ابعاد تازهی از ترور رفیق حریری در مستند ˝کشف حقیقت˝

دفتر صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران در لبنان، با ساخت مستندی از ابعاد تازه‌ای از ترور ˝رفیق حریری˝ پرده برداشت.

به گزارش خبرگزاری هنر ایران، مستند “کشف حقیقت” که به سه زبان «عربی، انگلیسی و فرانسه» ساخته شده، بدون هیچ گونه پیش داوری دربارهٔ عاملان و اهداف ترور حریری به دنبال یافتن پاسخ به پرسش‌هایی دربارهٔ این ترور است.

نحوه تاسیس کمیته تحقیق بین المللی و دادگاه بین المللی ترور حریری، کشف وابستگی بعضی اعضای دادگاه با اسرائیل، نفوذ آمریکا در این دادگاه و روند فعالیت آن، کشف ارتباط شبکه‌های جاسوسی اسرائیل با نحوه اتهام‌سازی دادگاه بر ضد حزب الله و شاهدان دروغین دادگاه از جمله مسائلی است که در این مستند به آن پرداخته می‌شود.

در مستند ۱۲۰ دقیقه‌ای «کشف حقیقت» با کارشناسان بسیاری که بیشتر آنان هم پیمان حزب الله نیستند، گفت‌وگو شده است. گفت‌وگو با سرتیپ جمیل السید – رئیس سابق امنیت لبنان – و دیوید کیوهین شخصیت سیاسی و قانونی مشهور یهودی، دربارهٔ ترور رفیق حریری از دیگر بخش‌های مستند «کشف حقیقت» است.

در این مستند قرار بود با بعضی از اعضای دادگاه بین المللی ترور رفیق حریری در بروکسل گفت‌وگو شود که پس از اطلاع این دادگاه به عوامل سازنده روادید داده نشد.

کارگردان و کارشناس محتوایی مستند «کشف حقیقت» سید محمد حسن حسینی و نویسنده آن عمر نشابه است. تصویربرداری این مستند را نیز محمدعلی طراف، احمد قطایا و محمد حمدان برعهده داشتند.

رفیق حریری اول وزیر فقید لبنان، ۱۴ فوریه ۲۰۰۵ (میلادی) بر اثر انفجار در بیروت به قتل رسید. از اولین دقایق ترور حریری و حتی پیش از آغاز هرگونه تحقیقات دربارهٔ ابعاد این ترور که سید حسن نصرالله آن را زلزله‌ای بزرگ توصیف کرد، سیل اتهامات سیاسی بر ضد یک جریان مشخص سرازیر شد. طرفهای متهم کننده به جریان ۱۴ مارس مورد حمایت آمریکا وابسته بودند و در خارج از لبنان نیز محافل غربی بویژه صهیونیستی در آمریکا و همچنین اسرائیل در تلاش برای بهره‌برداری سریع از این ترور نوک پیکان اتهام‌ها را به سوی حزب الله و سوریه نشانه رفتند.

اداره کل نمایندگی‌های خارج کشور مرکز امور بین الملل رسانه ملی، شامل بیست نمایندگی صدا و سیما در کشورهای مختلف جهان است که نمایندگی سازمان صدا و سیما در آذربایجان – باکو ، نیز مشمول این مجموعه است.


آخرین خبرها
منبع: هنر آنلاین
باز نشر: پرتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *