ابلاغ دستورالعمل جدید معاملات عمده در بورس و فرابوس طی روزهای آینده

110[1].jpg

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار با بیان اینکه در تغییر فرآیند معاملات عمده در بورس اوراق بهادار تهران و فرابورس بحث یک شرکت خاص مطرح نیست، گفت: این تغییر مشمول تمام معاملات عمده در این دو بورس می‌‌شود.

به گزارش ایسنا، دکتر علی صالح‌آبادی افزود: موضوع ایجاد برخی تغییرات در دستورالعمل معاملات عمده، در جلسه اخیر شورای عالی بورس و اوراق بهادار مطرح و مقرر شد سازمان بورس دستورالعمل جدید را تصویب و به بورس تهران و فرابورس ابلاغ کند.

وی پیاده‌سازی الزامات مرتبط با مقررات پولشویی در دستورالعمل معاملات عمده در بورس اوراق بهادار و فرابورس را یکی از علل ایجاد برخی تغییرات در این دستورالعمل عنوان کرد و گفت: برای اجرای قانون پولشویی به‌عنوان یکی از مهمترین و جدیدترین قوانین و مقررات کشور لازم بود برخی تغییرات در دستورالعمل معاملات عمده ایجاد شـود.

سخنگوی سازمان بورس ادامه داد: دومین علت تغییر در دستورالعمل معاملات عمده، موضوع آگهی مزایده‌های سازمان خصوصی‌سازی است که بر اساس این آگهی‌ها، خریداران نباید به این سازمان بدهکار باشند.

وی افزود: مواردی مشاهده شده است که خریداری در یک رقابت برنده می‌شود، اما به دلیل بدهی به سازمان خصوصی‌سازی، معامله باطل می شود، به همین علت براساس تصمیم جدید شورای عالی بورس، مقرر شد از این پس قبل از اینکه فردی در رقابت شرکت کند، این موضوع مورد بررسی قرار گیرد تا دیگر مشکلی در این زمینه به وجود نیایـد.

سخنگوی سازمان بورس گفت: بنابراین به جای اینکه ابتدا معامله‌ عمده در بورس یا فرابورس انجام و سپس این معامله به دلیل معوقات شخص به سازمان خصوصی‌سازی و یا مغایرت با قوانین پولشویی باطل شود، قبل از معامله موارد بالا بررسی خواهد شـد.

صالح‌آبادی خاطر نشان کرد: دستورالعمل معاملات عمده متناسب با قوانین و مقررات جدید اصلاح خواهد شد و هفته آینده به بورس تهران و فرابورس ابلاغ می‌شود.

وی گفت: بر همین اساس، تمام معاملات عمده در بورس و فرابورس تا ابلاغ دستورالعمل جدید متوقف خواهد بود که معاملات عمده باغمیشه، آ.اس.پ و ذوب آهن در فرابورس نیز پس‌از ابلاغ دستورالعمل جدید معاملات عمده، در چارچوب همین دستورالعمل انجام خواهد شد.

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار با اشاره به جلسه چهارشنبه گذشته شورای عالی اصل ۴۴قانون اساسی که با حضور رئیس‌جمهور برگزار شد،گفت: در این جلسه‏، ضمن ارائه گزارشی از آخرین وضعیت بازار سرمایه، موضوع تغییر ضوابط معاملات عمده در بورس و فرابورس نیز مطرح شد که با استقبال اعضای شورا مواجه شد.

انتهای پیام


ایسنا

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *