصوص اگر تب بیمار بالا باشد یا ضایعات و بثورات پوستی او رنگ تیره پیدا کند، این مراجعه ضروری است، چراکه احتمال عفونت وجود دارد.

دارودرمانی نیاز نیست مگر

به گفته این متخصص عفونی، با مراجعه به پزشک اگر فرد عفونت ثانویه نداشته باشد اصلا احتیاجی به دارودرمانی ندارد و معمولا درمان در چنین شرایطی حمایتی است.در کودکان زیر هشت سال، معمولا درمان ضدویروس پیشنهاد نمی دهیم چون خود به خود بهبود می یابند ولی در اشخاص بالای ۱۸ سال حتما از داروی ضدویروس «آسیکلوویر» استفاده می کنیم. این دارو به مدت هفت روز با دوز ۸۰۰ میلی گرم و پنج بار در روز باید مصرف شود.

دکتر مردانی تاکید می کند: ثابت شده اگر بیمار مبتلا به آبله مرغان این دارو را مصرف کند، چند فایده دارد، ازجمله این که دوره بیماری اش را کوتاه می کند، دوم این که علائم بیماری را به حداقل می رساند و سوم این که از انتشار یافتن ثانویه این بیماری به اشخاص دیگر جلوگیری می کند. یعنی از نشر ویروس های بثورات جلدی پیشگیری می کند و در صورت تب بالا باید از استامینوفن استفاده شود. همچنین مبتلایان نباید به هیچ وجه از آنتی بیوتیک استفاده کنند مگر زمانی که بثورات پوستی عفونی شده باشد.

برای رهایی از شر خارش

اما پیشنهاد دکتر مردانی برای کاهش خارش دانه های آبدار در این بیماران این است: اگر مبتلایان خارش دارند، از داروهای ضدخارش باید استفاده کنند. داروهایی هم وجود دارد که دانه های روی بدن را خشک می کند. حمام کردن در فواصل نزدیک نیز به این اشخاص پیشنهاد می گردد به شرط این که از لیف یا کیسه استفاده نشود.

منبع: ممتاز نیوز
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ