اظهارات سعید مرتضوی پس از دادگاه؛ هنگام اتفاق کهریزک مرخصی بودم

ایران > حقوقی‌و قضایی
سعید مرتضوی قاضی متهم پرونده کهریزک با بیان اینکه هنگام وقوع اتفاق کهریزک در مرخصی بودم و اتهام مشارکت و معاونت علیه من صحیح نیست گفت: دستورات مبنی بر بازداشت موقت و تایید بازداشت موقت را قضات دیگری داده‌اند.

مهر نوشت: همزمان با  اذان ظهر امروز یکشنبه دومین جلسه رسیدگی به پرونده قضات کهریزک به پایان رسید. سعید مرتضوی بعد از پایان دادگاه در جمع خبرنگاران گفت: در ابتدای این جلسه وکلای شاکیان به طرح شکایت خود پرداخته و پس از آن نوبت به دفاع ما رسید. در دفاعیات خود سه ایراد را به صلاحت دادگاه وارد کردم. اول اینکه عمل معاونت و مباشرت باید در یک دادگاه رسیدگی می شد. همچنین موضوع در حدی نبود که پنج قاضی به آن رسیدگی کنند. آخرین ایرادی که به آن گرفتم عدم صلاحیت رئیس دادگاه بود.

وی افزود: در کیفرخواست اتهامات به روشنی توضیح داده نشده است در آن اصل بر علنی شدن دادگاه گذاشته شده بود اما با صلاحدید قضات جلسه محاکمه به صورت غیر علنی برگزار شد.

سعید مرتضوی با اشاره به سه ایراد در صلاحیت دادگاه رسیدگی به پرونده قضات تعلیق شده کهریزک، گفت: موضوع در حدی نبود که ۵ قاضی به آن رسیدگی کنند.

مرتضوی دربارهٔ اتهام مشارکت در بازداشت نیز گفت: انتصاب اتهام مشارکت به کسی داده می گردد که در آن موضوع دخالت داشته باشد. در آن زمان من برائ دفاع از تز دکترا در مرخصی بودم. قاضی دستور بازداشت دهنده و تایید کننده نیز دو نفر بودند.

وی ادامه داد: رئیس دادگاه ۱۰۶۰ نیز سکوت و ترک فعل را معاونت و مباشرت در نظر گرفته که از نظر قانونی درست نیست.

من در این جلسه به کیفرخواست صادره اعتراض و حدود ۴۰ صفحه لایحه دفاعیه تنظیم کردم که فرصت قرائت ۲۵ صفحه آن را پیدا کردم و مابقی را فردا صبح در جلسه سوم دادگاه می‌خوانم.

سعید مرتضوی در مورد سبب غیرعلنی برگزار شدن دادگاه گفت: این موضوع به تشخیص رئیس دادگاه است و تعیین نوع دادگاه به عهده طرفین پرونده نیست. من خودم را برائ دفاع علنی آماده کرده بودم و دلم می‌خواست مردم بدانند قضات کوچکترین دخالتی در اتفاق کهریزک نداشتند؛ این اتهامات فقط برمبنای اغراض سیاسی بوده است. من و همکارانم هیچ دخالتی در این اتفاق نداشته ایم.

مرتضوی با بیان اینکه غیرعلنی شدن دادگاه به ضرر قضات بوده است گفت: متاسفانه افکار عمومی در جریان پرونده قرار نگرفتند. امیدواریم که ریاست دادگاه اجازه دهد مردم از دفاعیات ما مطلع شوند زیرا  در این چهارسال خانواده شکات مرتب در رسانه ها علیه ما اظهار نظر کرده اند ولی ما از دفاع محروم بودیم. ما ترجیح می دادیم دادگاه به صورت علنی برگزار می شد اما در جایگاهی نیستیم که در این رابطه اظهار نظر کنیم.


RSS
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ