افزایش قیمت بنزین و گازوئیل فعلا منتفی شد

۱۸اردیبهشت۹۲ به نقل از منبع ذکر شده، در پرتال خبری ممتاز نیوز منتشر گردیده است

افزایش قیمت بنزین و گازوئیل فعلا منتفی شد

دولت یازدهم مامور افزایش قیمت‌ها شد

با چراغ سبز مجلس با سناریوی اول بنزینی ستاد هدفمندی یارانه‌ها، طرح افزایش قیمت بنزین حداکثر تا سقف ۱۰۰۰ تومان به ازای هر لیتر کلید خورده است اما ماموریت افزایش قیمت حامل‌های انرژی به ویژه بنزین، گازوئیل و CNG به دولت یازدهم واگذار شد.

به گزارش پایگاه اطلاع  رسانی «ممتاز» به نقل از مهر،  متوسط مصرف بنزین به عنوان دماسنج اقتصاد و یکی از معیارهای سنجش تورم از ابتدای سالجاری تاکنون رشد خیره کننده‌ای را تجربه کرده است، به طوری‌که در فروردین ماه متوسط مصرف این فرآورده نفتی از مرز ۷۵ میلیون لیتر در روز گذشت و از ابتدای اردیبهشت ماه سالجاری هم روزانه بیش از ۶۵ میلیون لیتر بنزین در کشور مصرف شده است.
با این وجود مسئولان دولتی پیش بینی می‌کنند که در صورت تثبیت قیمت فرآورده‌های نفتی، علاوه بر افزایش قاچاق و انحراف آن به کشورهای همسایه، متوسط مصرف این فرآورده نفتی تا پایان سالجاری بالای ۷۰ میلیون لیتر در روز خواهد بود.
در این صورت، حتی با بهره‌برداری از طرح‌های تازه پالایشگاهی ظرفیت تولید بنزین کشور به ۷۰ میلیون لیتر در روز خواهد رسید که با این وضعیت تولید بنزین و حتی گازوئیل در مجتمع‌های پتروشیمی ادامه خواهد یافت و حتی زنگ خظر برای واردات بنزین هم به صدا در می‌آید.
از سوی دیگر کمیسیون تلفیق مجلس شورای سالامی پس از مخالفت با پیشنهاد حدود ۴۰۰ درصدی افزایش قیمت حامل‌های مختلف انرژی به ویژه بنزین، گازوئیل و CNG، طرح افزایش ۳۸ درصدی فرآورده‌های نفتی را در قالب لایحه بودجه پیشنهادی دولت مصوب کرده است.
با جمع بندی نهایی، به زودی لایحه بودجه دولت در سال برای رای گیری نهایی به صحن علنی و هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی و سپس شورای نگهبان ارسال خواهد شد.
اما بر خلاف نظر کمیسیون تلفیق مجلس، ستاد هدفمندی یارانه‌ها دربارهٔ بنزین تدوین و اجرای سناریوهای دیگری را در دستور کار دارد به طوری‌که محمدرضا فرزین دبیر هدفمندسازی یارانه‌ها در تشریح سه سناریوی افزایش قیمت بنزین، گفته است: در سناریوی اول بنزین ۱۰۶۰ تومانی و در سناریوی سوم قیمت بنزین حدود ۲۱۶۰ تومان خواهد بود.
در حال حاضر هر لیتر بنزین نیمه یارانه‌ای معمولی و سوپر به ترتیب ۴۰۰ و ۵۰۰ تومان، هر لیتر بنزین معمولی و سوپر آزاد ۷۰۰ و ۸۰۰ تومان، هر متر مکعب “سی ان جی” ۳۰۰ تومان و هر لیتر گازوئیل سهمیه و آزاد به ترتیب ۱۵۰ و ۳۵۰ تومان عرضه می‌شود.
پیگیری‌های خبرنگار مهر از جلسات مشترک بنزینی دولت و مجلس حاکی از آن است که با تاکید نمایندگان مجلس ماموریت طرح افزایش قیمت بنزین و سایر فرآورده‌های نفتی به دولت یازدهم واگذار شده است و از این رو افزایش قیمت فرآورده‌های نفتی به ویژه بنزین، گازوئیل و CNG برای پاییز سالجاری محتمل به نظر می‌رسد.
همچنین در صورت موافقت کل نمایندگان مجلس با پیشنهاد کمیسیون تلفیق، سناریوی نهایی شامل افزایش قیمت هر لیتر بنزین نیمه یارانه‌ای معمولی به ۵۵۰ تا ۶۰۰ تومان، بنزین نیمه یارانه‌ای سوپر به ۷۰۰ تومان، بنزین معمولی آزاد ۹۰۰ تا ۱۰۰۰ تومان، بنزین سوپر آزاد ۱۰۰۰ تا ۱۱۰۰ تومان خواهد بود.
در این صورت سناریوهای اول پیشنهادی ستاد هدفمندی یارانه‌ها هم اجرایی خواهد شد و حداکثر افزایش قیمت بنزین در محدوده ۱۰۰۰ تا ۱۱۰۰ تومان خواهد بود.
همچنین برای هر مترمکعب CNG پیش بینی افزایش قیمت تا مرز ۴۵۰ تا ۵۰۰ تومان، هر لیتر گازوئیل سهمیه ای به ۲۵۰ تومان و هر لیتر گازوئیل آزاد به ۴۵۰ تا ۵۰۰ تومان محتمل از سایر سناریوها است.
پیش از این هم خبرگزاری مهر با انتشار یافتن گزارشی، اعلام کرده بود: در صورت هرگونه افزایش قیمت بنزین و گازوئیل در ادامه سالجاری، اما نظام سهمیه‌بندی و عرضه این دو فرآورده نفتی با کارت هوشمند سوخت در جایگاه‌ها ادامه می یابد.
علیرضا ضیغمی معاون وزیر نفت هم پیشتر  با بیان اینکه در صورت اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها و حتی تک نرخی شدن قیمت بنزین اما عرضه این فرآورده نفتی با کارت هوشمند سوخت متوقف نخواهد شد، گفته است: عرضه کارتی بنزین منجر به ثبت تراکنش کارت‌های هوشمند سوخت و جلوگیری بخشی از این کارت‌ها به مبادی مرزی خواهد شد.

چهارشنبه ۱۸ اردیبهشت   ۱۱:۳۰

منبع: عصر خودرو
باز نشر: پرتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ