اجرای آزمایشی طرح جامع مالیاتی در نیمه دوم سال جاری

وزیر امور اقتصادی و دارایی با بیان مزایای اجرای طرح جامع مالیاتی از اجرای آزمایشی آن در نیمه دوم سال جاری خبر داد.

به گزارش سرویس اقتصادی باشگاه خبرنگاران و به نقل از شبکه اخبار اقتصادی و دارایی (شادا)، سید شمس الدین حسینی در اجلاس مدیران مالیاتی کشور با اعلام این خبر اظهار داشت: اجرای طرح جامع مالیاتی برگ زرین دیگری از خدمت برای ما خواهد بود.
 
وی ضمن تقدیر از تلاش های موثر مجموعه سازمان امور مالیاتی طی سالیان گذشته عملکرد سازمان امور مالیاتی را خوب ارزیابی کرد.
 
وزیر اقتصاد با اشاره به پیش بینی افزایش نرخ ۲۴ درصدی رشد مالیاتها در قانون برنامه چهارم توسعه گفت: در مجموع ۳۰ درصد افزایش رشد مالیاتها محقق شده و از برنامه هم پیشی گرفتیم.
 
حسینی افزود: با توجه به اینکه اقتصاد ما همچنان متکی و متأثر از درآمدهای نفتی است سهم هزینه های جاری هم رشد قابل توجهی در بودجه داشته است.
 
سخنگوی اقتصادی دولت با اشاره به سهم ۷ درصدی مالیات از تولید ناخالص داخلی گفت: در سال گذشته بدون
 
در نظر گرفتن پایه مالیاتی، ۲۸ هزار میلیارد تومان مالیات وصول شد که بر این اساس ۹۲ درصد از مالیات مصوب محقق شده است.

حسینی با اشاره به رشد ۳۶ درصدی مالیات وصول شده در سال گذشته نسبت به سال ۸۹ اظهار داشت: از ابتدای سال جاری تا مرداد ماه، ۱۲ درصد رشد نسبت به مدت مشابه سال گذشته داریم و این نشان می دهد که در ماههای پیش رو باید تلاش هایمان بیشتر شود.
 
 وی در خصوص قانون مالیات بر ارزش افزوده تأکید کرد: یکی از موفق ترین تجربیات مالیات بر ارزش افزوده در دنیا متعلق به ایران بود.
 
وزیر اقتصاد گفت: از مجموع ۲۸ هزار میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان درآمد مالیاتی در سال گذشته، بالغ بر ۱۶ هزار میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان صرف هزینه های عمومی و ۱۲ هزار میلیارد و یکصد میلیون تومان هزینه شهرداری ها و دهیاری ها گردید.
 
وی تعداد اظهارنامه های مالیاتی در سال جاری را ۴ میلیون و ۵۰۰ هزار فقره عنوان کرد و افزود: تعداد اظهارنامه های ارزش افزوده از ۱۰ هزار مورد در ماه شروع و در حال حاضر به ۳۰۰ هزار مورد رسیده است.
 
حسینی توزیع عادلانه درآمد، شفافیت، هدایت منابع و سرمایه های ایرانی به بخشهای تولید را از دغدغه های طرح تحول مالیاتی برشمرد.
 
وی با بیان اینکه پنجمین سال اجرای آزمایشی قانون مالیات بر ارزش افزوده در حال اتمام می باشد، تأکید کرد: باید این تجربه را مستند، آسیب شناسی و قوت شناسی کرده و این قانون را در کشور پایدار نماییم.
 
وزیر امور اقتصادی و دارایی تأکید کرد: بجای اینکه بر پایه های محدود، نرخ ها را افزایش دهیم باید پایه های جدید ایجاد کنیم.
 
وی افزود: با همین نگاهها، تجربه کشورمان را مرور کرده و بر اساس اطلاعاتی که در سالهای مختلف صورت گرفت ۳ پایه مالیات بر مجموع درآمد، مالیات سبز و مالیات بر ثروت مورد تأکید قرار گرفته و احیاء شد.
 
حسینی خاطر نشان کرد: ثروت مشمول مالیات است اما ثروتی که در تولید مشارکت می کند معاف از مالیات بر ثروت می شود.
 
وزیر اقتصاد انتظارات خود از مجموعه امور مالیاتی را تلاش، تدبیر و پیگیری برای تحقق صد درصدی مالیات، به حداقل رساندن وقفه در دادرسی مالیاتی و برخورد احترام آمیز با مودیان مالیاتی عنوان کرد./عب


باشگاه خبرنگاران

نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید. نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.