از مصرف عسل تا یک سالگی خودداری شود

وی ادامه داد: البته حداکثر مرگ و میر بوتولیسم نوزادی حدود یک درصد است بنابراین اگرچه بیماری در کودکان خوش خیم است ولی بهتر است از نوزادان و کودکان کم سن بیشتر مراقبت شود.

یک متخصص مسمومیت‌ها توصیه کرد: غذاهای مانده در یخچال را یک بار بیشتر گرم نکنید و اگر در این مرحله چیزی از غذا باقی ماند آن را دیگر مصرف نکنید.

دکتر سید نادر مصطفوی یزدی در گفت‌وگو با ایسنا، در خصوص مسمومیت ناشی از کنسروها گفت: در مجموع ۷ نوع سم بوتولیسم داریم که سه نوع آن در انسان بیشتر بیماری زا است و انواع بیماری از جهت نحوه ایجاد آن شامل بوتولیسم نوزادی، مسمومیت غذایی و بوتولیسم زخم است.

وی اظهار داشت: کلستریدیوم بوتولینوم یک میکروب میله‌ای شکل (باسیل) است و زمانی که در محیط دارای پروتئین با PH مناسب مانند کنسروها یا غذاهای مانده قرار گیرد، شروع به رشد می‌کند و مواد دفعی آن همان سم بوتولونیوم است.

وی افزود: این میکروب در شرایط نامساعد با تشکیل پوشش مقاوم به شکل هاگ در می‌آید. هاگها در بزرگسالان بیماری زا نیستند اما به دلیل اینکه سیستم گوارشی نوزاد برای مبارزه با میکروب‌ها کاملا تکامل نیافته است اگر نوزاد یا کودکان زیر یک سال با تراکم بالایی از هاگها روبرو شوند امکان دارد هاگها به فرم فعال تبدیل شده و با ترشح سم باعث مسمومیت کودک شوند بنابراین توصیه می‌شود تا یک سالگی به کودک عسل داده نشود چرا که عسل محیط مناسبی برای باقی ماندن هاگ میکروب است.

وی ادامه داد: البته حداکثر مرگ و میر بوتولیسم نوزادی حدود یک درصد است بنابراین اگرچه بیماری در کودکان خوش خیم است ولی بهتر است از نوزادان و کودکان کم سن بیشتر مراقبت شود.

وی خاطرنشان کرد: در دهه ۱۹۶۰میلادی مرگ و میر مسمومیت با بوتولونیوم حدود ۵۰ درصد بوده که هم اکنون با پیشرفتهای پزشکی و ساخت پادزهر آن به حداکثر ۸ درصد رسیده است.

دکتر مصطفوی اظهار داشت: وقتی فرد بزرگسال غذای حاوی سم ترشح شده از باسیل فعال را بخورد سم جذب بدن می شود و ممکن است اولین علائم بیماری تهوع، استفراغ، اسهال و یا یبوست باشد. اما گاهی هیچ کدام از این علائم هم دیده نشده و بیمار ابتدا به ساکن با علائم فلجی بیماری مراجعه می‌کند.

وی افزود: زمانی که فردی با سم تماس پیدا کرد بعد از یک دوره کمون که مدت زمان آن به میزان سم بستگی داشته و به طور میانگین یک و نیم روز طول می کشد، علائم درگیری عصبی در فرد پیدا می‌شود. نورون‌ها طوری درگیر می‌شوند که نمی‌توانند ایمپالس عصبی را منتقل کنند، درگیری اعصاب از سر و گردن شروع می‌شود و به سمت انتهای اندامها پیش می‌رود که اصطلاحا به آن فلج پایین رونده می‌گویند.

این متخصص مسمومیت‌ها ادامه داد: از اولین علائم این نوع مسمومیت این است که ممکن است فرد دوبینی پیدا کند و یا لوچ شود و یا ممکن است آبریزش یا خشکی دهان داشته باشد که خشکی دهان شایع‌تر است.

وی خاطرنشان کرد: پس از آن ممکن است در بیمار اختلال بلع نیز پیدا شود و به همین ترتیب اعصاب حرکتی به سمت پایین درگیر می شوند تا به عضلات تنفسی برسد که در صورت درگیر شدن آنها اگر بیمار به کمکهای پزشکی (دستگاه تنفس مکانیکی) دسترسی پیدا نکند به علت خفگی از بین خواهد رفت. در تمام این مدت سطح هوشیاری و اعصاب حسی فرد درگیر نمی‌شود به همین دلیل ممکن است تشخیص بیماری بسیار مشکل باشد.

دکتر مصطفوی عنوان کرد: اگر بخواهیم ساختار سلولی حفظ شود غذا باید خیلی سریع سرد شود و بهترین نوع فریز کردن این است که خیلی سریع انجام شود و به هیچ وجه نباید غذا را برای مدت طولانی در درجه حرارت محیط قرار داد.

وی توصیه کرد: باید برای از بین بردن سم و جلوگیری از مسمومیت، زمان جوشاندن کافی را به کنسرو بدهیم یعنی کنسرو باید حداقل ۲۰ دقیقه در دمای بالای ۸۰ درجه بجوشد.

این متخصص مسمومیت‌ها اضافه کرد: اگر کنسروی برآمده بود به هیچ وجه در آن را باز نکنید اگر به نظرتان رنگ و بوی کنسرو یا غذا عوض شده است به هیچ وجه از چشیدن برای آزمایش آن استفاده نکنید و آن را دور بریزید. تا حد امکان غذای مانده را مصرف نکنید. غذاهای مانده در یخچال را فقط یک بار گرم مصرف نمایید و آنچه پس از گرم و مصرف کردن باقی می‌ماند را به هیچ وجه مجددا برای مصارف بعدی نگهداری نکرده و در یخچال یا فریزر نگذارید.

وی خاطرنشان کرد: وقتی غذا پخته شد و دمای آن در محیط به مرحله قابل تحملی رسید در آن را ببندید و سریع در یخچال بگذارید.


عصر ایران

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *